Čo spôsobuje časté močenie u detí?
Trápi vašu ratolesť časté nutkanie na močenie? Časté močenie u detí môže byť spôsobené viacerými faktormi. Na jednej strane stoja zápalové ochorenia močového ústrojenstva, na druhej stoja faktory ako neprávne návyky pri močení, prípadne nedostatočný pitný režim. Prečítajte si o jednotlivých faktoroch viac a zistite, ako na prevenciu zápalu močových ciest u detí.
Zápalové ochorenia močového ústrojenstva
Hoci sa v súvislosti so zápalom močových ciest hovorí najmä o ženách, táto infekcia sa nevyhýba ani malým deťom. Pravdou však je, že častejšie potrápi dievčatká než chlapčekov, a to presne z toho istého dôvodu, z akého sú infekcie bežnejšie u žien než u mužov: Ženy majú kratšiu močovú trubicu, ktorá je navyše uložená blízko konečníka. Práve preto môže veľmi ľahko dôjsť k prenosu baktérií spôsobujúcich zápal.
U malých detičiek je dosť pravdepodobné, že zápalové ochorenia močovej sústavy nebudú mať typické príznaky ako dospelí. Napríklad novorodenci sa môžu javiť nepokojní, mať teplotu, javiť známky letargie, nechutenstva, prípadne sa objavuje tiež zvracanie. Ide o príznaky, ktoré sú nešpecifické a nezvyknú sa meniť až do zhruba 2 rokov veku dieťaťa.
U detí starších ako 2 roky sa príznaky pomaly menia na špecifické, objavuje sa zapáchajúci moč, ťažkosti pri močení, časté močenie, bolesť v lonovej oblasti a podobne. Jednotlivé symptómy sa samozrejme líšia na základe toho, akou infekciou dieťatko trpí – zápalom obličiek, močového mechúra či močovej rúry.
Liečba infekcie močovej sústavy u detí
Aby sa dieťatko zbavilo problémov s častým močením spôsobeným infekciou, je potrebné vyliečiť samotnú infekciu. Keďže ide o bakteriálny zápal, je potrebné s dieťatkom navštíviť lekára. Ten po stanovení diagnózy nastaví liečbu antibiotikami. V závislosti od veku sa potom antibiotiká podávajú buď orálne alebo injekčne. Okrem toho je však dôležité aj to, aby dieťatko dodržiavalo pitný režim. Ten môžete dopĺňať napríklad dojčenskou vodou, čistou vodou, ovocnými šťavami a detskými čajmi.
Ako na prevenciu zápalov močových ciest u detí?
Hneď ako prvé a najdôležitejšie musíme spomenúť pravidelnú a dôkladnú hygienu – tá zahŕňa u najmenších detičiek aj pravidelnú výmenu plienok a umývanie zadočku a genitálií. U starších detí dbajte na vybudovanie správnych hygienických návykov. Učte dieťa, aby sa po potrebe vždy poriadne utrelo, a to smerom spredu dozadu (od pohlavných orgánov ku konečníku).
Nemenej dôležité je aj to, aby detičky nezadržiavali nasilu moč a neodďaľovali močenie. Deti majú tiež tendenciu nevyprázdniť močový mechúr hneď na prvýkrát a cikajú ako keby „na etapy“. V mechúre potom vždy ostáva malé množstvo moču, ktoré môže k problémom s častým močením prispieť. Skúste dieťatko posadiť na toaletu tak, aby malo podopreté nohy. V tejto pozícii dôjde k úplnému uvoľneniu svalstva panvového dna a úplnému vyprázdneniu močového mechúra.
Ďalším preventívnym opatrením je výber kvalitnej spodnej bielizne z bavlny. Dieťa by nemala tlačiť ani sťahovať. Nezabúdajte tiež na posilňovanie imunitného systému detičiek. Mali by prijímať dostatok vitamínov, minerálov a živín v strave, prípadne pomocou vhodných výživových doplnkov pre deti.