Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Cestovná lekárnička: Ako sa správne zbaliť na dovolenku?

Pri balení batožiny na dovolenku, či už k vode alebo do hôr, treba myslieť aj na správne zbalenú lekárničku. Okrem liekov, ktoré členovia rodiny užívajú pravidelne, si treba zbaliť aj lieky na prvú pomoc. Ak sa dovolenka uskutočňuje na Slovensku, je balenie lekárničky menej zložité, ako keď odchádzame s rodinou mimo Slovenska. Obsah lekárničky by mal byť tiež iný, ak ideme k moru alebo do hôr.

Vyberte si správne opaľovacie krémy

Pokiaľ sa chystáte k vode, treba myslieť na opaľovacie krémy vhodné pre celú rodinu. K moru treba zvoliť vyšší opaľovací faktor. Ak máte v rodine alergikov, vyberte si opaľovacie prostriedky na problematickú pleť. Pri balení opaľovacieho krému si hneď pribaľte aj vhodnú kozmetiku po opaľovaní. Na akútne spáleniny odporúčame kyselinu panthoténovú v spreji. Na trhu sú prostriedky od 5 do 10%, ktoré okrem panthenolu obsahujú aj prídavné látky ako napríklad aloe vera, ktoré pokožku upokojuje.

Do lekárničky pribaľte aj prípravky na drobné ranky

Pri kúpaní sa môžete poraniť alebo vás môže niečo uštipnúť, preto treba myslieť na účinnú dezinfekciu. Obľúbené sú napríklad prípravky Dettol alebo Betadine. Zísť sa vám môže aj obväzový materiál, ktorým ranu prekryjete. K dispozícii je mnoho druhov náplastí na rany, či už vode odolné, elastické alebo antialergické, napríklad Hartmann, Cosmos či Urgo. Po uštipnutí je vhodné ranu dezinfikovať. Ak rana opúcha, teda ak prebieha alergická reakcie, treba použiť buď gél s antialergickými účinkami, napríklad Fenistil gel, alebo tabletu s antialergickými účinkami.

Nezabudnite na produkty proti tráviacim problémom

Na dovolenke sa často nevyhnete problémom s trávením, hnačkou, zápchou alebo bolesťami brucha. Ak trpíte cestovnými nevoľnosťami, je ideálne ešte pred cestou užiť Kinedryl. Účinná látka v Kinedryle však uspáva, preto nie je vhodná pre vodičov. Ak deti po tablete zaspia, treba pamätať na pitný režim, aby sa počas cesty nedehydrovali.

Pri problémoch s trávením môžete použiť rôzne prípravky ako napríklad Samaritán, ktorý je vhodný pri prejedení sa. Pri spomalenom trávení sa odporúčajú pankreatické enzýmy ako Pancreolan forte, pri hnačkách sú vhodné prípravky založené na spomaľovaní pohybu čriev Imodium, alebo prípravky zastavujúce podráždené vylučovanie tekutín do čreva s obsahom liečiva racekadotril.

Buďte pripravení aj na problémy s hnačkou či zápchou

Pri liečbe hnačky sa okrem čierneho uhlia doporučuje aj liek Smecta. Smecta sa používa nielen proti hnačke, ale má upokojujúci efekt na bolestivé ochorenia pažeráka, žalúdka, dvanástnika a hrubého čreva. Pri zápchach, ktoré vznikajú hlavne zmenou stravy, sa odporúčajú preháňadlá Regulax alebo Guttalax. Nadmerná tvorba plynov, pokiaľ je sprevádzaná bolesťou, je nepríjemná situácia, ktorá obmedzuje. Tento problém je však ľahko riešiteľný užívaním silikónových preparátov – simetikónu (Espumisan). Silikónové preparáty sú dostupné v širokom spektre liekových foriem – od dojčenských kvapiek, kvapiek pre deti, kapsuliek, až po rýchlo pôsobiace granuláty. Vďaka dostupnosti širokej ponuky liekových foriem vie lekárnik prispôsobiť terapiu na mieru a jedinečnosť pacienta. V rámci prevecie tráviacích ťažkostí u najmenších môžete siahnuť napríklad po probiotikách SYMBIOSYS BIFIBABY.

Pri každej ceste, či už na dovolenku alebo len na výlet, by sme nemali zabudnúť na rýchlu dezinfekciu rúk. Aj napriek zbalenej lekárničke treba byť opatrný, pretože najlepšia prevencia proti úrazom je opatrnosť.

Ktoré ďalšie prípravky by v cestovnej lekárničke nemali chýbať?

Pri potápaní sa často stáva, že sa voda dostane aj do uší. Pri bolesti ucha sa odporúčajú ušné octanové kvapky, ktoré sa aplikujú na gázu alebo obväz. Nemajú sa však kvapkať priamo do zvukovodu. Pri podráždených očiach môžete vyskúšať dezinfekčné očné kvapky alebo umelé slzy, ktoré oko upokoja a odstránia nevhodné čiastočky z oka.

Ktoré ďalšie prípravky by v cestovnej lekárničke nemali chýbať?

Pri potápaní sa často stáva, že sa voda dostane aj do uší. Pri bolesti ucha sa odporúčajú ušné octanové kvapky, ktoré sa aplikujú na gázu alebo obväz. Nemajú sa však kvapkať priamo do zvukovodu. Pri podráždených očiach môžete vyskúšať dezinfekčné očné kvapky alebo umelé slzy, ktoré oko upokoja a odstránia nevhodné čiastočky z oka.

OTIPAX L ušná roztoková instilácia 16g

Lieky na horúčku a bolesť v jednom

V neposlednom rade treba myslieť na lieky, ktoré odstraňujú bolesť a znižujú teplotu. Pre deti je vhodný paracetamol a ibuprofén, dospelý môžu užívať aj kyselinu acetylsalicylovú. Väčšina antipyretík, ktoré sú u nás dostupné, účinkujú súčasne proti horúčke i bolesti. Najznámejšie sú Paralen, Brufen, Panadol či Ibalgin.

Povinná výbava pre ženy

Pri balení cestovnej lekárničky nezabudnite aj na nejakú tú základnú výbavu pre dámy.

Cestovná lekárnička je potrebná aj v horách

Ak ideme na dovolenku do hôr, poistenie je na prvom mieste. V horách treba tak isto používať opaľovacie krémy, slnko v horách môže byť rovnako silné ako pri vode. Pri balení lekárničky do hôr si treba okrem už popísaných prípravkov pribaliť aj elastické obväzy na prípadné podvrtnutia končatín. Na odstránenie opuchu sa odporúča buď octanová masť alebo prípravky s obsahom diklofenaku či ibuprofénu.

Doc. PharmDr. Andrea Gažová, PhD.

Ústav farmakológie a klinickej farmakológie, Lekárska fakulta Univerzity Komenského, Špitálska 24, 813 72, Bratislava

Neprehliadnite