Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Domáca liečba močových ciest. Čo môže pomôcť pri zápale či iných problémoch?

Každý, kto sa už stretol so zápalom močových ciest určite potvrdí, že sa jedná o nepríjemný a bolestivý zdravotný problém. Infekcie močových ciest vedia potrápiť najmä ženy, a to predovšetkým kvôli dĺžke močovej rúry. U mužov sa objavuje najmä v dôsledku zväčšenia prostaty. Kedy je tento problém možné liečiť aj doma a čo naň pomáha? 

Príčiny a príznaky zápalu močových ciest

Za zápal močových ciest sú najčastejšie zodpovedné baktérie, ktoré sa usadia v močovom trakte a množia sa. Okrem toho sa zápal môže objaviť aj kvôli nedostatočnej hygiene, genetickej predispozícii alebo nedostatočnému pitnému režimu. Rozvinúť sa môže aj v dôsledku zadržiavania moču. Akými symptómami sa zápal močových ciest prejavuje?

  • Pálivou alebo rezavou bolesťou pri močení.
  • Častým nutkaním na močenie.
  • Bolesťou v podbrušku a bolesťou chrbta.
  • Samovoľným únikom moču.
  • Tmavým, zakaleným alebo zapáchajúcim močom, prípadne krvou v moči.
  • Zvýšenou telesnou teplotou.

Kedy môžete liečiť zápal močových ciest doma?

Nie s každým zápalom si poradíte doma. Rozlišujeme totiž 2 typy zápalu močových ciest: zápal dolných močových ciest a zápal horných močových ciest. Zápal dolných močových ciest postihuje močovú rúru a močový mechúr. Pokiaľ sa tento zápal nelieči, môže postúpiť ďalej a viesť k zápalu horných močových ciest, teda obličiek.

Kedy môžete zápal močových ciest liečiť aj doma? Len vtedy, keď je zápal v začiatkoch, to znamená, že sa jeho príznaky objavili nedávno a sú mierne – napríklad pálenie, nutkanie na močenie a podobne. Ak vás už trápi zvýšená teplota, zakalený moč či bolesť chrbta, návšteva lekára je nutnosťou.

Aká je domáca liečba problémov s močovými cestami?

V rámci domácej liečby zápalu močových ciest sa predovšetkým odporúča užívať produkty s obsahom brusníc. Majú výrazný močopudný účinok, vďaka čomu dochádza k vyplavovaniu baktérií z močového mechúra. Brusnice navyše obsahujú proantokyanidíny, ktoré zabraňujú priliepaniu baktérií na steny močových ciest, kde sa množia – preto je užívanie brusníc aj výbornou prevenciou proti vzniku zápalu. Môžete si zaobstarať sirupy, kvapky, tablety alebo kapsule s extraktom z brusníc.

Ďalším odporúčaným prípravkom na liečbu zápalu močových ciest je D-manóza. Jedná sa o druh jednoduchého cukru, ktorý sa prirodzene vyskytuje v našom tele a taktiež v niektorých potravinách. D-manóza má v podstate schopnosť na seba naviazať baktérie a zabrániť tak rozširovaniu infekcie. D-manóza je v doplnkoch často skombinovaná aj s brusnicami.

Pri začínajúcom zápale, prípadne problémoch s močovými cestami, sa odporúča pitie urologických čajov a dostatočný príjem nesýtených tekutín. Pomôcť môže napríklad aj Echinacea alebo vitamín C, ktorý podporuje obranyschopnosť a okysľuje moč. Zo všetkého najdôležitejšie je, aby ste vhodne zakročili už pri prvých príznakoch. V opačnom prípade sa neskôr zrejme nevyhnete užívaniu antibiotík. Ak sa váš stav nezačne zlepšovať, prípadne sa bude zhoršovať, je potrebné, aby ste navštívili lekára. 

Na domácu liečbu zápalu močových ciest môžete vyskúšať tieto produkty:

Neprehliadnite