Aký typ tehotenského testu si vybrať a kedy najskôr ukáže tehotenstvo?

Na zistenie toho, či je žena tehotná, je k dispozícii tehotenský test. Existuje viacero typov a pri ich správnom použití dosahuje spoľahlivosť výsledku 95 – 99 %. Ak sa objavia príznaky gravidity, ako je vynechanie menštruácie, nevoľnosť, vracanie či citlivé poprsie, použitie tehotenského testu je určite na mieste. Kedy ale test najskôr ukáže to, či je žena tehotná?

Typy tehotenských testov

Všetky tehotenské testy sú na jednorazové použitie a fungujú rovnako – reagujú na prítomnosť hormónu hCG v moči. K jeho produkcii dochádza po tom, čo sa oplodnené vajíčko uhniezdi v maternici. Najpoužívanejšie a najznámejšie tehotenské testy sú:

  • prúžkový tehotenský test,
  • tyčinkový tehotenský test,
  • kazetový tehotenský test,
  • digitálny tehotenský test.

 

Uvedené testy sa od seba líšia na základe spôsobu použitia, ale aj od spoľahlivosti výsledku. Prúžkový tehotenský test sa ponorí do nádobky s močom po vyznačenú líniu, tyčinkový a digitálny sa používajú vložením pod prúd moču, a na kazetový tehotenský test sa nakvapká stanovený počet kvapiek moču.

Tehotenské testy na sebe majú označenie 10 IU/ml alebo 25 IU/ml. Tento údaj uvádza citlivosť – teda to, akú hodnotu hormónu hCG v moči dokáže test zachytiť. Test s citlivosťou 25 IU/ml sa považuje za najspoľahlivejší.

Kedy najskôr môže test ukázať tehotenstvo?

Produkcia hormónu hCG začína po oplodnení vajíčka a jeho uhniezdení v maternici. K tomuto javu zvyčajne dochádza zhruba 6 – 14 dní po nechránenom pohlavnom styku a oplodnení. Z toho vyplýva, že vykonanie tehotenského testu napríklad 2 dni po nechránenom pohlavnom styku je v podstate irelevantné. 

Relevantný a odporúčaný čas na vykonanie testu, ktorý už môže ukázať pozitívny výsledok, je v deň vynechania menštruácie, prípadne 7 – 10 dní od poslednej očakávanej menštruácie. 

Test môže ukázať tehotenstvo aj 7 dní po pohlavnom styku, no v takom prípade by sa mal použiť test s veľmi vysokou citlivosťou 10mlU/ml. 

Samozrejme, tieto informácie sú mienené len ako odporúčania, a tak si tehotenský test môžete vykonať hneď, ako spozorujete príznaky tehotenstva. V prípade negatívneho výsledku sa odporúča test zopakovať ešte o pár dní a výsledok si potvrdiť.

Hľadáte spoľahlivý tehotenský test? V ponuke máme tieto testy: