Vonkajšie vs. vnútorné hemoroidy: V čom sa líšia, ako sa prejavujú a čo môžete urobiť pre ich liečbu a prevenciu?
Hemoroidy sú nepríjemný a chúlostivý problém, s ktorým sa počas života stretnú mnohí ľudia – muži, ženy, starší, mladší, a dokonca aj budúce mamičky. Hemoroidy sú opuchnuté zväčšené žily vo vnútornej a/alebo vonkajšej časti konečníka a análneho otvoru. Často sú bolestivé, nepríjemné a zapríčiňujú krvácanie z konečníka.1 Rozlišujeme niekoľko typov hemoroidov, pričom v našom dnešnom článku sa pozrieme bližšie na dve hlavné skupiny – vonkajšie a vnútorné hemoroidy. V čom sa líšia, ako sa prejavujú a ako prebieha ich liečba? Čítajte ďalej a začnite boj s hemoroidmi včas.
Hemoroidy – čo spôsobuje ich vznik?
Na vznik hemoroidov vplýva viacero faktorov. Niektoré ovplyvňujú výskyt hemoroidov priamo, iné zas zvyšujú pravdepodobnosť, že sa u vás tento problém objaví. Riziko vzniku hemoroidov zvyšujú napríklad tieto faktory:
Genetická predispozícia
Vyšší vek
Tehotenstvo
Sedavý spôsob života
Vznik hemoroidov priamo zapríčiňuje:
- nadmerné tlačenie pri vykonávaní veľkej potreby,
- pravidelná nadmerná fyzická námaha, napríklad pri zdvíhaní ťažkých predmetov,
- nadváha a obezita,
- strava s nízkym obsahom vlákniny,
- tehotenstvo,
- trávenie príliš veľa času sedením na toalete,
- neustupujúce problémy so zápchou alebo hnačkou2,1.
Vnútorné hemoroidy
Ako už naznačuje ich názov, vnútorné hemoroidy sa nachádzajú vo vnútri konečníka. Zvyčajne ich človek necíti, nakoľko sliznica, na ktorej sa vyskytujú, nemá receptory bolesti. Len veľmi sporadicky teda spôsobujú diskomfort a často ani nemusíte vedieť, že ich máte. K odhaleniu ich prítomnosti dochádza na základe dvoch hlavných príznakov.
Vnútorné hemoroidy príznaky a prejavy
Hlavné príznaky vnútorných hemoroidov sú:
- Krvácanie: Pri vykonávaní veľkej potreby môže dôjsť k podráždeniu hemoroidu, čo spôsobí krvácanie. Jasnočervená krv sa zvyčajne nachádza na toaletnom papieri či povrchu stolice.
- Prolaps hemoroidu: Prolaps označuje stav, kedy sa hemoroid natiahne a „vykukne“ z konečníka. Prolaps hemoroidu sa veľmi často sám zatlačí naspäť, prípadne si ho môžete zatlačiť aj vy sami.
Štádiá vonkajších hemoroidov – kedy ide do tuhého a návštevu lekára by ste nemali odkladať?
I. štádium
Pri prvom štádiu vnútorných hemoroidov nedochádza k prolapsu.
II. štádium
V tomto štádiu dochádza pri zvýšenom tlaku na oblasť konečníka k prolapsu hemoroidu. Prolaps sa ale sám zatlačí naspäť.
III. štádium
V treťom štádiu sa prolaps hemoroidu nevráti naspäť sám, ale je potrebné ho zatlačiť „ručne“. Tretie štádium vonkajších hemoroidov nemusí byť nevyhnutne bolestivé, avšak pokiaľ podceníte liečbu, môže viesť k ďalším komplikáciám a zápalu.
IV. štádium
Štvrté štádium vnútorných hemoroidov sprevádza bolesť – tú spôsobuje hemoroid vyčnievajúci z análneho otvoru. Bolesť sa objavuje nielen počas situácií, v ktorých je vyvíjaný tlak na konečník, ale aj vtedy, keď tento tlak pominie. Bolestivá býva tiež snaha o zatlačenie hemoroidu dovnútra.3
Upozornenie:
S návštevou lekára by ste nemali čakať v prípade, že sa u vás objaví štvrté štádium vnútorných hemoroidov. Vtedy je potrebné začať liečbu čo najskôr. Len tak je možné predísť ďalším komplikáciám a väčšej bolesti.
Vnútorné hemoroidy liečba
Liečba vnútorných hemoroidov sa odvíja od samotného štádia problému. Vzhľadom na to, že vnútorné hemoroidy zvyčajne nebolia, začínajú pacienti s riešením ťažkostí až vtedy, keď sa objavia bolesti a neustupujúci prolaps. V takom prípade je už zvyčajne potrebné lekárske ošetrenie. Existuje viacero zákrokov, niektoré sú chirurgické, iné sa vykonávajú laserom či pomocou Barronovej ligatúry.
V rámci liečby menej závažných vnútorných hemoroidov vám môžu pomôcť rektálne čapíky. Zmierňujú krvácanie a prípadné nepríjemné príznaky. U našich zákazníkov sú obľúbené napríklad čapíky:
- Faktu 100mg/2,5mg – okrem zmierňovania príznakov pomáhajú predchádzať zápalu a napomáhajú regenerácii.
- Procto-Glyvenol– používajú sa na liečbu vnútorných, ale aj vonkajších hemoroidov. Čapíky obsahujú liečivá tribenzoid a lidokaín. Vďaka tomu zmierňujú bolesť a nepríjemné príznaky.
- Fytofontana Hemorrelax – obsahuje kombináciu biotechnologických peptidov, kyseliny hyalurónovej doplnenú o hojivé a upokojujúce výťažky z dubovej kôry, pagaštanu konského, nechtíka lekárskeho, rumančeka kamilkového a Aloe vera.
Vonkajšie hemoroidy
Tak, ako sa vnútorné hemoroidy nachádzajú vo vnútri konečníka, tie vonkajšie sú viditeľné a nájdete ich v análnom otvore. Práve toto je ten najväčší rozdiel medzi týmito dvomi typmi hemoroidov. Povrch análneho otvoru pokrýva pokožka obsahujúca receptory bolesti – z tohto dôvodu sprevádzajú vonkajšie hemoroidy výraznejšie a nepríjemnejšie príznaky.
Vonkajšie hemoroidy príznaky a prejavy
Najčastejšie príznaky vonkajších hemoroidov sú:
- bolesť a diskomfort pri vyprázdňovaní, ale aj pri sedení a iných činnostiach,
- pocit svrbenia a štípanie v análnej oblasti,
- opuch okolia konečníka,
- krvácanie pri vyprázdňovaní sprevádzané bolesťou.
Upozornenie:
Ak vás trápi krvácanie z konečníka, mali by ste sa v každom prípade obrátiť na lekára. Krvácanie z konečníka totiž môže byť príznakom mnohých problémov, pričom hemoroidy sú oproti ostatným menej závažné. Krvácanie sa objavuje pri niektorých život ohrozujúcich ochoreniach, preto by ste ho rozhodne nemali podceňovať.
Vonkajšie hemoroidy liečba
Základom domácej liečby vonkajších hemoroidov sú sedacie kúpele, krémy a masti na hemoroidy a úprava životosprávy – čiže dostatok pohybu a zdravá, vyvážená strava. Liečba hemoroidov sa síce môže pri vonkajších a vnútorných hemoroidoch v niečom líšiť, mnohé prípravky sú však určené na pomoc pri oboch typoch hemoroidov. Napríklad niektoré masti dostanete kúpiť aj so špeciálnym aplikátorom, vďaka čomu ich dokážete aplikovať aj hlbšie do konečníka.
Masť na hemoroidy
Úlohou masti na hemoroidy je nielen priniesť vám úľavu od svrbenia, pálenia či bolesti, ale aj napomôcť regenerácii pokožky a hojeniu hemoroidov. V ich zložení preto nájdete kombináciu liečiv a prírodných zložiek, ako sú napríklad:
- dubová kôra,
- aloe vera,
- nechtík lekársky,
- lidokaín,
- alantoín.
Sedacie kúpele
Sedacie kúpele spájajú relax a liečivé účinky. Ako už napovedá ich samotný názov, je potrebné, aby ste boli vo vode ponorený len sedacou časťou a intímnymi partiami, prípadne od pása dole. Záleží to od vašich možností a preferencií. Sedací kúpeľ pomáha pri rôznych ťažkostiach – nielen hemoroidoch, ale napríklad aj zápaloch v intímnej oblasti. Pripravíte si ho jednoducho – budete potrebovať len vodu a liečivú prísadu. V tomto prípade odporúčame predovšetkým sedacie kúpele z odvaru z dubovej kôry.
Poznáte všetky účinky čaju z dubovej kôry?
Dubová kôra pomáha pri vonkajšom aj vnútornom použití. Má protizápalové účinky, blahodarne pôsobí pri tráviacich ťažkostiach, hnačke či nachladnutí.
Lieky na hemoroidy
Tablety a iné lieky na hemoroidy patria k dlhodobejšej liečbe. Ich úlohou je zmierniť opuchy, zápaly a zlepšiť tiež celkové zdravie ciev. Lieky na hemoroidy obsahujú účinné látky napomáhajúce výžive oslabených ciev, čím zlepšujú ich pružnosť a pevnosť. Je však potrebné ich užívať dlhšiu dobu, kým sa u vás prejavia účinky – zmiznú opuchy, krvácanie i zápal.
Ako sa vyhnúť hemoroidom?
Ak sa chcete hemoroidom úspešne vyhnúť, stavte na dobrú prevenciu. Je síce pravda, že v niektorých prípadoch zohrá svoju rolu aj genetika či iné zdravotné ťažkosti ovplyvňujúce vznik hemoroidov. Neznamená to však, že vhodné preventívne opatrenia nedokážu zabrániť ich vzniku, zmierniť ich priebeh, prejavy alebo skrátiť dĺžku hojenia. Ako na to?
1. V prvom rade stavte na kvalitnú stravu
Vaša strava by mala byť pestrá, vyvážená a mala by obsahovať dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny. Vláknina je veľmi dôležitá pre zdravé trávenie a vyprázdňovanie. Pokiaľ mávate problémy so zápchou, môže byť jednou z príčin práve strava s nedostatkom vlákniny.
2. Dodržujte pitný režim
Pripomíname to pri každej príležitosti – a nerobíme to len tak. Dostatok tekutín je naozaj kľúčový pre zdravé trávenie, vyprázdňovanie a mnoho iných, pre život nevyhnutných, telesných pochodov. Dospelý človek by mal denne vypiť minimálne 2 až 2,5l vody.
3. Pohyb, pohyb a ešte raz pohyb
Na záver posledná rada: Pohyb je kľúčový – a to pre fyzické aj psychické zdravie. Pravidelný pohyb napomáha okrem iného zdraviu vašich žíl a ciev, no a priamo súvisí tiež so zdravým trávením. Doprajte si pravidelnú prechádzku, jazdu na bicykli, choďte si zaplávať alebo si zabehajte. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.
Zdroje použité v článku:
- Hemorrhoids. In: My.cleveland.clinic.org. 2021. [online] [cit. 19-8-2024] Dostupné: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15120-hemorrhoids
- WebMD Editorial Contributors. Hemorrhoids: Symptoms, Causes, and Treatment. 2023. [online] [cit. 19-8-2024] Dostupné: https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-hemorrhoids-basics
- Zlatá žila: nezávažná diagnóza spôsobujúca nepríjemné bolesti. In: Lekár.sk. 2021. [online] [cit. 19-8-2024] Dostupné: https://lekar.sk/clanok/zlata-zila-hemoroidy