Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Tabletky proti kliešťom pre psov

Kliešť je vonkajší parazit, ktorý sa živí saním krvi hostiteľa – ľudí, psov, mačiek, ale aj iných zvierat. Zdržiava sa najmä v listnatých a zmiešaných lesoch, krovinách, vysokých trávach, kríkoch, bylinných porastoch, ale aj v mestských parkoch. Keď sa o kliešťa obtrie hostiteľ a dôjde k priamemu kontaktu, prichytí sa na neho. Prechádzky so psom počas teplých dní v spomenutých oblastiach teda predstavujú riziko, že sa kliešť na neho prisaje. Našťastie ale existujú antiparazitné prípravky pre psov, ktoré ich pred napadnutím spoľahlivo ochránia.

Aké choroby môže kliešť preniesť na psa?

Kliešte sú pre psov veľmi nebezpečné, pretože prenášajú rôzne choroby. Môže sa jednať napríklad o:

  • lymskú boreliózu – najrozšírenejšie prenášané ochorenie, prvé príznaky sa môžu vyskytnúť aj niekoľko mesiacov od infikovania. U psa sa môže objaviť zvýšená teplota, nechutenstvo a aj problémy s pohybovým aparátom.
  • anaplazmózu – toto ochorenie je pomerne nové, môže predstavovať nebezpečenstvo najmä z toho dôvodu, že často býva nediagnostikované. Čo sa týka príznakov, objavuje sa horúčka, chudnutie alebo nechutenstvo.
  • babeziózu – prevažne sa vyskytuje v južnej oblasti Slovenska a počas teplých letných mesiacov. Aj v tomto prípade symptómy predstavuje horúčka, apatia, slabosť a podobne. Jedná sa o závažné ochorenie a ak nie je liečené, môže mať až fatálne následky.
  • ehrlichiózu – okrem príznakov, ako je horúčka nechutenstvo alebo apatia, sa môže u psa objaviť aj zvracanie, bolesti brucha, problémy s očami, bledé sliznice či krvácanie z nosa.

Antiparazitiká vo forme tabletiek pre psov

Antiparazitiká, ktoré chránia psov pred kliešťami, môžete kúpiť vo forme sprejov, obojkov, pipiet, šampónov, repelentov alebo aj tabliet – tie sú výborným prostriedkom nielen z pohľadu prevencie, ale aj ako pomoc pri napadnutí parazitom.

Tablety proti kliešťom pre psov sa považujú za dlhodobé a spoľahlivé antiparazitikum. To znamená, že účinkujú 1 – 3 mesiace. Účinné látky obsiahnuté v tabletách spôsobia usmrtenie parazitov do niekoľkých hodín. Za ich nevýhodu sa môže považovať to, že účinkujú až po napadnutí parazitom.

Pri výbere a podávaní antiparazitík vo forme tabliet sa riaďte váhou psa a pozorne si prečítajte príbalový leták. V podstate sa podávajú ako maškrta – je dôležité ustriehnuť, aby pes tabletku prehltol naraz. Aj napriek tomu, že sú tablety pre psa bezpečné, po ich podaní je potrebné sledovať jeho reakciu.

Ako ochrániť psa pred kliešťami?

Ochrana psov pred kliešťami je nevyhnutná, pretože tieto parazity sú nebezpečné a môžu spôsobiť viacero zdravotných ťažkostí. Najdôležitejšia je správna prevencia, ktorá predovšetkým zahŕňa používanie dostupných antiparazitných prípravkov. O výbere najvhodnejšieho sa pokojne poraďte s veterinárom, no skvelou voľbou môžu byť práve antiparazitiká vo forme tabliet.

Na dennej báze, respektíve po každej prechádzke, je taktiež potrebné psovi kontrolovať a prečesávať srsť. Ak objavíte kliešťa, opatrne ho vyberte pomocou pinzety na kliešte pre psov a postihnuté miesto dezinfikujte – následne bude vhodná aj konzultácia s veterinárom.

Tabletky, ktoré môžu psa ochrániť pred kliešťami:

Neprehliadnite