Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Infekčná mononukleóza: Čo spôsobuje chorobu z bozkávania a ako prebieha jej liečba?

Počuli ste už niekedy slovné spojenie „choroba z bozkávania“? Ide o ľuďmi zaužívaný názov pre infekčnú mononukleózu, vírusové ochorenie rozšírené po celom svete. Keďže sa najčastejšie objavuje u detí a mladistvých, označuje sa tiež ako „choroba mladých“. Čo toto ochorenie spôsobuje, aké sú jeho prejavy a liečba? Prečítajte si viac v našom článku.

Čo by ste o mononukleóze mali vedieť?

infekcne ochorenie

Mononukleóza je infekčná

Patrí k vírusovým ochoreniam

Postihuje lymfatický systém

Najčastejšie sa vyskytuje u detí a dospievajúcich

bezpriznakovy priebeh ochorenia

U niektorých ľudí sa nemusia objaviť príznaky

V súčasnosti na ňu neexistuje liek, lieči sa symptomaticky

Čo spôsobuje infekčnú mononukleózu?

Ochorenie zapríčiňuje vírus zvaný Epstein-Barr (EBV), ktorý patrí do rodiny herpetických vírusov. Ide o vírus, ktorým sa počas života infikuje väčšina ľudí a mnohí o tom vôbec nevedia. S vírusom sa totiž môžete stretnúť, môžete ho prenášať, ale nemusia sa u vás prejaviť príznaky ochorenia. Najčastejšie dochádza k prenosu pomocou slín, napríklad pri už spomínanom bozkávaní, ale tiež pri používaní spoločného riadu či pohárov.1

Herpetické vírusy vo všeobecnosti spája jedna vec – pokiaľ sa do vášho tela raz dostanú, už sa ich nezbavíte. To isté platí aj o Epstein-Barrovej víruse. Či sa už ochorenie u vás prejaví alebo nie, vírus v tele ostáva. Po prekonaní infekčnej mononukleózy sa EBV dostane do takzvanej latentnej fázy. To znamená, že vírus je neaktívny a vo vašom tele „spí“. V niektorých prípadoch sa môže stať znova aktívnym, predovšetkým vtedy, keď dôjde k rapídnemu oslabeniu imunitného systému.2 Vtedy sa však zväčša prejaví vo forme iného ochorenia.

Príznaky mononukleózy

Ako sme už spomenuli, u niektorých sa príznaky ochorenia nemusia prejaviť vôbec. Pokiaľ však u vás ochorenie prepukne, môže sa vám spočiatku javiť, že máte angínu. Mononukleóza má zvyčajne rýchly nábeh a charakterizujú ju 3 základné symptómy, ktoré sú podobné angíne:

bolave hrdlo

Silná bolesť v hrdle

Jedným z prvých prejavov mononukleózy je silná bolesť v hrdle sprevádzaná opuchom mandlí s hnisavým povlakom.

horucka

Dlhodobo zvýšená teplota

Pri tomto ochorení je bežná vysoká horúčka, pričom až 90% ľudí má počas mononukleózy dlhodobo zvýšenú teplotu – zvyčajne 10 až 14 dní.

zdurene uzliny

Zväčšenie lymfatických uzlín

Zdurenie a opuch lymfatických uzlín často sprevádza bolesť. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj zväčšenie uzlín v podpazuší a slabinách.

Okrem týchto základných príznakov sa môžu pridružiť aj ďalšie prejavy mononukleózy, a to:

  • zväčšenie sleziny alebo pečene,
  • diskomfort či bolesť v oblasti brucha,
  • zvýšená únava a slabosť,
  • zvracanie,
  • bolesť hlavy,
  • opuch viečok a oblasti okolo očí,
  • výsyp na pokožke.

Ako prebieha diagnostika mononukleózy?

Keďže ochorenie si v prvých fázach môžete ľahko pomýliť s hnisavou angínou, mali by ste diagnostiku a predpísanie liečby nechať výlučne na lekára. Diagnostika prebieha na základe anamnézy a vyšetrenia – lekár hmatom vyšetrí zdurené uzliny a brušnú dutinu. Následne odoberie výter z hrdla a vzorku krvi. Z krvi sa zisťuje hladina pečeňových testov, úroveň CRP, množstvo bielych krviniek a samozrejme prítomnosť samotného vírusu. Čo sa týka výsledkov CRP, čiže zápalových faktorov v krvi, je bežné, že pri mononukleóze budete mať túto hladinu nižšiu.

Infekčná mononukleóza liečba – aký je priebeh a ktoré lieky budete pravdepodobne užívať?

Keďže ide o vírusové ochorenie, na jeho liečbu sa nepoužívajú antibiotiká. Lekár vám ich pravdepodobne predpíše len v tom prípade, že sa k vírusovej infekcii pridružila aj bakteriálna. Doposiaľ nebol objavený, respektíve vynájdený jeden špecifický liek, ktorý by účinne pomáhal vyliečiť mononukleózu. Liečba tohto ochorenia prebieha teda symptomaticky.

Symptomatická liečba spočíva v tom, že vám lekár predpíše lieky na jednotlivé príznaky ochorenia, ktoré sa u vás objavujú. Pravdepodobne to budú práve lieky na tlmenie bolestivých prejavov ochorenia (analgetiká), antipyretiká na zmiernenie horúčky a tiež lieky na bolesť a zápal hrdla. Prekonaná mononukleóza sa už nezvykne vrátiť, minimálne nie vo forme akútnej infekčnej mononukleózy. V niektorých prípadoch môže liečba trvať aj niekoľko mesiacov, vtedy sa hovorí o chronickej mononukleóze. Po prekonaní sa môže vírus prejaviť vo forme iných ochorení.

Lieky na tlmenie horúčky a bolesti:

-15%
Na sklade

Na bolesť hrdla môže pomôcť:

Upozornenie

Liečba mononukleózy patrí výhradne do rúk lekára. Pri neliečenej alebo nesprávne liečenej infekčnej mononukleóze môžu vzniknúť komplikácie. Pokiaľ máte podozrenie, že sa u vás objavujú príznaky tohto ochorenia, obráťte sa na lekára a dodržiavajte jeho odporúčania a ním nastavenú liečbu.

Pri liečbe mononukleózy je dôležitá diéta

Jedným z príznakov mononukleózy je aj zväčšenie, prípadne zápal sleziny a pečene. Často sa tieto symptómy objavujú v pokročilejších fázach ochorenia, preto je dôležité, aby ste počas liečby mononukleózy dodržiavali diétu na pečeň. Cieľom diéty je pečeň nepresiľovať. Konzumovať by ste teda mali predovšetkým stravu obsahujúcu sacharidy a polysacharidy a vyhýbať sa potravinám ako:

  • tučné mäsá a výrobky z nich,
  • vnútornosti,
  • údeniny,
  • nafukujúca zelenina, strukoviny,
  • plnotučné mliečne výrobky,
  • ostré druhy korenín a pikantná strava,
  • sýtené a instantné nápoje,
  • alkohol.
dieta pri mononukleoze

Zdravie pečene tiež môžete podporiť doplnkami stravy s obsahom pestreca mariánskeho. Obsahuje totiž látku zvanú silymarín, ktorá má detoxikačné a antioxidačné účinky na pečeň. Prispieva k jej ochrane a pomáha ju obnoviť. Užívanie pestreca by ste však mali konzultovať s lekárom, predovšetkým pokiaľ máte alergie na orechy, trpíte kardiovaskulárnymi ochoreniami, prípadne užívate lieky.

Zdroje použité v článku:

[1] WebMD Editorial Contributors. Mononucleosis. 2022. [online] [cit. dňa 18.12.2022] Dostupné z https://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-mononucleosis-causes
[2] National Center for Immunization and Respiratory Diseases. 28. september, 2020. [online] [cit. dňa 18. 12. 2022] Dostupné z https://www.cdc.gov/epstein-barr/about-ebv.html

Neprehliadnite