Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako ošetrovať novorodeneckú seboreu u detí?

Novorodenecká seborea, odborne nazývaná seboroická dermatitída u dojčiat, je pomerne bežným zdravotným problémom, ktorý trápi novorodencov a v konečnom dôsledku aj mamičky. Tento kožný problém sa zvykne označovať aj ako mliečna chrasta. Čo robiť v prípade, že sa u vášho dieťatka objaví?

Čo je to seboroická dermatitída u dojčiat?

Seborea alebo seboroická dermatitída predstavuje neinfekčné kožné ochorenie, ktoré sa zvyčajne objavuje na pokožke hlavy, na tvári a na trupe. Zvyčajne sa vyskytuje u dojčiat vo veku do troch mesiacov, respektíve v prvých troch týždňoch života. Objaviť sa ale môže aj u starších detí a, samozrejme, aj u dospelých ľudí – prevažne u mužov. Toto ochorenie nie je v dojčenskom veku ničím nezvyčajným a vo väčšine prípadov s pomocou správneho ošetrenia príznaky odznejú.

Vznik seboroickej dermatitídy u dojčiat je zvyčajne podmienený zvýšenou sekréciou mazových žliaz, na čo vplývajú pohlavné hormóny prenášané počas tehotenstva cez placentu. Približne po 3. mesiaci života bábätka tieto hormóny klesajú, a tým pádom klesá aj sekrécia mazu. Seboroická dermatitída je vlastne kombinácia zvýšenej sekrécie kožného mazu a kvasiniek.

Ako sa prejavuje novorodenecká seborea?

Najčastejšie prejavy novorodeneckej seborey predstavujú žltkasté, žlto-oranžové alebo svetlohnedé mastné šupinky či chrastičky na hlavičke. Môže sa objaviť aj výrazne ohraničené ložisko. Tieto prejavy sa vyskytujú nielen vo vlasovej pokožke, no môžu byť viditeľné aj na spánkoch, viečkach, obočí, ušiach, trupe alebo v plienkovej oblasti.

Vo väčšine prípadov seborea u detí nesvrbí, nebolí a ani nepáli. Mamičky si teda môžu vydýchnuť: Zvyčajne sa jedná len o kozmetický problém. To však neznamená, že ho nie je potrebné riešiť.

 

Liečba seboroickej dermatitídy u dojčiat

V prípade seboroickej dermatitídy u dojčiat sa aplikuje lokálna liečba. Je zameraná na takzvané zmäkčovanie postihnutých miest pomocou jemných masírujúcich pohybov, používanie jemných šampónov, olejov, mastičiek, a jemné vyčesávanie šupiniek.

U novorodencov zvyčajne postačí len jemné vyčesávanie šupiniek, ale na tento problém je v prípade potreby k dispozícii aj CutisHelp mimi konopná umývacia emulzia. U dojčiat môžete použiť napríklad BABÉ DIEŤA Šampón na mliečne chrasty.

Po vyčesaní šupiniek z vláskov za pomoci jemného hrebeňa alebo kefky je vhodné použiť upokojujúci krém. Pokožku môžete jemne masírovať napríklad pomocou hubky – šupinky sa tak budú lepšie olupovať a vyčesávať. Šupinky v žiadnom prípade nasilu neodlupujte.

Na postihnuté miesta je taktiež vhodné natierať napríklad mandľový olej, ktorý necháte pár minút pôsobiť. Následne je potrebné vlásky a pokožku umyť, aby neostali mastné. Ak ložiská krvácajú, rozširujú sa, objavujú sa aj na iných častiach tela ako na hlavičke alebo sa stav nezlepšuje, vyhľadajte lekára.

Prípravky, ktoré môžu pomôcť pri seboroickej dermatitídy u dojčiat:

Neprehliadnite