Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Aké sú príznaky migrény a čo vám na ne môže pomôcť?

Migréna je záchvatové ochorenie, ktoré sprevádza prudká a silná bolesť hlavy. Môže potrápiť malých aj veľkých a značne ovplyvniť kvalitu ich života. Často si však migrénu pletieme s bežnou bolesťou hlavy. Jedným z hlavných znakov migrény je, že sa zvykne objavovať v pravidelných intervaloch. Niekoho môže potrápiť párkrát do roka, iného zas aj niekoľkokrát mesačne. Aké sú jej príznaky?

Príznaky migrény – ako ju odlíšiť od bolesti hlavy?

Bežná bolesť hlavy je síce nepríjemná záležitosť, no dokážete s ňou fungovať. Zväčša vám na jej potlačenie postačia bežné voľnopredajné lieky, pričom po ich užití sa bolesť už nevráti. Práve to je jedným z najväčších „pocitových“ rozdielov medzi migrénou a bolesťou hlavy.

Pri migréne sa symptómy objavia a vystupňujú do takej miery, že nie ste schopní fungovať. Nedokážete sa sústrediť, pociťujete silnú bolesť hlavy, je vám nevoľno a v niektorých prípadoch môžete byť citlivý na svetlo či rôzne zvuky. Pozrime sa na jednotlivé symptómy bližšie.

Bolesť hlavy pri migrénovom záchvate

Migréna sa prejavuje ostrou, stredne silnou až silnou pulzujúcou bolesťou, sústredenou na jednej strane hlavy. Často „vyráža“ do oblastí očí, spánkov alebo čela. Táto bolesť sa zvykne zhoršovať pri kráčaní alebo pohybe. 

Nevoľnosť a zvracanie ako príznak migrény

Nie je nič výnimočné, keď pri migréne pociťujete nevoľnosť a nutkanie na vracanie, či dokonca zvraciate. Je to zväčša jeden z vrcholových symptómov migrény, ktorý sa objaví, keď migréna plne prepukne.

Precitlivenosť na svetlo alebo zvuk

Pri záchvatoch migrény je častá precitlivenosť na určité podnety. Možno ste už počuli, že niekto si pri migréne musí ľahnúť do tmavej miestnosti a byť v úplnom tichu. Fotofóbia, alebo teda svetloplachosť, sa prejavuje neznášanlivosťou svetla. Môže vám pri nej vadiť aj mierne osvetlenie, ktoré vám za iných okolností neprekáža.

Príznak alebo predzvesť migrény – aura

U niektorých ľudí sa pred záchvatom migrény objaví takzvaná aura. Ide o určitý varovný signál alebo predzvesť organizmu, ktorým vám dáva najavo, že sa schyľuje k migréne. Objaví sa zväčša 10 – 20 minút pred začiatkom migrény. Prejavuje sa zábleskami alebo iskrením pred očami, brnením v tvári či rukách, v niektorých prípadoch aj poruchami reči.

Medzi ďalšie, nie veľmi časté príznaky migrény, patrí tiež hnačka či zápcha, bežnejšie sú slabosť a únava. 

Nepomýľte si migrénu s tenznou bolesťou hlavy

Tenznú bolesť hlavy pociťujete zväčša ako obojstrannú bolesť pričom ju môže sprevádzať bolesť v spánkoch. Je to však typ bolesti pripomínajúci pocit tlaku. Môže súvisieť so stuhnutím svalov na krku, ale napríklad aj so stresom, dlhým časom stráveným pri počítači alebo s dehydratáciou.

Čo robiť pri migréne?

Ak vás trápi migréna, je dobré robiť si záznamy. Zapisujte si kedy sa objaví, ako dlho trvá, ale aj faktory, ktoré by mohli patriť k jej spúšťačom. Patria sem pachy, jedlá, ale napríklad aj hormonálne zmeny, zmena počasia, zvýšená fyzická a psychická záťaž či stres. 

Migréna, predovšetkým jej ťažšie prejavy, patria do rúk odborníka. Hoci neexistuje špecifický liek, ktorý by migrénu úplne vyliečiť, lekár vám môže predpísať antimigreniká. V prípade, že máte miernejšie príznaky, pomôcť vám môžu aj voľnopredajné lieky od bolesti – takzvané analgetiká. Vášmu telu tiež pomôže dostatok vitamínov skupiny B a dôležitý je i horčík.

Mali by ste si dopriať dostatok oddychu a vyhýbať sa faktorom, ktoré vám nerobia dobre. Vyhnite sa ostrému svetlu, ľahnite si napríklad to tmavej tichej miestnosti. Snažte sa piť dostatok vody a nemali by ste sa vyhýbať jedlu. Mnoho ľudí, hlavne pokiaľ ich pri migréne trápi nevoľnosť, má problém niečo zjesť. Avšak úplné vynechanie jedla vám môže len prihoršiť. Skúste si na tvár priložiť mokrý uterák a čo najviac odpočívať. 

Neprehliadnite