Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo je to refluxná choroba? Spoznajte svojho nepriateľa a 8 najbežnejších príznakov GERD

Gastroezofageálnu refluxnú chrobu nazývame aj skratkou z angličtiny GERD – gastroezofageal reflux disease. GERD je čoraz častejší zdravotný problém, ktorý možno spojiť s moderným a rýchlym životným štýlom a nesprávnymi stravovacími návykmi.

Refluxná choroba patrí medzi najbežnejšie gastrointestinálne ochorenia a postihuje 20 až 30 % ľudí v rozvinutom svete. GERD sa prejavuje najmä pálením záhy a refluxom. Tieto dva pojmy sú často zamieňané. Pálenie záhy charakterizuje nepríjemný pocit ťažoby na hrudi spojený s pálením v hrdle. Býva spôsobený refluxom. Reflux, alebo tiež regurgitácia, je spätný tok žalúdočného obsahu do pažeráka.

Aké sú obvyklé príznaky pálenia záhy?

Refluxná choroba a príznaky - Bolesť na hrudi

Bolesť na hrudi

Refluxná choroba a príznaky - Pálenie v krku

Pálenie v krku

Refluxná choroba a príznaky - Návrat žalúdočného obsahu naspäť do úst

Návrat žalúdočného
obsahu naspäť do úst

Refluxná choroba a príznaky - Ťažkosti pri prehĺtaní

Ťažkosti pri prehĺtaní

Refluxná choroba a príznaky - Pocit cudzieho telesa v krku

Pocit cudzieho telesa
v krku

Refluxná choroba a príznaky - Kyslá, horká alebo trpká chuť v ústach

Kyslá, horká alebo
trpká chuť v ústach

Refluxná choroba a príznaky - Grganie, zápach z úst, vracanie

Grganie, zápach z úst,
vracanie

Refluxná choroba a príznaky - Suchý kašeľ

Suchý kašeľ

Aké sú príčiny pálenia záhy?

Pálenie záhy, regurgitácia a ďalšie príznaky GERD nebývajú spôsobené iba s nesprávnym životným štýlom a nadmerným množstvom kyseliny v žalúdku, ale predovšetkým uvoľnením svalu zvierača medzi žalúdkom a pažerákom.

Pri normálnom trávení sa dolný pažerákový zvierač otvára, aby jedlo mohlo prechádzať do žalúdka, a zatvára, aby zabránil toku potravy a kyslých štiav zo žalúdka do pažeráka. Keď však tento sval slabne alebo dôjde k jeho uvoľneniu, môže kyslému obsahu žalúdka umožniť návrat späť do pažeráka.

Príznaky pálenia záhy môžete pocítiť nielen počas dňa, ale aj v noci  pri polohe poležiačky. Nepríjemné pocity tak dokážu prekaziť pokojný spánok.

K vzniku GERD prispievajú rizikové faktory:

  • nezdravý životný štýl (stres, alkohol, fajčenie, nadmerná telesná hmotnosť, zlá strava),
  • tehotenstvo (spôsobené hormónmi estrogén a progesterón, tlakom plodu na žalúdok),
  • ochorenia (ezofagitída, sklerodermia).

Komplikácie spojené s pálením záhy

  • záchvaty kašľa,
  • poruchy spánku – spánkové apnoe,
  • ťažkosti s dýchaním,
  • poškodenie zubnej skloviny.
K vzniku GERD prispievajú rizikové faktory ako stres. nezdravá strava, ležanie po jedle a podobne

Medzi závažnejšie komplikácie patrí zápal pažeráka, pri ktorom kyslý obsah žalúdka dráždi a narúša jeho výstelku, čo môže spôsobiť zmeny na sliznici, vredy, alebo zvýšené riziko vzniku rakoviny pažeráka.

Zdravý životný štýl obvykle nedáva šancu príznakom GERD

Čo možno urobiť pre úľavu od príznakov GERD?

  • Jesť zdravšie jedlo a vyhýbať sa korenistému a mastnému jedlu i veľkým porciám.
  • Nejesť pred spaním a neležať po jedle.
  • Vyhýbať sa perlivým nápojom, káve, čokoláde a alkoholu.
  • Jesť pomaly a menšie porcie.
  • Udržiavať alebo si získať optimálnu váhu.
  • Prestať fajčiť.

Ak už žiadne dobré rady nepomáhajú, prídu na rad lieky

Lieky na liečbu pálenia záhy delíme do troch skupín: antacidá, blokátory H2 receptorov a inhibítory protónovej pumpy (PPI)

Antacidá

1 až 3 hodinová ochrana
Antacidá fungujú na princípe chemickej reakcie kyseliny a zásady.  Jednoducho neutralizujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdku. Ich účinky nastupujú rýchlo, pôsobia však krátkodobo (1 až 3 hodiny), preto ich treba užívať niekoľkokrát denne (4 až 5-krát). Avšak nemôžeme od nich  očakávať pôsobenie počas celej noci. Keďže interagujú s mnohými typmi liekov, je lepšie ich užívať s oneskorením.

Blokátory H2 receptorov

12 hodinová ochrana
Blokátory H2 receptorov pôsobia nepriamo na inhibíciu sekrécie kyseliny v parietálnych bunkách (bunky vylučujúce kyselinu) v žalúdku. Príznaky zmiernia do pol hodiny alebo 1 hodiny. Ich účinok trvá 6 až 12 hodín, mali by sa preto užívať dvakrát denne. Časté používanie môže viesť k rezistencii na tento liek, čo znižuje účinnosť liečby. Sú dostupné len na lekársky predpis.

Inhibítory protónovej pumpy

Najúčinnejšími liekmi proti páleniu záhy sú inhibítory protónovej pumpy (PPI). PPI spôsobili skutočnú revolúciu v liečbe chorôb spojených s nadmernou sekréciou kyselín. Úľava síce nenastupuje tak rýchlo ako pri antacidách a liekoch zo skupiny H2 blokátorov, zato pôsobia dlhodobo, 24 hodín, a už jedna tableta denne spoľahlivo zmierni tak denné, ako aj nočné príznaky. Inhibítory protónovej pumpy pôsobia priamo v mieste vzniku kyseliny, kde znižujú jej tvorbu.  Stupeň blokády závisí od dávky. Zníženie produkcie kyseliny v žalúdku vedie k zníženiu jej agresivity a k rýchlejšiemu hojeniu poranení žalúdka, či pažeráka (ako sú erózie sliznice, či vredy). Sú vhodné pre pacientov s častými príznakmi GERD. Silnú úľavu pocítia po 1 – 3 dňoch liečby.

Jedným z takýchto liekov je aj liek Esozoll dostupný bez lekárskeho predpisu.

Je určený pre dospelých a na krátkodobú liečbu refluxných príznakov.

Esozoll - Eso proti páleniu záhy v kapsule s peletami

Esozoll 20 mg je liek na vnútorné použitie. Liek nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím si prečítajte písomnú informáciu pre používateľov, alebo sa poraďte s lekárom, či lekárnikom. Esozoll obshauje ezomeprazol.


Referencie:

  1. El-Serag HB, Sweet S, Winchester CC, Dent J. Update on the epidemiology of gastro-oesophageal reflux disease: a systematic review. Gut. 2014 Jun;63(6):871-80.
  2. Ness-Jensen E, Lindam A, Lagergren J, Hveem K. Changes in prevalence, incidence and spontaneous loss of gastro-oesophageal reflux symptoms: a prospective population-based cohort study, the HUNT study. Gut. 2012 Oct;61(10):1390-7
  3. Savarino V, Di Mario F, Scarpignato C. Proton pump inhibitors in GERD. An overview of their pharmacology, efficacy and safety. Pharmacol Res 2009; 59: 135–53.
  4. Roberts SE, Samuel DG, Williams JG et al. Survey of digestive health across Europe: Final report. Part 1: The burden of gastrointestinal diseases and the organisation and delivery of gastroenterology services across Europe. United European Gastroenterol J 2014; 2(6): 539–543.
  5. Gaude GS. Pulmonary manifestations of gastroesophageal reflux disease. Ann Thorac Med. 2009;4(3):115-123.
  6. Roman S, Pandolfino  JE. Environmental – lifestyle related factors. Best Pract Res Clin Gastroenterol. 2010;24(6):847-859.
  7. Maton PN, Burton ME. Antacids revisited: a review of their clinical pharmacology and recommended therapeutic use. Drugs. 1999 Jun;57(6):855-70.

Neprehliadnite