Doručovanie počas Veľkonočných sviatkov.
Zistiť viac

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Alergia na laktózu

Alergia na laktózu je stav, kedy imunitný systém prehnane reaguje na mliečnu bielkovinu a radí sa medzi najčastejšie potravinové alergie. Na spustenie alergickej reakcie stačí len maličké množstvo tohto alergénu. Alergia na laktózu je častokrát zamieňaná s pojmom intolerancia laktózy, no jedná sa o rozdielne diagnózy – intolerancia laktózy predstavuje taký problém, keď tenké črevo nie je schopné tvoriť dostatočné množstvo enzýmu nazývaného laktáza. Pri alergii teda nedochádza k enzymatickej poruche.

Ako sa najčastejšie prejavuje alergia na laktózu?

Alergia na laktózu sa prejavuje podobne, ako je to pri laktózovej intolerancii – predovšetkým tráviacimi ťažkosťami, no môžu sa objaviť aj kožné problémy alebo dýchacie problémy. Medzi najčastejšie patrí:

  • hnačka,
  • nadúvanie,
  • zvracanie,
  • koliky,
  • nádcha, astma,
  • ekzém, žihľavka,
  • chudokrvnosť.

 

Pri rýchlej alergickej reakcii, ktorá sa môže objaviť už po pár minútach po konzumácii mliečnej bielkoviny, sa môžu objaviť spomínané kožné problémy. Ak sa jedná o oneskorenú reakciu, častokrát sa objavujú práve tráviace ťažkosti.

Pokiaľ po konzumácii mliečnych výrobkov pociťujete uvedené príznaky, mali by ste navštíviť svojho lekára alebo imunoalergológa, ktorý vykoná potrebné testy na zistenie prípadnej alergie na laktózu.

Liečba alergie na laktózu

Liečba alergie na laktózu spočíva predovšetkým v striktnom vylúčení tohto alergénu z jedálnička – je teda neprípustná konzumácia všetkých mliečnych výrobkov, aj tých bezlaktózových. Mlieko živočíšneho pôvodu je možné nahradiť konzumáciou mliečnych nápojov rastlinného pôvodu, ako je napr. sójové, mandľové, ryžové – aj v týchto prípadoch je pre istotu potrebné čítať zloženie.

V rámci potláčania alergických prejavov sa využívajú lieky, a to napríklad antihistaminiká alebo kortikosteroidy. V tomto prípade sa odporúča aj užívanie probiotík alebo betaglukánov, ktoré pomáhajú zvyšovať toleranciu imunitného systému.

Neprehliadnite