Povinná výbava pri inkontinencii: Čo vám nesmie chýbať a ako postupovať pri úniku moču?
Inkontinencia je chúlostivý problém, ktorý môžu sprevádzať rôzne, nie práve príjemné, situácie. To mnohých ľudí vedie k tomu, že situáciu neriešia, ale snažia sa ťažkosti s únikom moču zamaskovať. Pri zhoršujúcich sa ťažkostiach sa začnú vyhýbať spoločenským akciám a svoje bežné fungovanie obmedzia na nevyhnutné veci – prácu, rýchly nákup a pobyt doma.
Ani s inkontinenciou sa však život nekončí. Ak vás trápi únik moču, stále môžete plnohodnotne žiť a robiť všetko, čo chcete. Stačí sa na rôzne situácie poriadne pripraviť a dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Prečítajte si, čo vám pomôže zvládať ťažkosti s únikom moču. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na pomôcky, ktoré by vo vašej inkontinenčnej výbave rozhodne nemali chýbať.
Inkontinencia moču – prečo by ste ju nemali podceňovať?
Problémy s únikom moču môžu mať rôzne príčiny a taktiež viacero stupňov. Pri tých najľahších dochádza k malému úniku, ktorý váš život nemusí obmedzovať vo veľkom. Patrí sem napríklad malé „cvrknutie“ pri kýchnutí či zakašľaní. Pri vyšších štádiách však dochádza k väčšiemu úniku moču, ktorý nemusí byť nevyhnutne podmienený záťažou či spomínaným kýchnutím. V niektorých prípadoch je inkontinencia dočasný problém a časom sa vyrieši sám, no veľmi často je to presne naopak. To znamená, že ak únik moču nebudete riešiť a poctivo liečiť, môže sa postupom času zhoršiť.
Práve z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste váš problém konzultovali s lekárom. Vieme, že ide o citlivú záležitosť, pričom ju pravdepodobne sprevádza aj určitá dávka zahanbenia. Naozaj sa ale niet za čo hanbiť. Inkontinencia je problém, za ktorý vy nemôžete, no práve vy s ním môže niečo urobiť. Ako postupovať pri inkontinencii a čo vám nesmie chýbať?
1. Navštívte lekára
Vyšetrenie u lekára a predovšetkým váš otvorený prístup k problému sú prvým a tým najdôležitejším krokom. Zverte sa vášmu obvodnému lekárovi a nechajte sa vyšetriť urológom. Len ten totiž dokáže zistiť, čo za vznikom problémov s únikom moču v skutočnosti stojí. Niekedy môže ísť o „pozostatok“ po silnom zápale močových ciest, inokedy je inkontinencia sprievodným javom tehotenstva, pôrodu a u pánov problémov s prostatou. Inkontinencia však môže byť aj následkom iných ochorení, neurologických ťažkostí, operácií, úrazov a samozrejme aj vyššieho veku. Na základe vyšetrenia lekár určí príčinu, stupeň inkontinencie a odporučí vám vhodnú liečbu.
2. Dodržujte lekárom odporúčané pokyny a dajte si pozor na mýty o inkontinencii
Možno vás bod číslo 2 prekvapil. Je až neuveriteľné, koľko ľudí verí rôznym mýtom o inkontinencii a potom sa k tomuto problému nestavajú správne. Veľmi často sa napríklad stretávame s názorom, že ak bude človek piť menej tekutín, bude ho menej nutkať na močenie. Z tohto dôvodu potom pije málo tekutín a vystavuje svoj organizmus dehydratácii. Podobných mýtov je viac.
Váš lekár vám určite ochotne zodpovie na všetky vaše otázky. Odporučí vám vhodný postup liečby a tiež zmeny v životnom štýle. Najčastejšie sa v rámci liečby inkontinencie odporúča:
- dodržiavanie pitného režimu,
- vyhýbanie sa močopudným jedlám a nápojom,
- trénovanie mechúra pomocou plánovaného močenia,
- posilňovanie svalstva panvového dna za pomoci Kegelových cvikov,
- dodržiavanie pravidelnej hygieny,
- používanie vhodných inkontinenčných pomôcok.
Okrem týchto odporúčaní vám môže lekár predpísať aj medikamentóznu liečbu vo forme tabliet, čapíkov a iných prípravkov. Tu ale opäť zohráva veľkú úlohu primárna príčina inkontinencie. Pokiaľ je stav veľmi závažný a situácia to umožňuje, pristupuje sa k chirurgickému zákroku. Existuje viacero zákrokov, ktoré sa pri inkontinencii vykonávajú. Pokiaľ sa o nich chcete dozvedieť viac, obráťte sa na lekára.
3. Majte po ruke svoju inkontinenčnú výbavu
Povinná výbava človeka s inkontinenciou by mala pozostávať z niekoľkých základných pomôcok a prípravkov, ktoré vám pomôžu predísť nepríjemným situáciám. Jednotlivé pomôcky by sme mohli zaradiť do 2 skupín:
Inkontinenčné pomôcky
Aj v súčasnosti vyvoláva názov inkontinenčné pomôcky u mnohých predstavu plienok a pomôcok pre imobilných pacientov a seniorov. Kvôli tomu sa týmto produktom snažia vyhýbať míľovými krokmi. Pravdou však je, že existuje veľké množstvo naozaj diskrétnych a kvalitných pomôcok na únik moču. Dokonale splynú s vašou spodnou bielizňou a vy ani len nebudete cítiť, že nejakú inkontinenčnú pomôcku máte. K dispozícii sú inkontinenčné vložky a nohavičky s rôznou savosťou, tvarom a dokonca farbou. Vybrať si môžu dámy, ale aj páni. Inkontinenčné pomôcky sú totiž prispôsobené presne pre dámsku alebo pánsku spodnú bielizeň.
Viete, podľa čoho si vyberať inkontinenčné pomôcky?
Každé balenie inkontinenčných pomôcok, bez ohľadu na to, či ide o vložky, nohavičky alebo podložky, je označené kvapôčkami. Ide o medzinárodne dohodnutný znak pre savosť inkontinenčných pomôcok. Platí, že čím viac kvapôčok na obale pomôcky nájdete, tým vyššiu savosť pomôcka má.
Upozornenie:
Niektoré ženy pri úniku moču radšej siahajú po dámskych menštruačných vložkách. Je však potrebné uvedomiť si, že menštruačné vložky nie sú prispôsobené na únik moču. Inkontinenčné vložky zvládnu absorbovať viac tekutiny a mnohé dokážu eliminovať aj špecifický pach moču.
Inkontinenčné pomôcky pre dámy:
Inkontinenčné pomôcky pre pánov:
4. Dodržiavajte jemnú a pravidelnú intímnu hygienu
Človek sa hneď lepšie cíti, keď vyjde čistý a voňavý zo sprchy. Niekto si dá rád sprchu ráno a naštartujte tak svoj deň, iný ho večernou očistnou sprchou ukončí. Ľudia s inkontinenciou majú často potrebu „skočiť“ do sprchy viackrát denne – a robia dobre. Pri inkontinencii je totiž zvýšená hygiena nevyhnutná. V dôsledku úniku moču a nosenia inkontinenčných pomôcok je pokožka viac namáhaná, a tým aj náchylnejšia na mechanické poškodenie, infekcie a vznik zaparenín.
Ako si poradiť so zapareninami medzi nohami?
Zapareniny nie sú problémom len u malých detičiek. Často potrápia i dospelákov, a to predovšetkým tých, ktorí majú problémy s únikom moču. Ako sa popasujete so zapareninami?
Pri domácej hygiene by ste mali siahnuť po jemnej a šetrnej kozmetike. Pokožku upokojí, dôkladne očistí a nevysuší. Skvelé sú napríklad prípravky z radov dermokozmetiky, no siahnuť môžete aj po kozmetike značiek Tena či Molicare. Sú určené práve pre ľudí s únikom moču.
Ako si poradiť s hygienou mimo domova?
Nie vždy budete mať v blízkosti kúpeľňu, v ktorej by ste sa mohli osprchovať. Pre tento prípad by vo vašej „výbave na von“ rozhodne nemali chýbať vlhčené čistiace obrúsky. Pomôžu rýchlej, šetrnej a účinnej hygiene pri výmene inkontinenčnej pomôcky, vďaka čomu zvýšia váš pocit komfortu.
Upozornenie:
Inkontinenčné pomôcky je potrebné pravidelne vymieňať. Ak budete mať na sebe vlhkú pomôcku dlhší čas, môže dôjsť k zapareniu pokožky. Zvyšuje sa tým tiež náchylnosť na vznik infekcie.
5. Zásobte sa čajmi a doplnkami pre zdravie močovej sústavy
Bylinkami ani vitamínmi inkontinenciu nevyliečite. Môžu vám však pomôcť podporiť zdravie močovej sústavy, prípadne iný aspekt zdravia, ktorý vplýva na vznik inkontinencie. Ak vás trápia časté problémy s mechúrom či močovými cestami, nemal by vo vašej výbave chýbať urologický čaj. Pomôcť môžu aj čaje a doplnky s obsahom brusníc a D-manózy.
U žien sa inkontinencia zvykne spájať aj so zmenami v ženskom tele, napríklad s tehotenstvom či menopauzou. Nápomocné preto môžu byť ženské čaje a doplnky. Mužské zdravie zas podporia čaje a doplnky na prostatu.
Všetko o inkontinencii na jednom mieste
Navštívte náš Svet inkontinencie a objavte množstvo užitočných informácií, zaujímavostí, rád, tipov a samozrejme kvalitných produktov, ktoré vám pomôžu v boji s inkontinenciou.