Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (2)

Pre

Pre
  • Deti (2)
  • Ženy (2)
  • Muži (2)
  • Seniori (2)

Forma

Forma
  • Gél/Krém/Masť (2)

Výrobca

Výrobca
  • Stratpharma AG (2)

Pásový opar

Pásový opar (herpes zoster) je infekčné, v súčasnosti čoraz častejšie sa vyskytujúce ochorenie. Spôsobuje ho vírus varicella-zoster, ktorý je mimo iného zodpovedný aj za vznik ovčích kiahní. Z kiahní sa síce vyliečite, vírus však zostane vo vašom organizme. Skrýva sa pred imunitným systémom aj niekoľko rokov a čaká na svoju chvíľu, aby sa mohol prejaviť. Toto ochorenie sa najčastejšie objavuje u starších ľudí nad 50 rokov, nevyhýba sa však ani mladším. Ako zistíte, že máte pásový opar a ako ho možno liečiť?

Pásový opar príznaky a priebeh ochorenia

účinok priamo v mieste bolesti - ikona

Precitlivenosť na dotyk a bolesť

zacervenanie pokozky

Začervenanie pokožky

Vznik červených pľuzgierov

Zasychanie pľuzgierov a vznik chrasty

ako vyzera pasovy opar
Pásový opar sa vždy vytvorí na jednej strane tela, pričom výsyp má tvár pásu (z čoho dostal aj svoj názov).

Pár dní pred výsypom zvykne postihnuté miesto bolieť, pričom sa môže objaviť pálenie, tŕpnutie, brnenie, svrbenie a mravčenie. Následne sa na pokožke vytvoria pľuzgiere, ktoré počas niekoľkých dní pribúdajú – spočiatku vznikajú ako malé pľuzgieriky blízko pri sebe, v ďalších fázach sa spájajú do väčších ložísk. Práve počas tohto obdobia ste najinfekčnejší. Vírus sa totiž prenáša nielen kvapôčkovou infekciou, ale aj kontaktom s výsypom, respektíve s tekutinou v pľuzgieroch. Poslednou fázou ochorenia je vyschnutie pľuzgierov a vznik chrást, ktoré sa zhruba po 2 – 3 týždňoch odlúpia a dochádza k úplnému zahojeniu výsypu. Ak sa chcete dozvedieť o pásovom opare a jeho príznakoch viac, prečítajte si náš článok Čo je to pásový opar, ako sa prejavuje a aký má priebeh?

Liečba pásového oparu

Pásový opar je ochorenie, pri ktorom by ste rozhodne nemali vynechať návštevu lekára. Neliečený alebo nesprávne liečený herpes zoster môže mať totiž vážne následky na vaše zdravie. Doposiaľ sa nepodarilo vyvinúť liek, ktorý by účinne zničil vírus, je možné však potlačiť jeho príznaky a zmierniť priebeh ochorenia. Ako teda prebieha liečba?

antivirotika, antivirusy

Antivirotiká

účinok proti bolesti - ikona

Analgetiká

liecive masti

Antibakteriálne masti

Antivirotiká na pásový opar

Základom liečby pásového oparu je potlačiť pôsobenie vírusu. Hoci sa nikdy nepodarí vírus varicella-zoster zničiť úplne, správnou liečbou je možné ho potlačiť do úzadia a zabrániť, prípadne zmierniť jeho prejavy. Lieky na potlačenie vírusu sa nazývajú antivirotiká a predpíše vám ich lekár. Okrem zmiernenia priebehu a skrátenia trvania ochorenia napomáhajú tiež urýchliť hojenie rán. Čím skôr sa antivirotiká nasadia, tým väčšiu účinnosť majú, preto by ste s návštevou lekára nemali váhať.

Analgetiká na zmiernenie bolesti pri pásovom opare

Pásový opar je nielen infekčné, ale aj veľmi bolestivé ochorenie. Bolesť a citlivosť na dotyk sa zvykne objaviť ešte pred vznikom samotného výsypu, pokračuje počas neho a u niektorých ľudí pretrváva aj po zahojení rán. Bolesť je možné tlmiť analgetikami, a to buď voľnopredajnými alebo viazanými na lekársky predpis –  v závislosti od stupňa bolesti a účinku liekov bez predpisu. Medzi bežné voľnopredajné analgetiká patria lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu a kyseliny acetylsalicylovej, ako sú napríklad Ibalgin, Paralen či Panadol.

Masť na pásový opar

Ako sme už spomenuli, liečba pásového oparu patrí do rúk lekára. Ten vám predpíše antivirotiká, prípadne silnejšie lieky od bolesti – v závislosti od vášho stavu. Obľúbenou formou doplnkovej liečby sú masti. Vhodné sú napríklad masti s obsahom zinku, ktoré sa používajú najmä na pľuzgiere, ktoré ešte nepraskli. Na herpes v oblasti tváre je tiež obľúbený krém Herpesin. Prečítajte si viac o mastiach na pásový opar u nás na eTabletke.

herpes zoster
Podporte imunitu životosprávou a doplnkami stravy

Keďže pásový opar sa zvykne prejaviť práve vtedy, keď dôjde k oslabeniu vašej imunity, je veľmi dôležité, aby ste váš obranný mechanizmus znova „nakopli“. Základom by mal byť samozrejme zdravý životný štýl – zdravá a vyvážená strava, pohyb na čerstvom vzduchu, vyhýbanie sa stresu a dostatok odpočinku.

V dnešnej dobe to však môže byť vzhľadom na rýchlu a stresujúcu dobu náročné. Pokiaľ vaše telo nedostáva dostatok vitamínov a minerálov v strave, môžete mu pomôcť užívaním doplnkov stravy s obsahom zložiek podporujúcich imunitu. Dbajte na dostatočný prísun vitamínu C, D a minerálov zinkuselénu. Siahnuť môžete po jednozložkových doplnkoch, ale aj po takých, ktoré obsahujú komplex týchto látok.

NAMIXUJ 4 za cenu 3
Domáca liečba pásového oparu alebo aké sú babské rady na pásový opar?

Pri pásovom opare je okrem návštevy lekára a užívania antivirotík veľmi dôležité aj to, aby ste:

  • sa vyhýbali nadmernej fyzickej aktivite,
  • si dopriali dostatok odpočinku,
  • posilňovali imunitu stravou a vhodnými doplnkami stravy,
  • znížili úroveň stresu na minimum.

Uľaviť od príznakov pásového oparu vám môže tiež napríklad:

studeny obklad - ikona

Prikladanie studených obkladov:

Chladivé obklady síce neurýchlia priebeh hojenia, pomôžu vám však zmierniť diskomfort, redukovať bolesť, zápal a opuch. Nikdy však neprikladajte ľad priamo na pokožku, ale zabaľte ho do látkovej vreckovky či gázy.

liecivy kupel

Kúpeľ z ovsených vločiek:

Ovsené vločky majú antioxidačné a zápalové účinky, vďaka čomu sa čoraz častejšie objavujú aj v kozmetických produktoch. V tomto prípade vám však bude stačiť asi 1 šálka ovsených vločiek a vaňa, prípadne predpripravený ovsený kúpeľ zakúpený v lekárni. Ovsený kúpeľ vám pomôže zmierniť svrbenie a pálenie pokožky.

Odvar z medovky lekárskej:

Medovka lekárska účinkuje proti herpetickým vírusom. Uvarte si odvar, namočte doň vatový tampón a jemne ho prikladajte na postihnuté miesta.

aleo vera - ikona

Listy aloe vera:

Aloe má skvelé upokojujúce účinky. Môžete si zaobstarať krém so 100% obsahom aloe alebo vyskúšať čerstvé aloe: Odlomte z aloe list a gélom z jeho vnútra si potriete pľuzgiere a podráždené miesta.

Najčastejšie kladené otázky o pásovom opare
Je pásový opar infekčný?

Áno, pásový opar je infekčné vírusové ochorenie. Nakazený pri ňom môže infikovať iného človeka vírusom varicella-zoster, ktorý spôsobuje ovčie kiahne. Nakaziť sa teda môžete, ale dostanete kiahne, nie pásový opar.

často kladené otázky
často kladené otázky
Akú inkubačnú dobu má pásový opar?

Inkubačná doba pásového oparu môže byť až 14 dní. Liečba trvá niekoľko týždňov – od objavenia prvých príznakov to môže byť až 5 týždňov.

Ako sa pásový opar prenáša?

Pásový opar sa prenáša kvapôčkovou infekciou. Infekčný ste len v období, keď máte po tele pľuzgieriky plné tekutiny. Práve tekutina totiž obsahuje vírus varicella-zoster. Infikovať sa tiež môžete, pokiaľ s touto tekutinou prídete do priameho kontaktu.

často kladené otázky
často kladené otázky
Čo pomáha na pásový opar?

Liečba pásového oparu patrí jednoznačne do rúk lekára, ktorý vám predpíše antivirotiká. Ako doplnkovú liečbu na urýchlenie hojenia vám určite pomôže odpočinok, používanie mastí (napríklad zinkovej), dostatok vitamínov a minerálov na podporu imunity a studené obklady, ktoré zmiernia pálenie a svrbenie.

Možno používať na pásový opar tekutý púder?

Použitie tekutého púdra na pásový opar niektorí odporúčajú, a iní s ním zas nesúhlasia. Bolo preukázané, že používanie tohto prípravku môže spôsobiť mokvanie a predĺžiť dĺžku hojenia oparu. Pokiaľ sa ho však rozhodnete použiť, natierajte ním len pľuzgieriky. Nepoužívajte ho na už vytvorené chrasty. Ak budete mať pocit, že vám tekutý púder nepomáha, jeho používanie ukončite.

často kladené otázky
často kladené otázky
Môže sa pásový opar objaviť aj u detí?

Pásový opar u detí je veľmi zriedkavý. Môže sa stať, že sa objaví napríklad u tých detí, ktoré prekonali ovčie kiahne zhruba v prvom roku života. Ide však predovšetkým o ochorenie typické pred starších ľudí, prípadne dospelých.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
NAMIXUJ 4 za cenu 3
NAMIXUJ 4 za cenu 3

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 2 z 2 výsledkov