rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Tabletky na odčervenie psa a mačky

Odčervovanie je dôležitou súčasťou starostlivosti o psov aj mačky. Parazity totiž na nich číhajú doslova na každom rohu. Nachádzajú sa v tráve, exkrementoch, surovom mäse, prípadne sa na vášho miláčika môžu preniesť kontaktom z iného psa, ktorý parazitmi trpí.

Po napadnutí môžu parazity zvieraťu spôsobiť celé spektrum ochorení – od kožných problémov a svrbenia, cez tráviace ťažkosti, až po život ohrozujúce komplikácie. Pri niektorých dokonca hrozí riziko prenosu na človeka. Aj preto je psa a mačku nutné odčervovať pravidelne.

Ako správne odčervovať psa či mačku?

Prvé odčervenie psa alebo mačky prichádza tesne po narodení. Tým však odčervovací proces nekončí. Je to totiž pravidelná rutina na celý život zvieraťa. Ako odčervovať podľa veku či zdravotného stavu zvieraťa?

Šteniatka a mačiatka: prvé odčervovanie by malo prísť už v 2. týždni po narodení, a to spolu s matkou. Následné pravidelné odčervovanie by sa malo opakovať každé 2 týždne, až do 3. mesiacov veku šteniatka či mačiatka. Potom do 6. mesiacov veku môžete odčervovať raz za 4 týždne, následne až do 1. roku života odčervujte každé 3 mesiace.

Dospelé mačky: Mačky žijúce vonku by sa mali odčervovať raz za 3 mesiace. Mačky žijúce v byte, ktoré vonku prakticky nepúšťate, stačí odčervovať raz za 6 mesiacov. Ak v truse objavíte parazity, zopakujte odčervovanie po 14 dňoch alebo sa poraďte s veterinárom.

Dospelé psy: Dospelé psy by ste mali odčervovať ideálne každé 3 – 6 mesiacov. Častejšie by ste mali odčervovať psy, ktoré majú väčšiu šancu byť napadnuté parazitmi – kŕmite ich surovým mäsom alebo ich na prechádzke zvyknú zaujať výkaly iných psov. Ak v truse objavíte parazity, zopakujte odčervenie po 14 dňoch alebo sa poraďte s veterinárom.

Dojčiace mačky a sučky: Odčervované by mali byť v rovnakom čase ako mláďatká. Týmto spôsobom ochránite nielen matku, ale aj mladé.

Gravidné mačky a sučky: Odčervujú sa v čase nakrytia, následne potom spolu s mláďatami.

Pokiaľ má váš pes či mačka zdravotné problémy, o potrebe a frekvencii odčervovania sa poraďte so zverolekárom. Pri domácom odčervovaní vždy dodržujte dávkovanie uvedené na obale prípravku. Dôležité je množstvo prispôsobené veku a váhe psa, ale tiež čas a spôsob podania. Pri nedodržaní pokynov riskujete, že buď psovi prípravok nebude účinkovať, a tým pádom nebude chránený pred parazitmi, alebo mu podáte vyššiu dávku.

Aké typy parazitov môžu napadnúť vášho miláčika?

Psa aj mačku môže napadnúť množstvo vnútorných či vonkajších parazitov. Odčervovaním preventívne zabránite napadnutiu vnútornými parazitmi. Patria sem:

  • Črevné parazity ako škrkavky, hlístovce a háďatká.
  • Parazity infikujúce tráviaci systém ako pásomnica a svalovec (pre človeka smrteľný).
  • Srdcové parazity, napádajúce srdcové tkanivo.

Niektoré parazity zvieraťu spôsobia „len“ tráviace alebo kožné ťažkosti, iné môžu v prípade zanedbania liečby viesť až k fatálnym následkom.

Aké formy antiparazitík poznáme?

  • Odčervovacie pasty: najšetrnejšia forma antiparazitika. Využíva sa prevažne u mladých jedincov.
  • Odčervovacie spot-on prípravky, pipety: aplikujú sa priamo na kožu, takže nie je potrebné dohliadnuť, či zviera antiparazitikum Zväčša ide o komplexné prípravky, ktoré okrem vnútorných parazitov účinkujú aj na tie vonkajšie.
  • Odčervovacie tabletky: najširšia skupina antiparazitík. Rozlišujeme ich podľa toho, na aké parazity účinkujú. Pes či mačka môže tabletu zožrať celú spolu s krmivom, alebo ju môžete rozdrviť na menšie kúsky a zmiešať s granulami či mokrým krmivom. Dnes už existujú aj ochutené žuvacie tablety, ktoré váš pes či mačka s chuťou zjedia.

Odčervovacie tabletky pre psov a mačky z našej ponuky

Neprehliadnite