Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Aké lieky si zobrať na dovolenku k moru?

Chystáte sa na dovolenku k moru? Okrem plaviek a opaľovacích prípravkov nesmiete zabudnúť na lieky. Aj počas oddychových dní plných slnka a slanej vody sa totiž môžu objaviť neočakávané zdravotné ťažkosti alebo úrazy. Na to, aby ste ich mohli čím skôr vyriešiť, vám pomôže cestovná lekárnička so základnými liekmi. Pozrime sa na to, čo by v nej rozhodne nemalo chýbať.

Aké zdravotné ťažkosti sa môžu objaviť na dovolenke?

Počas pobytu pri mori sa neočakávane môžu objaviť tieto zdravotné problémy:

  • tráviace ťažkosti, ako je napríklad hnačka, zápcha, vracanie, pálenie záhy, plynatosť, kŕče, nevoľnosť a podobne,
  • spálenie pokožky, úpal,
  • bolesť – napríklad hlavy, zubov, ucha alebo hrdla, u žien menštruačné bolesti,
  • poštípanie hmyzom,
  • drobné poranenia, odreniny,
  • prechladnutie, horúčka, kašeľ, nádcha,
  • alergické prejavy,
  • podráždenie očí,
  • opar.

Aké lieky si pribaliť na dovolenku?

V dovolenkovej lekárničke by sa v podstate mali nachádzať lieky, ktoré máte bežne doma – na mysli máme predovšetkým voľnopredajné prípravky na pomoc pri bolesti, horúčke alebo tráviacich ťažkostiach, ako je napríklad Paralen, Brufen, Acylpyrin, čierne uhlie, Smecta a iné. Ak pravidelne užívate nejaké lieky, musíte si so sebou zobrať aj tie. Počas cesty na dovolenku dopravným prostriedkom alebo pri pobyte na lodi sa môže vyskytnúť kinetóza, teda nevoľnosť pri cestovaní. Na tento problém majte pri sebe pre istotu liek Kinedryl.

Je úplne normálne, že si na dovolenke doprajeme aj alkoholické drinky. Preto by sme mali mať so sebou aj prípravky, ktoré nám môžu pomôcť vtedy, keď to s alkoholom preženieme – v takom prípade sa na ďalší deň určite zíde nielen liek na bolesť hlavy, ale aj šumivé multivitamíny, ktorými telu doplníme potrebné látky. Obľúbeným výživovým doplnkom na pomoc pri nadmernej konzumácii alkoholu je napríklad Vyprošťovák – ten môže pomôcť aj pri nadmernej konzumácii jedál. Zísť sa vám môžu aj probiotiká, pretože kvôli rozdielnemu prostrediu a strave sa môžu úplne bežne vyskytnúť črevné a tráviace ťažkosti.

Keďže voda a piesok môžu vytvoriť problémy v rámci očí alebo uší, do cestovnej lekárničky si zbaľte aj ušné a očné kvapky. Na prípad nádchy, ktorú môže zapríčiniť napríklad klimatizácia, sa vám určite zídu aj kvapky do nosa. Z prípravkov na lokálne použitie si so sebou vezmite niektorý z gélov určených na pomoc pri reakciách po poštípaní hmyzom. Samozrejmosťou sú prípravky na opaľovanie a taktiež prípravky po opaľovaní s obsahom panthenolu, ktoré pomôžu pri spálenej pokožke. Okrem liekov si so sebou nezabudnite vziať aj ďalšie zdravotné pomôcky, ako sú leukoplasty, teplomer, dezinfekcia na rany, repelent či pinzeta na vyťahovanie ostňov morského ježka alebo triesok.

Ak cestujete aj s deťmi, nesmú vám chýbať základné lieky na bolesť, horúčku alebo nachladnutie vo verzii pre deti. Pribaliť by ste si mali aj prípravky na pomoc pri zapareninách. Zoznam liekov na dovolenku s deťmi sme pre vás spísali, v našom nedávnom článku, ktorý nájdete tu. 

Výber liekov a zdravotníckych pomôcok, ktoré si so sebou môžete zobrať na dovolenku:

Neprehliadnite