Sústredenie u detí a poruchy pozornosti: Čo môže spôsobiť, že sa dieťa horšie sústredí a ako mu pomôcť?
S koncom prázdnin opäť prichádza zbožné prianie každého rodiča – aby sa jeho dieťa rýchlo a hladko vrátilo späť do školských koľají. Prázdninový režim sa od toho školského líši. Rodičia trošku povolia uzdu, deti sa venujú svojím koníčkom, chodia neskôr spať a nemusia pozorne sedieť, počúvať a učiť sa tak, ako v škole. Lenže čo potom, keď sa opäť začne vyučovanie?
Zatiaľ čo niektoré deti nemajú s prechodom na školský režim problémy, u iných sa objavujú ťažkosti so sústredením, zapamätávaním a dokonca i poslúchaním učiteľov. Ak do tejto skupiny patrí aj vaše dieťa, nezúfajte. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zvýšiť koncentráciu, sústredenie a zlepšiť pamäť vašej ratolesti. Okrem toho sa tiež dočítate, kedy za problémami s koncentráciou môže stáť niečo viac. Čítajte ďalej.
Ako spoznáte, že má vaše dieťa problém s koncentráciou a sústredením?
- Veľmi ľahko sa rozptýli.
- Má problém obsedieť na jednom mieste.
- Má ťažkosti s učením a zapamätávaním si.
- Zvykne často zabúdať veci.
- Pôsobí ako keby bolo zasnívané a zahľadené „do blba“.
- Zvykne byť náladové, niekedy až agresívne.
- Má problémy s hrubými motorickými zručnosťami.
Čo môže byť príčinou slabého sústredenia?
Čoraz viac sa hovorí o rôznych poruchách pozornosti u detí. Tie rozhodne netreba podceňovať, no nie vždy je za problémom so sústredením skrytá práve táto diagnóza. V mnohých prípadoch sú príčiny slabého sústredenia spôsobené životosprávou, konzumovanou potravou či emočným rozpoložením. Najčastejšie príčiny nepozornosti a nesústredenosti u detí sú napríklad:
Zlý spánkový režim, respektíve nedostatok spánku
Určite nemusíme hovoriť o tom, ako dokáže málo spánku ovplyvniť váš deň. Ste unavený, neviete sa sústrediť, ste nervózny, nič vás nebaví. Podobné to je i u detí. Ak dieťa nespí toľko, koľko by malo, má v škole problémy dávať pozor a pracovať tak, ako treba.
Dospelí by mali dodržiavať približne 8 hodín nočného spánku. A hoci zrejme len málo z nás si naozaj dopraje presne toľkoto času na oddych, pri deťoch by sme sa tejto chyby mali vyvarovať. Pokojný detský spánok by mal trvať ešte dlhšie. Líši sa to v závislosti od veku – rozpätie je zhruba 10 – 12 hodín. Pred spaním by sa vaše dieťa nemalo venovať činnostiam, ktoré by ho mohli nabudiť – čiže by sa nemalo hrať na počítači či telefóne alebo si prezerať rôzne videá.
Nedostatok pohybu
Medzi rodičmi sa často hovorí, že deti nechajú vybehať, aby sa unavili a potom lepšie spali. Okrem toho má však pohyb aj iný účinok. Napomáha koncentrácii. Fyzická aktivita totiž pomáha zvyšovať hladiny dopamínu, noradrenalínu a serotonínu v mozgu:
Dopamín:
Dopamín je hormón a neurotransmitter. To znamená, že prenáša nervové signály cez nervové zakončenia do inej nervovej, svalovej alebo žľazovej bunky. Ako neurotransmiter je zodpovedný za príjemné pocity a vnemy, ako hormón zas vplýva na biochemické procesy v obličkách, reguláciu krvného tlaku v niektorých orgánoch a tiež reguláciu soli a tekutín v organizme. Dopamín je potrebný pre učenie, zapamätávanie si i koncentráciu.
Noradrenalín:
Aj noradrenalín (norepinefrín) je hormón i neurotransmiter. Je súčasťou sympatického nervového systému a podieľa sa na núdzovej reakcii tela známej ako „bojuj-alebo-uteč“, ktorá je charakteristická pre stresové situácie. Noradrenalín zvyšuje bdelosť, pozornosť, sťahuje cievy a ovplyvňuje náladu, pamäť i spánkový cyklus.
Serotonín:
Tretím so skupiny hormónov a neurotransmiterov je serotonín. Ak ho má telo dostatok, prejaví sa to šťastím, spokojnosťou, motiváciou a tiež energiou a chuťou vložiť sa do vecí plnou parou. V mozgu reguluje motorické funkcie, vnímanie bolesti a chuti do jedla. Rozdiel medzi dopamínom a serotonínom je v tom, že dopamín sa uvoľní po príjemnom zážitku a serotonín ovplyvňuje to, ako emócie spracovávate.
Všetky tri sú teda potrebné pre správne fungovanie pamäte, sústredenia i učenia.
Zlá výživa a nesprávne stravovacie návyky
Dospelý často nevenujú pravidelnej a správnej výžive dostatok pozornosti. Rýchla uponáhľaná doba a kopa povinností zapríčiňujú, že na prípravu zdravého jedla a jeho konzumáciu v pokoji už nezostáva čas. Aj v tomto smere by ste sa však mali zamyslieť nad tým, čím kŕmite vaše dieťa i sami seba.
Je dôležité, aby dieťa jedlo pravidelne a zdravo. Nemalo by vynechávať raňajky – tie mu totiž dodajú energiu a dobrý štart do dňa. Jedálniček vašej ratolesti by mal obsahovať dostatok vitamínov a minerálov, čerstvú zeleninu, ovocie, vlákninu, bielkoviny a tiež sacharidy – ale pozor, zdravé sacharidy. Zaraďte mu do denného menu vajíčka, ryby, celozrnné pečivo, orechy, ovocie a zelenú listovú zeleninu.
Stres a pocit tlaku môžu tiež spôsobiť problémy so sústredením
To, ako sa dieťa cíti a čo práve prežíva, môže priamo ovplyvňovať jeho schopnosť koncentrácie a sústredenia sa. Niekedy za stresom a napätím stoja napríklad problémy doma, osobné starosti, ale veľmi často tiež tlak pred polročným vysvedčením či veľkou písomkou. Riešením je v prvom rade komunikácia. Nájdite si čas na úprimný rozhovor a ubezpečte dieťa, že je všetko v poriadku, prípadne že to, čo ho trápi, je riešiteľné a vy mu s tým pomôžete.
Upozornenie:
Moderné technológie, smartfóny, tablety a iné prístroje majú preukázateľný vplyv na schopnosť sústrediť sa. V okolí detí sa totiž v súčasnosti nachádza veľa stimulov, ktoré neraz zapríčiňujú, že deti i dospelí majú ťažkosti sústrediť sa na jednu vec, prípadne udržať pozornosť.
Ak má teda vaše dieťa problém sústrediť sa na učenie a domácu úlohu, nemusí mať nevyhnutne poruchu pozornosti. Vyskúšajte mu zmeniť režim, prípadne sa zamyslite, či ho neovplyvňuje niektorá z vyššie spomenutých príčin. V prípade, že sa všetko zdá v poriadku, no vaša ratolesť naďalej javí známky problémov s koncentráciou, môže ísť o poruchu pozornosti.
Poruchy pozornosti: Ako zistíte či má dieťa ADD alebo ADHD?
ADD (Attention deficit disorder) predstavuje poruchu pozornosti, ktorá je charakteristická hypofunkciou, čiže nedostatočnou aktivitou. Detičky s touto poruchou pozornosti sú ako keby zasnené a hlavou neprítomné. Môžu byť o niečo pomalšie pri podávaní výkonov v škole, no len málokedy sú problémové a neposlušné. Prejavy ADD sú:
- slabá koncentrácia,
- krátka dĺžka sústredenia,
- malý rozsah pozornosti (nedokážu venovať pozornosť komplexnejšej situácii),
- znížená schopnosť podľa potreby prenášať pozornosť,
- oslabenie selektívnosti (schopnosť vybrať si, čo je dôležité a na to sa sústrediť).
ADHD (Attention deficit hyperactivity disorder) je porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Zvyčajne je diagnostikovaná zhruba okolo 6. až 9. roku života dieťaťa. V tomto období začína dieťa chodiť do školy a sú naň kladené vyššie nároky – a to predovšetkým na jeho pozornosť, koncentráciu a schopnosť učiť sa.
Hlavné príznaky ADHD u detí sú:
- narušená pozornosť a schopnosť učiť sa,
- nedostačujúca schopnosť kontrolovať impulzy,
- zmeny nálad,
- hyperaktivita a nepokoj,
- problémy regulovať správanie a aktuálne impulzy,
- nadmerné nutkanie k pohybu alebo aktivite, ktorá je neúčelná,
- impulzivita reakcií.
Detičky trpiace poruchou pozornosti si vyžadujú viac trpezlivosti a dobre nastavený prístup od rodičov, blízkych aj ich učiteľov. Poruchy pozornosti totiž nie sú rozmar, ale niečo, za čo dieťa nemôže a samo sa s tým snaží bojovať. Nastavte si správny režim, pochváľte ho, keď niečo urobí dobre a snažte sa myslieť na to, že je to náročné aj pre dieťa, nie len pre vás.
Ako pomôcť dieťaťu s poruchou pozornosti?
Ak si myslíte, že by vaše dieťa mohlo mať niektorú zo spomenutých porúch pozornosti, je dôležité navštíviť odborníka. Ten dieťa vyšetrí a diagnózu potvrdí alebo vyvráti. Následne vám odporučí ten najlepší prístup i formu liečby, čím dieťaťu umožní lepšie zvládanie bežných činností a jeho každodenné fungovanie.
7 krokov na podporu sústredenia u detí
- Zbavte priestor rušivých elementov. V prvom rade hovorím o priestore, kde sa dieťa zvyčajne učí, čiže v detskej izbe. Zvyčajne bývajú najrušivejšie práve zariadenia ako telefóny, televízory, počítače, tablety, ale tiež rôzne hry a časopisy a podobne. Izbička by mala byť čistá a uprataná. V niektorých prípadoch pomáha, keď má dieťa oddelený priestor na hranie a na učenie.
- Rozdeľujte činnosť na menšie celky. Deti, ktoré majú ťažkosti sa sústrediť, nevydržia dlho vnímať a učiť sa. Môže preto pomôcť, ak väčšie celky učiva rozdelíte do menších častí. V prípade potreby dieťaťu doprajte pauzy, aby koncentráciu striedalo s oddychom.
- Chváľte. Ak dieťa niečo urobí správne, prípadne sa mu podarí vyriešiť úlohu alebo odpovedať korektne na otázku, pochváľte ho. Ide o pozitívnu motiváciu. Práve motivácia niekedy týmto deťom chýba. Ak budú mať pocit, že niečo robia dobre, bude ich to motivovať pokračovať a zlepšovať sa.
- Postarajte sa o to, aby malo dieťa dostatok pohybu. Ako sme už spomenuli, dostatok pohybu je pre zdravú pozornosť a sústredenie kľúčový.
- Vytvorte si s dieťaťom režim. Presne stanovený režim a rutina deťom pomáha uvedomiť si, čo ich čaká. Učia sa organizovať si čas a mať v úlohách „poriadok“.
- Hrajte hry na rozvoj pozornosti. Vhodné sú rôzne skladačky, pexeso, puzzle či cvičenia na pamäť a pozornosť.
- Nájdite dieťaťu vhodné doplnky stravy a vitamíny pre deti na sústredenie. Po konzultácii s pediatrom môžete dieťaťu podávať voľnopredajné doplnky podporujúce činnosť nervovej sústavy. Vhodné sú napríklad omega-3 mastné kyseliny, magnézium a vitamíny skupiny B.
Ktoré vitamíny a doplnky pre deti sú vhodné na sústredenie?
Omega-3 mastné kyseliny
Omega-3 mastné kyseliny sú veľmi dôležité pre vývoj a správnu činnosť mozgu, kognitívne funkcie, sústredenie, pamäť i koncentráciu. Okrem toho podporujú zdravie srdiečka aj obehovej sústavy či normálnu hladinu cholesterolu v krvi.
Magnézium pre deti
Horčík je jeden z kľúčových minerálov pre zdravie a činnosť nervovej sústavy. Pomáha s udržaním emocionálnej rovnováhy, koncentrácie, zmierňuje únavu, podporuje uvoľnenie organizmu, zdravý spánok a imunitu.
Vitamíny B pre deti
Vitamíny skupiny B podporujú produkciu neurotransmiterov, ako sú serotonín a dopamín, ktoré ovplyvňujú náladu a regulujú emocionálnu vyrovnanosť. Prispievajú tiež k lepšej schopnosti sústrediť sa a udržiavaniu pozornosti po dlhší čas.
Zdroje použité v článku:
1. Redakcia portálu Lekár.sk. Ako pomôcť deťom zvýšiť koncentráciu pri problémoch so sústredením? 2022. [online] [cit. 19-12.2024] Dostupné: https://lekar.sk/ako-pomoct-detom-zvysit-koncentraciu-pri-problemoch-so-sustredenim/
2. Redakcia portálu Lekár.sk. Dieťa s poruchou pozornosti či správania si poruchu neželá, bojuje s ňou. Pri tomto boji potrebuje pomoc rodiča aj pedagóga. 2021. [online] [cit. 19-12.2024] Dostupné: https://lekar.sk/dieta-s-poruchou-pozornosti
3. Rachel Bartholomew BA (Hons), Dip ION, mBANT, CNHC, GHW. Top Nutrients to Support Calm and Focus at School. 2022. [online] [cit. 19-12.2024] Dostupné: https://www.nutriadvanced.co.uk/news/top-nutrients-to-support-calm-and-focus-at-school/