Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Masť na zapareniny u dospelých

Počujete slovo zapareniny a poviete si, že to sa vás netýka? Opak je však pravdou. Aj keď sa tento kožný problém spája najčastejšie s malými detičkami a zapareninami od plienok, potrápiť dokáže aj dospelých. Skúste sa zamyslieť či sa vám v lete nestalo, že vás v určitom mieste nepríjemne pálila a svrbela koža, našli ste si začervenané miesto a nevedeli ste o čo ide? Odpoveď je jednoduchá: Mali ste zaparenú pokožku.

Prečo zapareniny vznikajú?

U detí sa zapareniny objavujú najčastejšie v súvislosti s plienkami a zapareným zadočkom. Zapareniny sa však nemusia objaviť len tam. Najčastejšie miesta pre vznik zaparenín u dospelých sú tie, na ktorých máte jemnú pokožku. Často sú to práve kožné záhyby, ako napríklad v podpazuší, pod prsiami či v rozkroku. Ženy dokáže potrápiť aj zaparenina na stehnách, a to najmä vtedy, keď si počas leta oblečú sukňu či šaty. Zapareniny totiž vznikajú v dôsledku tepla, vlhka a trenia. Stačí, že sa človek spotí na mieste, kde sa pokožka trie o seba alebo o nejaký materiál a zaparenina je na svete.

Ako liečiť zapareniny u dospelých?

Najlepšou prevenciou je samozrejme pravidelná (a počas leta zvýšená) hygiena. Pokiaľ je to možné, mali by ste sa prepláchnuť vodou vždy, keď sa spotíte. Ak už nejaké tie zapareniny máte, mali by ste pravidelne umývať aj tie. Používajte len neparfumované mydlá, aby ste podráždenie pokožky nezhoršili. Skvelým pomocníkom pri zaparenej pokožke sú tiež detské púdre a zásypy.

Masť na zapareniny u dospelých – akú vybrať?

Čo sa týka mastí a krémov na zapareniny, máte na výber z viacerých možností. Môžete vyskúšať niektoré z obľúbených detských mastičiek. Čudujete sa, prečo je vhodná práve detská kozmetika? Na jednej strane sú zapareniny častý problém u detí, a preto má množstvo detských prípravkov zloženie prispôsobené liečbe zaparenín. Na druhej strane je detská kozmetika veľmi šetrná k pokožke. Deti majú totiž prirodzene oveľa citlivejšiu pokožku než dospelí. Kozmetika pre najmenších preto neobsahuje žiadne zbytočne agresívne zložky.

 

Na zapareniny sa okrem detskej kozmetiky používajú aj rôzne iné géliky a mastičky. Ktoré to sú?

Masť na mokvajúce zapareniny

Liečba mokvajúcich zaparenín je v zásade rovnaká, ako tých nemokvajúcich. Najväčší rozdiel je v tom, že pokiaľ vám zaparená pokožka začne mokvať, bude sa hojiť dlhšie. V takom prípade môžete siahnuť po kalciových mastiach alebo masti Infadolan či Imazol.

 

Zinková masť na zapareniny

Za malý zázrak považujú viacerí aj zinkovú masť. Má vcelku široké využitie, a to hlavne vďaka svojim upokojujúcim účinkom. Siahnuť po nej môžete napríklad pri akné, ekzémoch, oparoch a samozrejme aj zapareninách. Odporúčame ale túto masť nanášať len na tie miesta, kde má účinkovať. Jej primárnou úlohou je totiž vysušovať, potláčať zápal a urýchľovať hojenie.

 

Rybacia masť na zapareniny

Možno ste už počuli aj o rybacej masti, alebo teda masti či paste s obsahom rybieho oleja. Používa sa napríklad na ošetrenie drobných poranení kože, ľahkých popálenín, preležanín, ale tiež zaparenín.

Neprehliadnite