Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Protizápalová strava: Najedzte sa do zdravia. Ako sa stravou chrániť proti zápalu?

Moderná strava plná spracovaných potravín, rafinovaných cukrov a trans-tukov bola identifikovaná ako kľúčový faktor prispievajúci k zvýšeným zápalovým markerom1. Naopak strava pozostávajúca z čerstvých potravín, ovocia, zeleniny, celozrnných produktov, bielkovín a zdravých tukov môže pôsobiť presne opačne a zápal znižovať. Aj preto sa dnes protizápalová strava stáva čoraz dôležitejším aspektom udržiavania dlhodobého zdravia a prevencie ochorení. Zaujíma vás viac? My vám teraz ukážeme, ako si zostaviť ideálny protizápalový jedálniček.

protizapalova strava

Zápal v tele možno detegovať aj pomocou CRP testu, tzv. testu C-reaktívneho proteínu. Tento proteín produkuje pečeň ako reakciu na zápal. Jeho hladiny v krvi sa zvyšujú v reakcii na akútny zápal, infekcie, traumy a iné stavy, ktoré vyvolávajú zápalovú odpoveď. Samodiagnostický CRP test dostanete aj v našej online lekárni.

VITAMIN STATION Rýchlotest CRP samodiagnostický test z krvi 1 set

Ustrážte si pomer tukov omega-6 vs. omega-3

Aj keď vám množstvo redukčných diét bude tvrdiť opak, tuky konzumovať potrebujete. Dobré zdravé tuky sú prospešné pre mnoho aspektov zdravia. Kľúčový je však ich správny pomer. Omega 6-mastné kyseliny vs. omega 3-mastné kyseliny by ste mali konzumovať zhruba v pomere 4:1. Súčasná moderná strava ale spôsobuje, že v priemere sa pomer hýbe niekde na hranici 15:1 – 20:1.

omega-3

Dajte si pozor na jednoduché cukry

Rafinovaný cukor pridávaný do sladkostí, sladených nápojov a spracovaných potravín má vysoký glykemický index. Znamená to, že po jeho konzumácii rýchlo zvýši hladinu glukózy v krvi. Tento rýchly nárast cukru v krvi stimuluje pankreas k uvoľneniu inzulínu, ktorý pomáha bunkám absorbovať glukózu a použiť ju na energiu. Ak je však cukru príliš veľa, môže to viesť k hyperglykémii, ukladaniu cukru do buniek a následnému zápalovému procesu.

jednoduche cukry

Pri protizápalovej strave je teda kľúčové vynechať polotovary, spracované mäsové výrobky, alkohol, sladené nápoje, slané pochutiny, balené sladkosti, predpripravené dressingy, vyprážané jedlá aj dopekané pečivo. Naučte sa čítať zloženie potravín a vyberajte si také, ktoré obsahujú čo najmenej zbytočných pridaných zložiek.

  • Omega-3: Mastné ryby, losos, sardinky, makrela, vajíčka či vlašské orechy.
  • Antioxidanty: Predovšetkým z ovocia a zeleniny. Ovocie a zelenina, napríklad bobuľové ovocie, listová zelenina a ďalšie, sú na antioxidanty veľmi bohaté. Pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a môžu znižovať chronický zápal.
  • Vláknina: Rozpustná vláknina podporuje zdravie čriev a môže pomôcť regulovať zápalové procesy v tele. Obsahujú ju napríklad strukoviny, celozrnné obilniny a ovsené vločky. Na vlákninu je bohatá aj zelenina a ovocie.
  • Probiotiká v potravinách: Črevnú mikroflóru prirodzene posilnia tzv. probiotické potraviny. Patria sem kvasené a fermentované potraviny, napríklad kefír, kimchi, kvasená zelenina, ale tiež jogurty a bryndza.
  • Vitamíny a minerály: Najmä potraviny bohaté na vitamín C (jahody, citrusy, paprika), vitamín E (mandle, slnečnicové semienka), selén (orechy) a zinok (mäso, tekvicové semienka) sú dôležité pre podporu imunitného systému a reguláciu zápalu.
  • Fitonutrienty: Flavonoidy, karotenoidy, kurkumín, polyfenoly a iné rastlinné či bioaktívne zlúčeniny môžu mať protizápalové vlastnosti a prispievať k celkovej obranyschopnosti organizmu.

Upozornenie:

U niektorých ľudí môže zápal spôsobovať lepok. Toto sa však týka len tých ľudí, ktorí trpia intoleranciou na lepok alebo celiakiou. Ak máte tieto ochorenia diagnostikované, lepok zo stravy vylúčte. Pokiaľ však týmito problémami netrpíte, lepok zo stravy „nasilu“ nevylučujte, nakoľko pre vás má prospešný efekt.

  • Ovocie – čučoriedky, maliny, černice, jahody, čerešne, pomaranče
  • Kel, špenát a listová zelenina, brokolica, červená repa
  • Cesnak, avokádo
  • Fazuľa, quinoa
  • Zelený čaj a matcha
  • Za studena lisovaný olivový olej
  • Vlašské orechy, mandle, pekanové orechy, lieskovce
  • Mastné morské ryby – makrela, sardinky, losos, tuniak
  • Horká čokoláda aspoň 70% (miesto mliečnej)
zdrava strava

Chcete sa stravovať zdravo?

Pozrite si náš sortiment zdravej výživy a vyskladajte si jedálniček na mieru vášmu zdraviu aj chuťovým bunkám.

Zdroje použité v článku:

1. KIECOLT-GLASER, J.K. Stress, Food, and Inflammation: Psychoneuroimmunology and Nutrition at the Cutting Edge. 2010 [online] [cit. 02-12-2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2868080/
2. LE WINE, H. E. Foods that fight inflammation. 2021[online] [cit. 02-12-2024]. Dostupné z: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/foods-that-fight-inflammation
3. Zápal v hlavnej úlohe: Prečo ho treba dostať čo najskôr pod kontrolu? 2022[online] [cit. 02-12-2024]. Dostupné z: https://lekar.sk/clanok/zapal-v-hlavnej-ulohe-preco-ho-treba-dostat-co-najskor-pod-kontrolu

Neprehliadnite