Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Chrasty vo vlasoch – ako si s nimi poradiť?

Ak vás niekedy trápili lupiny, určite viete, že ide o nepríjemný estetický problém. Pri bežných lupinách často pomôže zmena hygienických návykov či značky kozmetických produktov. To však nemusí stačiť, pokiaľ si na pokožke hlavy nájdete väčšie ložiská so šupinami či chrastami. Tie sú totiž vo väčšine prípadov spôsobené kožným ochorením. Prečítajte si, čo môže vznik chrást spôsobovať a objavte prípravky, ktoré vám pomôžu.

Prečo máte chrasty vo vlasoch?

Existuje viacero príčin, prečo sa vám vo vlasoch môžu objaviť chrasty. Najčastejšie ide o prejav seboroickej dermatitídy, no niekedy sú chrasty príznakom aj iných kožných ochorení, napríklad lupienky (psoriázy) či mykotických infekcií. Spôsobiť ich môže aj časté škrabanie hlavy v prípade, že vás pokožka veľmi svrbí. Okrem svrbenia môžu byť chrasty sprevádzané mokvaním či dokonca bolestivosťou v postihnutých miestach.

Chrasty na hlave spôsobené seboreou

Seborea postihuje malých i veľkých a patrí k veľmi častým chronickým neinfekčným ochoreniam kože. Je charakteristická ružovkastými plôškami s tmavším stredom a začervenanými okrajmi. Pokožka postihnutá seboreou je veľmi často svrbivá, mokvá a vytvárajú sa na nej žltohnedé, mastné chrasty a šupiny.

 

Vyskytujú sa chrastičky u detí? Nazývame ich mliečne chrasty

Pod pojmom mliečne chrasty sa skrýva opäť seborea. V tomto prípade však postihuje bábätká a spôsobuje u nich vznik odlupujúcich sa žltých šupín na vlasovej pokožke. Seborea sa u malinkých detičiek prejavuje len vo vláskoch a nemá zápalový charakter. To v podstate znamená, že aj jej liečba je jednoduchšia. Pozostáva totiž primárne z každodennej starostlivosti. Stačí bábätku vlásky poumývať detským šampónom na šupinky a následne šupiny odstrániť vyčesaním alebo pomocou uteráka.

 

Chrasty spôsobené psoriázou

Psoriáza patrí k chronickým zápalovým ochoreniam kože a prejavuje sa svrbiacimi, začervenanými ložiskami pokrytými šupinami. Psoriáza sa často vytvorí na miestach, ako sú lakte, kolená, pokožka rúk, ale nevyhýba sa ani pokožke vlasov. Rozdiel medzi psoriázou a seboreou je v tom, že pri psoriáze sa tvoria biele a suchšie chrasty, kým pri seborei žltkasté a mastné.

Aj psoriáza môže na pokožke hlavy spôsobovať nepríjemné svrbenie. S jej liečbou vám pomôžu šampóny so špeciálnym zložením vyvinuté tak, aby upokojovali podráždenú pokožku a pomáhali účinne a zároveň šetrne odstraňovať chrasty a šupiny.

 

Chrasty vo vlasoch spôsobené mykotickou infekciou

Tak, ako sa môže mykóza vyskytnúť na nohách či nechtoch, môže postihnúť aj pokožku hlavy pod vlasmi. Príčinou sú huby z rodov Trichophyton a Microsporum. Prejavy sa objavujú spravidla lokálne, teda zasiahnutá býva najmä časť hlavy. V týchto miestach sa vytvárajú okrúhle ložiská s červenými vyrážkami, ktoré môžu hnisať. Nezvyčajné nie sú ani šupinky až chrasty.

Plesňové infekcie vo vlasatej časti hlavy si človek všimne najmä kvôli vypadávaniu vlasov, olupovaniu pokožky a neznesiteľnému svrbeniu. S najúčinnejšou liečbou pomôže lekár, ktorý rozhodne, či postačia lokálne prípravky alebo perorálna aplikácia antimykotík. Preventívne a tiež ako doplnok k liečbe sa odporúča používať špeciálne šampóny, napríklad s pyritiónom zinku alebo ketokonazolom.

Pokiaľ vás trápia kožné problémy, neodkladajte návštevu dermatológa. Len lekár dokáže totiž s istotou určí vašu diagnózu a odporučí vám liečbu, ktorá vám pomôže úspešne sa s ochorením popasovať.

Neprehliadnite