Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Spoznajte babské recepty na lupiny – ako vám pomôže sóda či jablčný ocot?

Opisovať lupiny vám zrejme nemusíme. Ide totiž o problém, s ktorým sa stretne takmer každý. Ľudská koža sa prirodzene obmieňa zhruba každých 21 dní. Pokiaľ je všetko tak, ako to má byť, výmenu starých kožných buniek za nové ani nespozorujete. V prípade, že vás však trápia lupiny, nájdete si vo vlasoch či na oblečení biele šupinky odumretej kože. Poradiť si s nimi možno pomocou šampónov a toník, ale tiež rôznymi domácimi receptami. Prečítajte si, aké babské recepty na lupiny sú medzi našimi zákazníkmi populárne.

Kedy vám na lupiny vo vlasoch pomôžu babské recepty?

Nie sú lupiny ako lupiny. Rozlišujeme suché a mastné lupiny. Suché lupiny sa spájajú väčšinou so suchosťou pokožky, sú menšie, tenšie a biele. Mastné lupiny sú hrubšie, väčšie a často sa držia vo vlasoch. Môžu mať až ako keby žltkastú farbu. Mastné lupiny sú zvyčajne prejavom kožných ochorení, ako je napríklad seborea, atopia či psoriáza.

Pokiaľ vás trápi niektoré zo spomenutých ochorení, mali by ste liečbu v prvom rade riešiť s kožným lekárom. Ten vám odporučí vhodnú starostlivosť o pokožku, prípadne predpíše liečivé prípravky. Babské rady na lupiny sú vhodné v prípade, že sa chcete zbaviť suchých lupín – a teda potrebujete vyživiť, vyčistiť a možno trošku „premastiť“ pokožku.

Sóda bikarbóna na lupiny

Medzi babské rady, ktoré sa pri lupinách opakujú najčastejšie, patrí rozhodne sóda bikarbóna. Zrejme ste už počuli, že jedlá sóda má viacero zdraviu prospešných účinkov, pričom najčastejšie sa hovorí o jej pomoci pri tráviacich ťažkostiach, pálení záhy a podobne. Používa sa však aj pri starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy, a to dvoma spôsobmi.

Sódu bikarbónu si môžete zmiešať s vaším obľúbeným šampónom. Takýto šampón potom pri mastných vlasoch používajte raz týždenne, pri suchých len približne raz do mesiaca. Druhou možnosťou je, že si namočíte vlasy a potom si sódu jemne vmasírujete do pokožky a opláchnete čistou vodou.

Jablčný ocot na vlasy

Ďalšou obľúbenou babskou radou na vlasy je použitie jablčného octu. Existuje tiež viacero spôsobov, ako si z neho pripraviť kúru proti lupinám. Niektorí ľudia si zmiešajú jablčný ocot s troškou vody, nalejú do fľašky s rozprašovačom a následne roztok nanášajú na pokožku hlavy. Iní si zas pripravia slabší roztok a ním si premývajú vlasy po umytí.

Aké sú ďalšie babské rady na lupiny?

  • Peeling z kuchynskej alebo himalájskej soli. Pred umytím vlasov si navlhčite pokožku hlavy, soľ do nej jemne vmasírujte a následne použite šampón. Takýto peeling by mal pomôcť odstrániť odumretú pokožku a znížiť výskyt lupín.
  • Olivový a kokosový olej sa používa v kozmetike už veľmi dlho. Môžete si urobiť domáce zábaly na vlasy alebo si olej jemne vmasírovať do pokožky hlavy.
  • Veľmi často sa hovorí aj o rozdrvenom apiríne. Jednu až dve tablety aspirínu rozdrvte, zmiešajte so šampónom, ktorý bežne používate, aplikujte, nechajte pôsobiť a dôkladne zmyte. Upozorňujeme však, že ide o babské rady, nie otestované zdravotnícke tvrdenia.

 

Bylinky na lupiny

S liečbou lupín pomáhajú aj niektoré bylinky. Mnohé majú totiž protizápalové a antibakteriálne vlastnosti. Bylinky na lupiny môžete používať vo forme výluhu. To znamená, že si uvaríte výluh napríklad z harmančeka, žihľavy, rozmarínu alebo šalvie a opláchnete si ním vlasy po umytí. Okrem pozitívnych účinkov na lupiny, pomáhajú tieto bylinky aj posilniť celkové zdravie pokožky a vlasov.

NAMIXUJ 4 za cenu 3
NAMIXUJ 4 za cenu 3

 

Silu byliniek dokážete využiť aj prostredníctvom bylinných vodičiek, šampónov a iných prípravkov proti lupinám. Obsahujú látky pomáhajúce upokojiť pokožku, odstrániť existujúce lupiny a brániť vzniku nových. Pozrite napríklad:

Neprehliadnite