Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Sople u detí – čo vám prezradí ich farba a ako ich liečiť?

Hlieny v dýchacích cestách sú prirodzené a úplne bežné. Majú dokonca svoju špecifickú úlohu – chrániť sliznicu nosa pred vysychaním a tiež pred nečistotami, škodlivými a dráždivými látkami či vírusmi a baktériami. Problém nastane vtedy, keď sa hlienov začne tvoriť viac a zmení sa ich konzistencia. Najčastejšie sa tak stane práve v prípade zápalu alebo infekčnej nádchy. Prečítajte si, čo znamenajú rôzne farby sopľov u detí a ako ich liečiť.

Prečo majú deti častejšie soplíky ako dospelý?

Infekčná nádcha patrí k najčastejším ochoreniam malých detí. Je to spôsobené viacerými faktormi. Na jednej strane stojí ich imunitný systém, ktorý sa pomaly buduje a posilňuje. Na druhej strane do určitej miery súvisí aj s anatomickými pomermi v nose a tiež nedostatočnými hygienickými návykmi. Zabudnúť by sme nemali ani na to, že počas jesenných a jarných mesiacov majú vírusy zvýšenú aktivitu. To spolu so skrytým stresom zo školy či škôlky spôsobuje, že je vaša ratolesť pár týždňov po začatí školského roka „ufufňaná“ a s plným nosom.

Zelené sople u detí vs. žlté sople u detí

Zelené a žlté sople u detí boli v minulosti veľmi často považované za signál, že je potrebné nasadiť antibiotiká. Nemusí to však byť vždy pravda. Žlté a zelené sfarbenie hlienov indikuje, že ide o infekčnú nádchu. Nie je ale možné len podľa farby hlienu rozlíšiť, či ide o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. To dokáže určiť až lekár po vyšetrení a potrebných testoch. V prípade, že sa potvrdí bakteriálna infekcia, predpíše lekár antibiotickú liečbu. Pri vírusovej infekcii sa nádcha lieči pomocou voľnopredajných liekov.

Na sklade

 

Biele sople u detí

Biele sfarbenie soplíkov sa u detí často spája s vyššou konzumáciou mlieka a výrobkov z neho a problémami s dutinami. Okrem toho môže byť aj príznakom vírusovej bronchitídy, čiže zápalu priedušiek. Vezmite dieťa k lekárovi, ak okrem soplíka spozorujete aj príznaky ako:

  • kašeľ,
  • horúčku,
  • bolesť hrdla, priedušiek,
  • bolesť hlavy,
  • únavu, slabosť,
  • rýchle zadýchanie sa.

Ružové soplíky u detí

V prípade, že dieťa nejaví žiadne iné príznaky, nemusíte mať z ružových soplíkov strach. V nose sa nachádza množstvo maličkých cievok, ktoré sa môžu porušiť pri častom fúkaní nošteka, dýchaní príliš suchého vzduchu či dokonca pri špáraní v nose – čo ako iste viete, detičky občas robia. Pokiaľ sa však ružový, prípadne červený, sopeľ objaví v spojitosti s inými príznakmi, napríklad horúčkami, kašľom a podobne, určite sa obráťte na lekára.

Čo robiť pri zatekajúcich sopľoch u detí?

Pri zatekaní soplíkov hovoríme o takzvanej zadnej nádche. Charakterizuje ju hromadenie zatečeného hlienu v hrdle, čo znamená, že soplíky produkované pri infekcii v nošteku sa nedostávajú von odsávaním alebo fúkaním nosa, ale zatekajú do hrdla. To spôsobuje vznik ďalších ťažkostí, ako sú napríklad kašeľ, pocit hrče v krku, tlak v dutinách, horúčka, zachrípnutie a podobne.

Pri zatekajúcich sopľoch je opäť potrebné v prvom rade odhaliť príčinu nádchy. Vezmite teda dieťa k lekárovi, ktorý urobí potrebné vyšetrenia a určí diagnózu a vhodnú liečbu. Navyše nezabudnite dohliadnuť na to, aby dieťa prijímalo dostatok tekutín a zdržiavalo sa v neprekúrenej a dobre vetranej miestnosti. Starostlivosť o horné dýchacie cesty a nosovú dutinu navyše môžete doplniť o výplach nošteka pomocou špeciálnej konvičky či sprejov s obsahom morskej vody.

Neprehliadnite