Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Cítite sa zavodnený? Spoznajte domáci liek na odvodnenie organizmu

Máte niekedy pocit, že ste zo dňa na deň pribrali nejaké to kilo? Nohavice vám sedia o niečo menej, pociťujete opuch na členkoch, lýtkach či dokonca tvári? Pravdepodobne zadržiavate vodu. Zavodnenie organizmu vie byť nepríjemné, no často je úplne neškodné. Veľké percento žien sa s ním stretáva napríklad počas určitých fáz menštruačného cyklu.

Zavodnenie však môže signalizovať aj závažnejšie zdravotné problémy. Rozhodne by ste zadržiavanie vody teda nemali podceňovať.  Prečítajte si viac o domácom lieku na odvodnenie, respektíve o tipoch, ktoré vám pomôžu zbaviť telo nadbytočnej vody.

Hneď na začiatok vás ale musíme upozorniť, aby ste sa do domáceho odvodňovania nepúšťali v prípade, že sa liečite na vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, máte nastavenú liečbu na odvodnenie od lekára alebo ste tehotná. Ak vás trápia dlhotrvajúce a časté opuchy, tiež sa obráťte na lekára.

Čo spôsobuje zadržiavanie vody v tele?

Zadržiavanie vody v tele môže byť spôsobené viacerými faktormi. Medzi najčastejšie patria:

 • nadmerný príjem soli, nezdravá strava všeobecne, veľa cukrov, kofeínu, alkoholu a podobne,
 • nadváha,
 • nadmerný stres, nedostatok spánku a oddychu,
 • nedostatok pohybu a sedavé zamestnanie,
 • slabý pitný režim,
 • užívanie niektorých liekov, ako je napríklad hormonálna antikoncepcia, antidepresíva, kortikosteroidy či lieky na vysoký krvný tlak,
 • ochorenia srdca, obličiek, pečene alebo lymfatickej sústavy.

Domáci liek na odvodnenie organizmu. Ako si so zavodnením poradiť doma?

Pokiaľ vás netrápia problémy so zavodnením spôsobené ochorením obehovej sústavy, obličiek a podobne, ale ide skôr o problém v dôsledku životosprávy, môžete sa do odvodňovania pustiť aj sami. Základom je úprava spomínanej životosprávy, pohyb a pitný režim doplnený o bylinné čaje. Ako pri odvodňovaní organizmu postupovať?

1. Dodržujte pitný režim

Možno vás to prekvapí, ale pitný režim je pri liečby nadmerného zadržiavanie vody veľmi dôležitý. Mnoho ľudí si myslí, že keď telo zadržiava vodu, je potrebné jej piť menej. Opak je však pravdou. Keď telu nedodávate potrebné množstvo vody – čiže aspoň 1,5 až 2 l denne, začne si robiť zásoby a bude vodu v tele zadržiavať.

S domácim odvodňovaním vám pomôžu aj bylinné čaje

Bylinky vo všeobecnosti obsahujú rôzne prospešné látky. Niektoré majú močopudné účinky, vďaka čomu podporujú vylučovanie vody z tela. Z nich si pripravíte výborný čaj, ktorý je doplnením pitného režimu. Vyskúšajte napríklad čaj z pŕhľavy, zlatobyle, prasličky roľnej, púpavy lekárskej či rebríčka obyčajného. Siahnuť môžete aj po špeciálnych čajoch, obsahujúcich vhodne zvolené kombinácie byliniek na odvodnenie:

 

2. Zaraďte si do jedálnička potraviny, ktoré podporujú odvodnenie organizmu

Medzi potraviny podporujúce odvodnenie organizmu patria napríklad:

 • marhule,
 • melón,
 • paradajky,
 • uhorky,
 • čučoriedky,
 • červená repa,
 • rukola,
 • petržlen.

3. Obmedzte soľ i cukor

Nadmerná konzumácia soli, a dokonca aj bieleho cukru, vplýva na zadržiavanie vody v tele. Vaše jedlá by nemali byť presolené, stavte skôr na prirodzenú chuť danej potraviny a vhodné koreniny. Zo stravy vylúčte fast-foody a polotovary, ktoré zväčša obsahujú zbytočné množstvo soli. To isté platí aj o konzumácii bieleho cukru. Vyhýbajte sa presladeným jedlám a nápojom. Slaďte radšej zdravšími alternatívami – napríklad medom.

4. Pravidelne sa hýbte

Pohyb je pre organizmus prospešný v mnohých smeroch, a teraz nehovoríme len o redukcii váhy. Pohyb podporuje zdravie svalov a kostí, obehovej sústavy, psychické zdravie, trávenie a podobne. Zaraďte si do vášho denného programu prechádzku, bicyklovanie, beh, plávanie či jogu a pomôžte vaše telo nielen rozhýbať, ale aj odvodniť.

Ak hľadáte doplnok stravy, s odvodnením organizmu pomáhajú aj tieto voľnopredajné lieky a doplnky:

 

Neprehliadnite