Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo pomáha na atopický ekzém?

Atopický ekzém sa označuje aj ako atopická dermatitída a predstavuje chronické zápalové ochorenie kože. Vzniká kvôli nadmernej reaktivite imunitného systému. Toto ochorenie sa najčastejšie týka dojčiat, detí a mladistvých, no môže sa objaviť aj v dospelosti. Zväčša sa vyskytuje na tvári, vo vlasovej pokožke, no v podstate sa môže objaviť kdekoľvek na tele.

Ako sa atopický ekzém môže prejavovať?

Najčastejšie príznaky atopického ekzému na koži sú:

  • začervenanie väčších plôch, svrbenie, suchá koža,
  • pľuzgiere, mokvanie, drobné vyrážky, chrasty,
  • jemné trhlinky v koži, opuch,
  • zhrubnutie alebo depigmentácia v mieste ložiska.

 

Aké faktory môžu viesť k vzniku atopického ekzému?

Za hlavný faktor vzniku atopického ekzému sa považuje genetická predispozícia, teda zdedený sklon. K vzniku sa taktiež môžu pričiniť aj alergény, a to vzdušné, kontaktné alebo potravinové. Zhoršenie stavu, prípadne vznik ekzému, môže spôsobiť používanie nevhodnej parfumovanej kozmetiky, čistiace prostriedky, nevhodné pracie prostriedky, oblečenie zo syntetických materiálov, hormonálne vplyvy, zmena prostredia alebo počasia, smog, stres či infekcie.

Čo môže pomôcť pri atopickom ekzéme?

Liečba atopického ekzému je dlhodobá a je nutné ju riešiť s dermatológom. Pri podpornej liečbe atopického ekzému sa predovšetkým odporúča pravidelné premasťovanie pokožky tzv. emolienciami. Emolienciá sú krémy, masti, telové mlieka, emulzie, gély a podobne, ktoré kožu zvláčnia, premastia a hydratujú. Používať sa môžu pokojne aj niekoľkokrát denne. Vhodné bude aj použitie prípravkov, ktoré obsahujú prírodné protizápalové a imunomodulačné látky, ako napríklad imunoglukán, nechtík lekársky alebo konopný olej.

Úľavu od svrbenia môžu priniesť antihistaminiká, ktoré dostanete vo forme masti, tabliet alebo kvapiek. Neuškodí ani užívanie homeopatík. Odporúča sa tiež príjem doplnkov s obsahom omega-3 mastných kyselín, vitamínu D alebo zinku, ktoré pôsobia na celkové zdravie pokožky.

Ak vás trápi atopický ekzém, mali by ste sa vyhýbať predovšetkým parfumovaným prípravkom, chemikáliám, syntetickým materiálom, alergénom a ak je to možné, aj stresu.

Na zmiernenie prejavov atopického ekzému vám môžu pomôcť tieto produkty:

Neprehliadnite