Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Našli ste si na koži atypický ekzém? Pozrite sa s nami, čo sa za ním v skutočnosti skrýva

Ekzém – toto slovo sa najčastejšie spája so začervenanými, svrbiacimi miestami na pokožke, šupinkami či drobným výsypom. Hoci nemožno povedať, že by tento pojem naozaj nepopisoval spomenuté problémy, musíme poznamenať, že ekzém nie je len jeden. Dermatológovia rozlišujú až 7 rôznych typov ekzémov. Niektoré sú bežnejšie, iné sa zas objavujú menej často. Pozrite sa teda spolu s nami, čo sa môže za vaším atypickým ekzémom skrývať.

Na úvod pár všeobecných informácií o ekzéme

Za ekzém sú považované neinfekčné kožné ochorenia spôsobujúce začervenané, suché a svrbiace škvrny na koži. Keďže ide o neinfekčné ochorenie, nemusíte sa báť, že by ste sa ekzémom od niekoho nakazili alebo ho niekomu „posunuli“. Najčastejšie dochádza k vzplanutiu ekzému po kontakte s nejakým alergénom, prípadne dráždivou látkou. Lekárom sa doposiaľ nepodarilo nájsť jeden účinný liek, vďaka ktorému by ste sa ekzému raz a navždy zbavili. Pomocou správnej starostlivosti a opatrení od vášho kožného lekára ho však môžete účinne liečiť a zmierňovať.

Aké príznaky môže mať ekzém?

Vzhľadom na to, že existuje viacero druhov ekzémov, v niektorých príznakoch sa odlišujú. Vo všeobecnosti sa však ekzém vyznačuje problémami ako:

sucha pokozka

Suchá pokožka

svrbenie

Začervenanie, svrbenie

vysyp na pokozke

Vyrážky na pokožke

skvrny na pokozke

Hrubé kožovité škvrny na koži

supinatenie pokozky

Šupinatenie pokožky a vznik akoby kôry

opuch

Opuch 1

Aké druhy ekzému poznáme?

Odborníci rozlišujú 7 druhov ekzémov. Je však možné, že ste o niektorých nikdy v živote nepočuli. Ktoré to sú?

 • Atopická dermatitída
 • Kontaktná dermatitída
 • Dyshidrotický ekzém
 • Neurodermatitída
 • Numulárny ekzém
 • Seboroická dermatitída

Atopická dermatitída alebo atopický ekzém

O tomto druhu ekzému ste veľmi pravdepodobne už počuli. Patrí totiž k tým najrozšírenejším. Najčastejšie sa objavuje už u maličkých detí. Nie je však nezvyčajné, ak ním trpia aj dospelí. Atopická dermatitída je chronické ochorenie, pričom zaň zodpovedá nadmerná reakcia vášho imunitného systému spôsobujúca zápal. Presná príčina, prečo atopická dermatitída vzniká, nie je známa. Hovorí sa, že s najväčšou pravdepodobnosťou ide o kombináciu genetiky a vonkajších faktorov.

atopicky ekzem

* zdroj foto bioderma-cz.com

Pokiaľ patríte k atopikom, vo vašom tele v podstate neustále drieme zápal. Niekedy sa prejaví na povrchu – práve spomínaným ekzémom, inokedy drieme pod povrchom. Práve kvôli tomu sú pre atopikov charakteristické pokojové obdobia ekzému, po ktorých nasleduje vzplanutie. Vzplanutie môže nastať po kontakte s alergénom či dráždivou látkou, čo opätovne spustí zápalovú reakciu. Tá sa potom prejaví na pokožke. Atopici sú tiež náchylnejší na vznik pridružených ochorení, ako sú napríklad astma, potravinové alergie alebo senná nádcha.2

kontaktna dermatitida

*zdroj foto nhs.uk

Kontaktná dermatitída

Kontaktná dermatitída, alebo teda kontaktný ekzém, označuje kontaktnú alergickú reakciu pokožky na určitý alergén. Objaví sa až s časovým odstupom – niekoľkých hodín či dokonca dní. Medzi najčastejšie spúšťače kontaktného ekzému patria soli kovov (napríklad niklu, kobaltu a chrómu), chemické látky používané pri výrobe gumy, zložky kozmetických prípravkov, konzervačných látok, prírodných a syntetických živíc a podobne.3

Vzniká predovšetkým po opakovanom kontakte s danou látkou. Je dôležité zistiť, čo u vás kontaktný ekzém spúšťa a tento alergén následne eliminovať. Pokiaľ sa tak nestane, môže sa ekzém nielen vracať, ale aj spôsobiť vznik chronického problému.4

Najčastejšie príznaky kontaktného ekzému sú:

 • začervenanie pokožky,
 • svrbenie,
 • tvorba červených pľuzgierikov,
 • v horších prípadoch opuch a mokvanie.3

Dyshidrotický ekzém

Dyshidrotický ekzém je častejší u žien a objavuje sa najmä v lete. Prejavuje sa malými pľuzgierikmi medzi prstami na nohách a rukách, ale aj na dlaniach a chodidlách. Pľuzgieriky môžu bolieť, páliť, svrbieť a byť naplnené tekutinou. Často sa nahromadia jeden veľa druhého. Niekedy ich možno len nahmatať, inokedy ich uvidíte aj voľným okom. Po prvom vzplanutí ekzému pľuzgieriky zvyknú zhruba po 3 týždňoch samé vymiznúť. Sprevádza to vysušenie, niekedy začervenanie a odlupovanie pokožky.5

dyshidroticky ekzem

*zdroj foto nhs.uk

Príčina vzniku dyshidrotického ekzému nie je dodnes známa, niektorí sa však domnievajú, že môže súvisieť so sezónnymi alergiami či sennou nádchou. Zrejme vás preto neprekvapí, že ním často trpia atopici a alergici. Napríklad u ľudí s kontaktnými alergiami sa tento typ ekzému objaví ako reakcia po kontakte s alergénom – veľmi často ide práve o nikel.

Medzi ďalšie spúšťače patrí:

stres

Stres

praci prostriedok

Pracie prostriedky a aviváže

kozmetika

Niektoré zložky kozmetických prípravkov

slnko

Letné horúčavy

Ak vás trápia ekzémy či kožné prejavy alergie, mali by ste pravidelne navštevovať dermatológa. Ten vám najlepšie poradí a odporučí liečbu presne podľa potrieb vašej pokožky. Čo sa týka domácej liečby základom je opäť správna starostlivosť o problematickú pokožku a vyhýbanie sa alergénom a dráždivým zložkám, ktoré by mohli podporiť vzplanutie ekzému. Pomôcť môže napríklad aplikácia hutných krémov s obsahom ceramidov. Tie podporujú obnovu kožnej bariéry.5

Neurodermatitída

Ďalším z ekzematických ochorení je neurodermatitída (lichen simplex chronicus). Medzi jej prvé prejavy patria svrbivé škvrny na koži. Čím viac sa škriabete, tým viac pokožka svrbí a postupne hrubne a „kožovatie“.  Najčastejšie sa neurodermatitída objavuje na miestach ako:

hrdlo

Krk

ruky

Zápästia a predlaktia

noha

Nohy

slabiny

Slabiny

Tak ako ani iné ekzémy, neurodermatitída nie je nákazlivá. A hoci nepatrí k život ohrozujúcim ochoreniam, môže vo veľkej miere ovplyvniť kvalitu vášho života. Svrbenie býva totiž pri tomto type ekzému naozaj intenzívne a narúša spánok, koncentráciu a iné činnosti človeka.

Veľmi často ide o dlhodobý stav, nakoľko je veľmi náročné odolať nutkaniu poriadne sa poškriabať. Ide teda o dlhotrvajúci a opakujúci sa cyklus svrbenia a škriabania sa. Správnou liečbou ju možno vyliečiť, ale zvykne sa po čase znova objaviť. V rámci liečebného procesu neurodermatitídy sa lekár zameriava primárne na svrbenie a prevenciu škriabania sa. Pomôcť vám môže tiež identifikácia faktorov, ktoré príznaky zhoršujú a ich následné riešenie. Sem patrí napríklad aj suchosť pokožky.6

Na sklade
Doprava zdarma
La Roche-Posay 3 za cenu 2

Numulárny ekzém

Numulárny ekzém, numulárna dermatitída či diskoidný ekzém – tieto názvy označujú roztrúsené kruhovité, často svrbiace a občas mokvajúce škvrny na pokožke. Názov pochádza z latinského slova „nummular“, čo v preklade znamená minca. Toto pomenovanie získal pre svoj špecifický okrúhly, akoby mincovitý tvar.

Numulárny ekzém sa môže objaviť v každom veku a častejšie potrápi mužské pokolenie. Čo presne tento ekzém spôsobuje nie je zatiaľ známe. Medzi časté spúšťače numulárneho ekzému patria napríklad:

sucha pokozka

Problémy so suchou a citlivou pokožkou

komar

Uštipnutie hmyzom

odrenina

Odreniny

chemicka popalenina

Chemické popáleniny

Tak ako pri predošlých typoch ekzémov, aj numulárna dermatitída môže súvisieť s inými druhmi dermatitíd. Ako príklad by sme uviedli kontaktnú dermatitídu pri alergii na soli niklu. V niektorých prípadoch súvisí numulárny ekzém aj so zlým prietokom krvi – vtedy sa zvykne objaviť na dolných končatinách.7

Príznaky numulárneho ekzému zahŕňajú:
 • Lézie v tvare mince na rukách, nohách, trupe a/alebo rukách
 • Svrbenie a pálenie
 • Tekutinu vytekajúcu z postihnutých miest, prípadne kôru
 • Šupinatú a zapálenú kožu v okolí lézie

V závislosti od stavu a závažnosti, môže numulárny ekzém pripomínať iné kožné problémy, ako sú napríklad psoriáza, lišaj, plesňová infekcia či dokonca atopická dermatitída. Niekedy sa dokonca objavuje spolu s iným druhom dermatitídy. Najčastejšie je však jeho výskyt izolovaný.

Po diagnostike vám lekár nastaví liečbu. Dôležité je, že ak je nastavená správne, môže ekzém zmiznúť úplne. Na rozdiel od iných ekzémov je ale o niečo agresívnejšia. Miesta výskytu sú často infikované stafylokokom, čiže je potrebné liečiť zápal kože a tiež infekciu. Zvyčajne sa používajú kortikosteroidy a lokálne antibiotiká.7

Seboroická dermatitída

seborei ste už pravdepodobne počuli. Mnohí si ju pletú s lupinami, nakoľko sa prejavuje šupinkami a chrastami vo vlasovej a tvárovej časti hlavy. Ide o neinfekčné chronické ochorenie kože, ktoré je pomerne bežné. Opäť môžeme povedať len to, že ani pri seboroickej dermatitíde nie je jasné, prečo vzniká. Vie sa len to, že pri jej viditeľných prejavoch zohráva svoju úlohu premnožená kvasinka Malassezia furfur. Spôsobí zápal a zrýchlenú tvorbu kožných buniek na povrchu hlavy. Tie potom postupným odumieraním vytvárajú špecifické žltohnedé, mastné šupiny a chrasty.

Medzi hlavné spúšťače seboroickej dermatitídy patrí:

 • genetická predispozícia,
 • veľmi mastná pokožka,
 • hormonálna nerovnováha,
 • deficit vitamínov skupiny B,
 • nadbytok mužských hormónov v organizme,
 • oslabenie imunitného systému a porušenie kožnej bariéry,
 • narušená ochranná vrstva pokožky,
 • nadmerný emočný stres, depresia.
Seboroická dermatitída: Ktoré produkty pomôžu deťom a dospelým?

Trápi vás seborea? Objavte produkty, ktoré vám pomôžu

Prečítajte si náš článok a zistite, aké prípravky sú vhodné na seboreu u detí a po ktorých by naopak mali siahnuť dospelí.

Našli ste príčinu vášho atypického ekzému?

Dermatitída sa môže u každého prejavovať inak. Pokiaľ teda spozorujete, že sa vám na koži objavil atypický ekzém, určite sa obráťte v prvom rade na dermatológa. Len on vám s určitosťou povie, čo vás trápi.

Zdroje použité v článku:

 1. Eczema. In: Cleveland Clinic [online] [cit. dňa 18.5.2023] dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9998-eczema
 2. Redakcia NPZ. Atopická dermatitída sa najčastejšie kombinuje s astmou alebo alergickou nádchou. 2021. [online] [cit. dňa 18.5.2023] dostupné z: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2020_01/Atopicka_dermatitida_sa_najcastejsie_kombinuje_s_astmou_alebo_alergickou_nadchou.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&page=full&
 3. Internetový portál PreAlergikov.sk. Kontaktná alergia. 2023. [online] [cit. dňa 18.5.2023] dostupné z https://www.prealergikov.sk/kontaktna-alergia
 4. MUDr. NEMŠOVSKÁ,J. doc. MUDr. ŠVECOVÁ, D. PhD. Súčasný pohľad na patogenézu, diagnostiku, kliniku a liečbu kontaktného ekzému. 2014 [online] [cit. dňa 2023] dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/7404b75f61455e186ada5886f9dec0a4.pdf  
 5. Dyshidrotic Eczema. In: The National Eczema Association. [online] [cit. dňa 18.5.2023] dostupné z: https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/dyshidrotic-eczema/
 6. Neurodermatitis. In: Mayo Clinic. [online] [cit.dňa 18.5. 2023] dostupné z: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/neurodermatitis/symptoms-causes/syc-20375634
 7. Nummular Eczema. In: The National Eczema Association. [online] [cit. dňa 18.5.2023] dostupné z: https://nationaleczema.org/eczema/types-of-eczema/nummular-eczema/

Neprehliadnite