Prechodená choroba môže spôsobiť zdravotné komplikácie. Aké zásady treba dodržiavať pre úspešnú liečbu chrípky?
„Veď to je len nádcha, to nič nie je..“ Zrejme každý pracujúci človek povedal túto vetu aspoň raz v živote. Pracovné povinnosti, dôležité mítingy či termíny odovzdania projektu sú častými dôvodmi, prečo mnohí dospelí ľudia podcenia chorobu a chodia chorí do práce. Nájdu sa dokonca aj takí, ktorí pracujú s teplotou či kašľom. Zabúdame totiž často práve na to, že jedným z kľúčových faktorov na prekonanie ochorenia je oddych a kľudový režim. Nesprávna liečba alebo prechodenie ochorenia môže viesť k vážnym zdravotným komplikáciám a následkom. Pozrite sa spolu s nami na to, prečo by ste ochorenie mali nielen vyležať, ale aj liečiť a rozhodne ho nepodceňovať.
Prečo je prechodená choroba nebezpečná?
V chladnejších jesenných a zimných mesiacoch je ľudský organizmus náchylnejší na chrípku a prechladnutie. Hoci prechladnutie je často miernejšie a môže sa dokonca prejavovať bez horúčky, vplýva vo veľkej miere na oslabenie imunitného systému. Pokiaľ prechladnutie teda len prechodíte, obranyschopnosť vášho tela bude oslabená a nebude schopná chrániť sa pred vírusovou infekciou.
Práve vírusy sú totiž najčastejšou príčinou chrípky a prechladnutia. Predovšetkým v prípade chrípky, ktorá nebola liečená správne a dostatočne, sa môžu neskôr objaviť závažné komplikácie. Patria k nim napríklad ochorenia srdca, obličiek či chronický únavový syndróm.
Nevyležaná chrípka a jej následky na vaše zdravie
V obdobiach chrípkovej epidémie sa môže stať, že sa budete cítiť viac pod tlakom a ochorenie budete chcieť len „prechodiť“ – predovšetkým v prípade, že práca nepočká a kolegovia sú PN. Zdravie by však malo byť vždy na prvom mieste. No a nielen to vaše, ale aj ľudí okolo vás. Chrípka patrí totiž medzi infekčné ochorenia, čo znamená, že keď prídete chorý do práce, je veľmi vysoká pravdepodobnosť, že vírus posuniete ďalej.
Nevyležaná chrípka môže navyše narobiť veľký neporiadok vo vašom organizme. Oslabená imunita nebude schopná brániť sa infekciám, čím sa zvýši riziko vzniku ďalších, a často aj závažnejších, ochorení. Medzi najčastejšie patrí pridružená bakteriálna infekcia, na ktorej liečbu je potrebné nasadiť antibiotiká. Okrem toho sa môže vyvinúť tiež:
- zápal prínosových dutín,
- zápal dolných dýchacích ciest – priedušiek alebo pľúc,
- vírusová myokarditída (zápal srdcového svalu),
- zápal stredného ucha,
- nervové poškodenie sluchu.
Je preto veľmi dôležité chrípku poriadne vyliečiť a dodržiavať všetky režimové opatrenia až do úplného zotavenia.
Príznaky chrípky – ako ju odlíšite od prechladnutia?
Chrípka
Chrípka je ochorenie vírusového charakteru, ktoré má vo väčšine prípadov veľmi rýchly nástup. Často ju sprevádza horúčka, bolesť celého tela, únava a slabosť. Môže vás potrápiť aj boľavé hrdlo či nádcha. Neraz sa pri chrípke objaví aj kašeľ.
Prechladnutie
Je miernejšie, nastupuje pomaly a veľmi často prebieha bez horúčky, len so zvýšenou teplotou. Bežná je nádcha, suchý kašeľ, kýchanie a bolesť hrdla. Prechladnutie môže byť spôsobené viacerými druhmi vírusov.
Domáca liečba chrípky – čo robiť a čomu sa naopak vyvarovať?
Jeden špecifický liek na chrípku doposiaľ vyvinutý nebol. Jej liečba preto prebieha symptomaticky – čiže zmierňovaním jednotlivých príznakov. Lekár vám pravdepodobne odporučí voľnopredajné lieky na tlmenie horúčky, bolesti hrdla či zmiernenie kašľa. Antibiotiká vám predpíše len v prípade, že sa k vírusovému ochoreniu pridruží bakteriálna infekcia. Na chrípku ako takú antibiotiká účinné nie sú, keďže ide o vírusové ochorenie.
Aké lieky vám môže lekár odporučiť?
Na horúčku sa u nás najčastejšie používajú lieky s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicilovej a ibuprofenu. Okrem bežných tabliet sú dostupné aj šumivé tablety, prípadne horúce nápoje, ktoré môžu obsahovať aj rôzne pridané zložky na liečbu boľavého hrdla alebo kašľa.
Na bolesť hrdla pomáhajú pastilky s obsahom liečiv a prírodných látok, ktoré upokojujú podráždenú sliznicu hrdla, zmierňujú jej opuch a tlmia bolesť. Nájdete ich vo forme pastiliek na cmúľanie alebo sprejov.
Nádchu sprevádza okrem zvýšenej produkcie hlienov aj zdurenie slizníc a pocit upchatého nosa. Účinnými pomocníkmi v takýchto prípadoch sú spreje alebo kvapky do nosa. Pomáhajú zmierniť opuch a podráždenie, uvoľniť upchatie a zriediť hlieny.
Pri kašli je dôležité vyberať lieky predovšetkým podľa toho, či vás trápi suchý alebo vlhký kašeľ. Pri suchom kašli je totiž potrebné siahnuť po liekoch, ktoré pomáhajú tlmiť dráždenie na kašeľ a zvlhčovať sliznice. Pri vlhkom kašli sa zas užívajú prípravky na riedenie hlienov a uľahčenie ich vykašliavania. Pokiaľ si nie ste istý, ktorý liek zvoliť, obráťte sa na lekára či lekárnika.
Okrem liekov by ste však mali dbať aj na ďalšie veľmi dôležité režimové opatrenia:
Odpočinok a kľudový režim
Imunologické procesy v tele pracujú správne len vtedy, ak má organizmus kľudový režim. Stres, fyzická aktivita a málo spánku môžu liečbu predĺžiť, prípadne spôsobiť to, že liekmi síce utlmíte príznaky ochorenia “aby ste mohli fungovať”, ale ochorenie nevyliečite. Nevyležaná choroba sa môže rýchlo vrátiť, prípadne sa vyvinúť do závažnejšieho ochorenia.
Spánok
To, že by ste mali mať pravidelný spánkový režim so 7 až 8 hodinami spánku, pre vás zrejme nie je novinka. Počas choroby je to však ešte dôležitejšie. Doprajte si kvalitný spánok v noci a pospite si aj cez deň. V spánku sa totiž náš organizmus regeneruje, čo napomáha aj funkcii imunitného systému.
Menej fyzickej aktivity
Pri liečbe chrípky, prechladnutia, ale aj iných ochorení, napríklad angíny, je veľmi dôležité vyhýbať sa nadmernej fyzickej aktivite. Telo potrebuje čas a pokoj na to, aby sa sústredilo na procesy potrebné na prekonanie ochorenia a zničenie vírusov. Prospešná však môže byť ľahká prechádzka na čerstvom vzduchu.
Vitamíny a minerály na podporu imunity
Konzumujte stravu s vyšším obsahom vitamínov, prípadne siahnite po doplnkoch stravy s ich obsahom. Dôležitý je hlavne zvýšený príjem vitamínu C, vitamínu D a zinku, ktoré pomáhajú „nakopnúť“ imunitný systém. Vyskúšať môžete tiež čaje a prípravky s obsahom rakytníka, echinacey či byliniek vhodných pri chrípke a prechladnutí.
Nezabúdajte na poctivý pitný režim, ktorý by mal byť počas liečby chrípky alebo prechladnutia sprevádzaného horúčkou ešte o niečo vyšší. S horúčkou sa totiž spája potenie, ktoré môže viesť k dehydratácii. Dostatok tekutín tiež pomáha vylučovať toxíny von z tela a môže urýchliť rekonvalescenciu.
Upozornenie
Ako sme už spomenuli, na liečbu chrípky nestačia len samotné lieky, je potrebné dodržiavať všetky vyššie spomenuté režimové opatrenia. Dôležité je tiež to, že chrípku nevyležíte za 3 dni. Hoci sa po 3 – 5 dňoch liečby môže stratiť horúčka, samotnú chrípku treba liečiť 7 až 10 dní. Nezabúdajte tiež na to, že aj po úspešnom vyliečení chrípky sa u vás ešte niekoľko týždňov môže objavovať zvýšená únava, prípadne slabosť.
Kedy je potrebné navštíviť lekára?
Pokiaľ pociťujete, že sa váš stav po 3 dňoch liečby nezlepšuje, ale naopak zhoršuje, prípadne sa pridružujú ďalšie symptómy, s návštevou lekára nečakajte. Ak je choré vaše dieťa, je vždy lepšie obrátiť sa na lekára čo najskôr. Správna diagnóza a nastavenie liečby je totiž kľúčové.
Chceli by ste vedieť viac o prevencii proti chrípke?
Prečítajte si náš článok a dozviete sa, ako môžete podporiť imunitu a chrániť organizmus pred infekciou.