Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
 • Skladom (2)

Pre

Pre
 • Ženy (2)
 • Muži (2)
 • Seniori (2)

Výrobca

Výrobca
 • Mediplast CZ (2)

Seborea

Seborea označuje skrátený názov seboroickej dermatitídy – dermatitis seborrhoica. Je to chronické ochorenie kože, ktoré sa v bežnej populácii objavuje pomerne často. Nie je však infekčné, a teda ani prenosné z osoby na osobu. Pacientovi spôsobuje skôr estetické a spoločenské problémy, nakoľko sa prejavuje nepríjemne vyzerajúcimi šupinkami a chrastičkami v oblasti hlavy či tváre. Najúčinnejším spôsobom, ako sa tohto podráždenia pokožky zbaviť, je dodržiavanie správnej a pravidelnej hygieny, a tiež používanie špecializovaných kozmetických prípravkov.


Ako sa seborea prejavuje?

Seboreu si môžete pomýliť s psoriázou (lupienkou). Pri deťoch sa zase často zamieňa za atopický ekzém. Adekvátnu diagnostiku vždy vykoná odborný lekár – dermatológ. Vo všeobecnosti ale môžete seboreu rozpoznať podľa konkrétnych znakov. Vzniká prevažne na miestach, v ktorých je pokožka bohatá na mazové žľazy – čiže napríklad na tvári pri obočí, v oblasti noso-ústnych rýh, na viečkach, nad hornou perou, ale aj na ušných záhyboch, v oblasti vlasovej štice, vo vlasoch, na hrudi či medzi lopatkami. V mieste vzniku sa seborea prejavuje:

 • zmenou farby pokožky – tvoria sa výrazné ružovkasté alebo lososové plôšky s tmavším stredom, po okrajoch začervenané,
 • na týchto plôškach sa objavujú žltohnedé, mastné šupiny a chrasty,
 • postihnuté miesto môže svrbieť, prípadne mokvať.

Šupiny a chrasty sa postupom času sami odlupujú. Nikdy by ste ich nemali na silu strhávať, nakoľko môžu krvácať, prípadne mokvať a celý proces hojenia sa predĺži. Seborea preto spôsobuje najmä estetický problém, za ktorý sa pacienti hanbia. Neliečená, prípadne veľmi rozvinutá seborea môže viesť až k akémusi sociálnemu dištancu pacienta. Je preto vhodné seboreu podchytiť už v začiatku a predísť tak nepríjemným pocitom.

Prečo seborea vzniká?

Príčiny vzniku seborey zatiaľ nie sú úplne jasné. Na jej viditeľných prejavoch sa však do veľkej miery podieľa kvasinka rodu Malassezia furfur, ktorá sa na povrchu našej kože vyskytuje úplne bežne. Problém vzniká až vtedy, keď sa táto kvasinka premnoží. Telo vtedy telo reaguje zápalom a veľmi rýchlou tvorbou nových buniek na pokožke. Kožné bunky postupne odumierajú a prejavujú sa vo forme šupiniek, lupín alebo dokonca chrást.

Seborea sa môže sa vyskytnúť prakticky u kohokoľvek, a to v akomkoľvek veku. Najčastejšie sa prejavuje u dojčiat, potom u mladých ľudí v puberte, alebo u dospelých medzi 20. až 40. rokom života, prevažne u mužov. Spúšťačmi seborey môžu byť:

 • genetická predispozícia,
 • veľmi mastná pokožka,
 • hormonálna nerovnováha,
 • deficit vitamínov skupiny B,
 • nadbytok mužských hormónov v organizme,
 • oslabenie imunitného systému a porušenie kožnej bariéry,
 • narušená ochranná vrstva pokožky,
 • nadmerný emočný stres, depresia.

Stav pacienta so seboreou môže do veľkej miery ovplyvniť počasie. V zime sa stav zhoršuje, oproti tomu v lete môže pacient so seboreou očakávať zlepšenie.

Ako vyliečiť seboreu?

Seboreu rozdeľujeme na 2 typy – novorodeneckú seboreu a seboreu u dospelých. Tá „dospelácka“ sa úplne vyliečiť nedá, nakoľko sa jej príznaky môžu kedykoľvek vrátiť. Zväčša sa lieči len lokálne – v mieste jej vzniku. Pri veľmi ťažkých prejavoch patrí pacient do rúk lekárov, ktorí najčastejšie siahajú po kortikosteroidoch alebo antimykotikách.

Základom liečby seborey je však najmä správna a pravidelná hygiena postihnutých miest a udržiavanie čistej a zdravej pokožky. Častokrát je potrebná aj zmena životného štýlu, predovšetkým zdravej a vyváženej stravy. Obmedzte alkohol či rafinované cukry, naopak do stravy pridajte viac zeleniny a ovocia bohatých na mikronutrienty. Odporúča sa tiež pravidelne užívať doplnky s obsahom vitamínov skupiny B, zinku, selénu, železa alebo omega-3 kyselín.

Kozmetika a šampóny na seboreu

Základom lokálnej liečby seborey sú zaručene správne dermokozmetické prípravky určené špeciálne na seboreu. Vhodné sú nemastné šampóny, krémy, gély či oleje bez parfumácie, s hydratačným účinkom a neutrálnym, prípadne slabučko-kyslým pH. Akútne príznaky vám pomôžu zmierniť napríklad prípravky s obsahom aktívnych látok ako je kyselina salicylová, ichtamol, zinok, selén či urea.

Len správna a pravidelná hygiena postihnutej pokožky vám môže pomôcť zmierniť príznaky seborey, uľaviť od svrbenia a napomôcť ku zdraviu vašej kože. Vyskúšať môžete napríklad konopné šampóny CannaDerm CAPILLUS a CutisHelp LUPIENKA-SEBOREA, obľúbený šampón Sebclair alebo sprchový gél Skin-Cap.

Novorodenecká seborea

Novorodenecká seborea sa prejavuje žltooranžovými, mastnými šupinkami a chrastičkami na hlavičke dieťaťa, odkiaľ presahuje až na uši, smerom k obočiu a na viečka. Vďaka správnej starostlivosti však môžete seboreu u dojčiat veľmi účinne vyliečiť, a to bez obavy z recidívy. Hojenie zväčša trvá od pár týždňov až do niekoľkých mesiacov. Vyžaduje najmä dodržiavanie hygieny, správne ošetrovanie miest vzniku seborey a do istej miery aj úpravu stravy dieťaťa alebo dojčiacej matky.

Aké zásady pri liečbe seborey u dojčiat dodržiavať?

 • S dieťatkom dodržiavajte pravidelnú hygienu.
 • Používajte len šetrné prípravky na umývanie pre deti, ideálne špeciálne určené na seboreu. Vyskúšať môžete napríklad Babé šampón.
 • Šupinky ani chrastičky nikdy nestrhávajte, nechajte ich odpadnúť samé.
 • Pravidelne používajte aj šetrný hydratačný krém.
Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 2 z 2 výsledkov