Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Z čoho vzniká mykóza a ako ju liečiť?

Mykóza je nepríjemné plesňové ochorenie postihujúce pokožku, nechty a sliznice. Môže sa objaviť v podstate hocikde na tele, najčastejšie ju však nájdete na chodidlách, nechtoch na nohách a u žien tiež vo forme kvasinkovej vaginálnej infekcie. Mykóza si nevyberá medzi mladými či starými, mužmi alebo ženami. Musíme ale spomenúť, že častejšia je u tých ľudí, ktorí majú oslabený imunitný systém či cukrovku a nevyhýba sa ani tehotným ženám a onkologickým pacientom. Chcete vedieť, z čoho mykóza vzniká a čo vám pomôže pri jej liečbe? Čítajte ďalej.

Čo spôsobuje mykózu?

Asi najbežnejšou príčinou mykotických ochorení je premnoženie kvasinky s názvom Candida albicans. Ak sa snažíte prísť na to, kde ste s ňou mohli prísť do kontaktu, odpoveď je jednoduchá – táto kvasinka sa prirodzene nachádza vo vašom tele. Nájdete ju na koži, v črevách i ústach. Problémom sa stáva až vtedy, keď sa z nejakého dôvodu premnoží. Premnoženie kvasinky Candida albicans sa nazýva kandidóza a spôsobuje ťažkosti, ako sú rôzne ekzematické ochorenia pokožky, kvasinková vaginálna infekcia, mykóza nechtov i nôh. Jej obľúbenou sezónou je práve leto, pretože na množenie potrebuje teplo a vlhko.

Ako sa prejavuje a lieči mykóza na nechtoch?

Mykózu na nechtoch spoznáte podľa zmeny farby, hrúbky a štruktúry nechtu. Necht totiž akoby zhrubne, zožltne a zvykne sa odlupovať. Zvyčajne sa mykóza prejaví najprv na okraji nechta a postupne sa rozširuje ďalej až do nechtového lôžka. Pri liečbe mykózy nechtov je dôležité začať čo najskôr. Pokiaľ infekciu podchytíte ešte v začiatkoch, môžete si s ňou hravo poradiť aj doma. Ak však infekcia pokročila, mali by ste navštíviť lekára.

Pri liečbe vám pomôžu špeciálne tinktúry, laky na nechty, perá, dezinfekčné antimykotické spreje a prípravky do topánok:

Ako spoznáte mykózu na nohách a čo vám na ňu pomôže?

Plesňové ochorenia nôh (a niekedy aj rúk) sa prejavujú:

  • začervenaním pokožky,
  • nepríjemným svrbením,
  • pálením,
  • odlupovaním
  • praskaním kože.

Najčastejšie sa infekcia začne v priestoroch medzi prstami na nohách. Pokiaľ nie je liečená dostatočne alebo správne, môže sa rozšíriť na klenbu chodidla, pripadne tiež na nechty na nohách. S liečbou vám pomôže v prvom rade správna hygiena doplnená o antimykotické krémy, masti a roztoky. Pozrite si napríklad:

Vypredaný
-20%
Na sklade

Príznaky a liečba vaginálnej mykózy

Kvasinková infekcia je u žien vcelku bežným problémom. Postihuje tehotné ženy, ženy s oslabenou imunitou, no veľmi často si nájde svoje „obete“ aj na verejných miestach, ako sú kúpaliská či sauny. Príznaky vaginálnej mykózy sú predovšetkým:

  • svrbenie, pálenie a opuch v intímnej oblasti,
  • pocity pálenia počas močenia,
  • vyrážka,
  • bolesť (počas pohlavného styku, ale aj vo všeobecnosti),
  • hrudkovitý výtok bielej farby,
  • nepríjemný zápach z intímnej oblasti.

V rámci liečby vaginálnej mykózy sa osvedčili vaginálne čapíky, ale tiež rôzne roztoky, gély, krémy a tablety. Zabúdať by ste samozrejme nemali ani na dôkladnú a pravidelnú hygienu. Počas leta netrávte čas v mokrej bielizni či plavkách, pretože ako sme už spomenuli – kvasinky sa rozmnožujú najmä v teple a vlhku.

Mykóza u mužov

U mužov sa mykóza môže rozvinúť na nechtoch i pokožke nôh či rúk, potrápiť však dokáže aj mužské intímne partie. Stane sa tak napríklad pri nedostatočnej hygiene, pri pohlavnom styku (pokiaľ partnerka trpí vaginálnou mykózou), ale tiež po užívaní niektorých liekov, napríklad antibiotík.

Prevencia mykózy – ako na ňu?

  1. Dbajte na pravidelnú a dôkladnú hygienu.
  2. Používajte vždy vlastný uterák a s nikým ho nezdieľajte.
  3. Pri návšteve verejných kúpalísk, spŕch a podobne používajte šľapky, nevstupujte do spoločných priestorov bosí.
  4. Netrávte v mokrom oblečení viac času než je nevyhnutné – predovšetkým v spodnom prádle či plavkách.
  5. Podporujte váš imunitný systém zdravou životosprávou a dostatočným príjmom vitamínov.
  6. Používajte spreje do topánok, ktoré obuv dezinfikujú a znížia tak riziko nákazy.

Neprehliadnite