Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako liečiť opar na pere?

Opar na pere, takzvaný herpes, dokáže človeka poriadne potrápiť. Hoci ide o bežné a neškodné vírusové ochorenie, môže byť veľmi nepríjemné a tiež esteticky rušivé. Citlivosť, bolesť a nevábny vzhľad pier totiž znepríjemnia aj tie najbežnejšie denné aktivity. Vďaka vhodným liekom však dokážeme s herpesom účinne bojovať. Pozrite sa na to, ako si s oparom na pere poradíte.

Čo je to opar a ako vzniká?

Opar na pere spôsobuje vírus Herpes simplex (HSV-1). Prenáša sa slinami, dotykom alebo spoločným používaním určitých predmetov, napríklad príborov, pohárov a podobne. Ak sa vírusom herpes simplex raz infikujete, už ho budete mať v sebe navždy. Neznamená to však, že budete mať opar na pere stále.

Herpes väčšinu času “spí”. Pri určitých faktoroch sa však môže reaktivovať – napríklad pri oslabenej imunite, strese, únave, hormonálnych zmenách (u žien napríklad v období menštruácie), dlhšom pobyte na slnku, chrípke či inom ochorení.

Ako sa opar na pere prejavuje?

Opar na pere sa prejavuje niekoľkými fázami:

  1. Brnenie, svrbenie – najprv opar cítite len ako jemné brnenie na perách.
  2. Pľuzgieriky – neskôr sa na pere vytvoria bolestivé pľuzgieriky, ktoré sú naplnené tekutinou.
  3. Prasknutie – keď pľuzgieriky popraskajú, tekutina vytečie, vzniká mokvavá a hnisavá ranka.
  4. Chrasta – rana sa postupne vysušuje a vzniká chrasta.

Najinfekčnejšie je štádium prasknutia pľuzgierikov, kedy vírus ľahko rozšírite do okolia. Trvá to približne 3 dni. V tomto štádiu preto dodržiavajte striktné pravidlá. Nezdieľajte s blízkymi uterák, pohár ani príbor a dbajte na hygienu.

Aby bola liečba čo najefektívnejšia, je potrebné s ňou začať hneď, ako spozorujete prvé príznaky. Ak pociťujete brnenie, pálenie či svrbenie pier, mali by ste spozornieť a siahnuť po vhodnom liečive. Sprievodným javom oparu môže byť tiež horúčka.

Opar na pere u detí

U detí býva prvá infekcia vírusom herpes simplex často spojená so zvýšenou teplotou, bolesťami úst alebo ďasien a celkovou podráždenosťou. U detí dbajte hlavne na to, aby si dieťa neškriabalo pľuzgiere a nedotýkalo sa očí, mohlo by si do nich vírus preniesť. Dohliadnite, aby dieťatko pilo dostatok tekutín a podávajte mu lieky alebo masti vhodné pre deti. Niektoré z liekov, ktoré uvádzame v článku, sú vhodné aj pre deti. Viac informácií získate v popise produktu alebo v príbalovom letáčiku.

Ako vyliečiť opar na pere?

S oparom nemusíte hneď bežať k lekárovi. Sú dostupné voľnopredajné lieky, ktoré dobu liečby oparu značne urýchlia. Ako pri liečbe oparu postupovať?

  • Hneď pri prvých príznakoch (svrbenie, brnenie) aplikujte na pery antivírusový krém.

  • Vyhnite sa mechanickému dráždeniu miesta vzniku oparu – neškrabte sa, nevytláčajte pľuzgieriky, nezlupujte chrastu.

  • Dbajte na hygienu – umývajte si ruky po každom dotyku s oparom, nepoužívajte s ostatnými spoločné uteráky alebo poháre.

Pripravili sme pre vás výber účinných mastí, gélov či náplastí z lekárne, ktoré vám pomôžu už pri prvých príznakoch.

 

Herpes je vysoko nákazlivý, takže v žiadnom prípade s nikým nezdieľajte svoj pohár, príbor ani uterák, mohli by ste infekciu preniesť ďalej. Zákaz platí aj na bozkávanie alebo orálny sex.

Lekára navštívte v prípade, ak opar neustupuje dlhšie ako 10 dní, je veľmi bolestivý, opakovane sa vracia alebo sa rozšíri do očí. U malých detí, ktoré majú vysoké teploty alebo odmietajú piť, sa tiež odporúča konzultácia s pediatrom.

Prírodná liečba oparov

Keďže opar je vírusové ochorenie, mali by ste nasadiť aj režimové opatrenia. Doprajte si dostatok spánku a oddychu, vyvarujte sa stresu a podporte imunitu zvýšeným príjmom vitamínu C, vitamínu D, zinku alebo inými látkami. Organizmus bude silnejší a nad infekciou rýchlejšie zvíťazí. Špeciálne na herpes sa odporúča aminokyselina lyzín, ktorá pomáha bojovať s vírusovými infekciami.

Neprehliadnite