Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako zabrániť bolestivému zarastaniu nechtov?

Zarastený necht sa odborne nazýva onychokryptóza alebo Unguis incarnatus a pomenúva bolestivý proces vrastania nechtu do nechtového valu. Zarastanie nechtov vzniká predovšetkým na palcoch na nohách, pričom postihnutá býva primárne vnútorná strana nechta smerujúca k prstom. Väčšinou sa tento problém končí návštevou chirurga, no nemusí to tak byť aj vo vašom prípade. Prečítajte si, ako sa zarastanie nechtu prejavuje, ako prebieha liečba a zistite, čo môžete robiť pre to, aby ste sa tomuto nepríjemnému problému vyhli.

Prečo zarastá necht na palci na nohe?

Príčin, prečo vám môže zarastať necht, je viacero. Možno si „len“ nesprávne striháte nechty, nosíte obuv, ktorá vám nesedí alebo sa u vás objavuje kombinácia viacerých možností. Pozrime sa na teda tie najčastejšie príčiny zarastania nechtu na palci na nohe.

  • Nesprávne strihanie nechtov na nohách
  • Nosenie nesprávnej obuvi – pokiaľ nosíte topánky so zúženou špičkou alebo nesprávnu veľkosť topánky, môže dochádzať k deformácii nechtu a jeho následnému zarastaniu
  • Poškodenie nechtu pri športe, úraze, turistike, tanci a podobne
  • Genetická predispozícia
  • Zlé držanie tela, prípadne deformácia nôh
  • Nesprávna hygiena a starostlivosť o nohy

Ako rozpoznáte zarastanie nechtov na nohe?

Zarastanie nechtov spoznáte vcelku jednoducho. Spočiatku sa objaví začervenanie, opuch a slabá bolesť v mieste, kde necht začína zarastať. Pokiaľ v tejto fáze nedôjde k žiadnej liečbe alebo ošetreniu, vytvorí sa zápal, miesto začne hnisať a bolesť bude tak silná, že budete mať problém s nosením topánok so zatvorenou špicou. Posledným štádiom zarastania nechtu je takzvaná hypergranulácia v nechtovom vale, sprevádzaná ukrutnou bolesťou – v tomto prípade vám pomôže už len lekár a chirurgický zákrok.

Liek na zarastanie nechtov

Žiaľ, momentálne neexistuje jeden liek alebo prípravok na zarastanie nechtov, ktorý by vás tohto problému zbavil raz a navždy. Najpoužívanejší a najúčinnejší spôsob liečby zarasteného nechta je totiž jeho strhnutie. Tento zákrok vykonáva lekár – po podaní lokálnej anestézie odstráni časť alebo celý necht. Pripraviť by ste sa mali tiež na štichy a čiastočný diskomfort pri chôdzi.

Iný a čoraz obľúbenejší spôsob, ako si so zarastaním nechtov poradiť, sú špony. Špony sú drôtené alebo nalepovacie pomôcky, ktorých úlohou je necht narovnať do pôvodného tvaru. Tým bránia jeho zarastaniu. Nasadzovanie pedikérom alebo iným odborníkom môže byť trošku nepríjemné, pokiaľ máte v okolí zrastania zápal, no samotné nosenie špony bolestivé nie je.

Zarastanie nechtov domáca liečba – najlepší liek je prevencia

Ako liečiť zarastanie nechtov doma? Ide o zdĺhavý a pravdepodobne aj bolestivý proces. Potrebujete totiž postupne deň za dňom zatláčať mäkké tkanivo na niekoľko minút pod rastúci necht. Postup je potrebné opakovať dovtedy, až kým necht nenarastie do pôvodnej polohy.

Našťastie sa tomuto bolestivému problému dokážete vyhnúť a to tak, že nechtu „nedovolíte“ zarastať. Kľúčové je správne strihanie nechtov na nohách. Venujte mu naozaj náležitú pozornosť, čas a nestrihajte si nechty do oblúka. Nechty na nohách by sa mali vždy strihať dorovna. Zastrihnutie do oblúka (ako to zvykneme robiť pri nechtoch na rukách) dáva nechtu priestor na zarastanie. Ďalej dbajte na poctivú a pravidelnú hygienu, noste obuv, ktorá vám sedí a nezabudnite ju po celom dni nechať poriadne vyvetrať. Použiť môžete tiež dezinfekčný sprej na topánky.

Neprehliadnite