Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Detské choroby zo škôlky: Prečo je váš škôlkar každú chvíľu chorý?

S jeseňou sa spája nielen prechod ročných období z leta na jeseň, ale tiež začiatok školského roka. Niektoré deti sa po letnom voľne vrátia späť do kolektívu a pre iné je to ich prvý rok v škôlke. Zrejme to poznáte, pár dní v škôlke a už je vaša ratolesť prechladnutá. Veľký kolektív, a s ním aj vonkajšie ochladenie, totiž imunitu vášho drobca poriadne potrápia. Navyše, veľa detí pohromade znamená vyššiu šancu na šírenie baktérií, vírusov a rôznych detských ochorení. Ktoré detské choroby sú u škôlkarov najčastejšie a ako proti nim možno bojovať?

Krehká detská imunita alebo prečo je vaše dieťa v škôlke stále choré?

Ešte predtým, ako sa pustíme do samotných detských ochorení, mali by sme sa zastaviť pri imunite detí. Ako už určite viete, imunitný systém plní obrannú funkciu – pomáha vášmu telu bojovať s patogénmi a ochoreniami a zvýšiť jeho odolnosť voči nim. U malých detí však nie je imunita v takom stave, respektíve na takej úrovni, ako u vás. Imunitný systém sa u dieťaťa vyvíja postupne a počas prvých rokov života u neho vytvára odolnosť voči niektorým baktériám a vírusom. Imunitu delíme na dva typy: vrodenú imunitu a získanú.

Vrodená imunita

Ide o obranyschopnosť, s ktorou sa dieťatko už narodí. Táto imunita je akousi prvou líniou, ktorá dieťa chráni pred škodlivými látkami z vonkajšieho prostredia a choroboplodnými zárodkami.

Získaná imunita

Druhým typom imunity je získaná imunita. Tú si dieťa buduje postupne v priebehu života na základe kontaktu s cudzorodými látkami, ktoré sa nepodarilo zničiť prvej obrannej línii – čiže vrodenej imunite.1

 

Z vyššie spomenutého teda vyplýva, že detská imunita nie je ešte plne vyvinutá a je náchylnejšia na vznik rôznych infekčných ochorení

Aké sú najčastejšie ochorenia u detí v škôlke?

Pri nástupe dieťaťa do škôlky sa mení mnohé. Nielen jeho návyky a režim, ale tiež to, že denne prichádza do kontaktu s množstvom nových vecí. To platí nielen pre zážitky, kamarátov a hračky, ale aj pre baktérie a vírusy, ktoré sa odrazu v jeho okolí nachádzajú v oveľa väčšom množstve. Keďže detská imunita nie je ešte v plnej zbroji, dieťa je náchylnejšie na to, aby u neho tieto mikroorganizmy vyvolali ochorenie. Medzi najčastejšie ochorenia škôlkarov patria:

ochorenia deti v skole

Infekcie horných dýchacích ciest

Zápal priedušiek

Črevné virózy

infekcie hornych dychacich ciest u skolkarov

Infekcie horných dýchacích ciest

Asi najčastejším detským ochorením u škôlkarov sú zápaly horných dýchacích ciest, napríklad podnebných mandlí či zápal prínosových dutín. Šíria sa prevažne kvapôčkovou infekciou, keď nakazené dieťa kašľaním, kýchaním alebo blízkym kontaktom s inými deťmi prenáša ochorenie. Tieto ochorenia často sprevádza:

Zvýšená tvorba hlienov, opuch slizníc

zdurene uzliny

Bolesť hrdla, hlavy alebo dutín

použitie pri horúčke - ikona

Zvýšená teplota

Kašeľ v dôsledku zatekania hlienov

Pri týchto infekciách by sa vám mohlo zísť mať doma zásobu voľnopredajných liekov, ako sú napríklad tablety na cmúľanie pri bolesti hrdla, lieky na horúčku či sprej do nosa.

Jednou z komplikácií infekcie horných dýchacích ciest môže byť aj zápal stredného ucha. Vzniká napríklad vtedy, keď si dieťa počas ochorenia nedostatočne fúka nos. Dôsledkom toho je potom zatekanie hlienov, ktoré môžu zatekať aj do oblasti uší a spôsobiť zápal.

Ak aj vaše dieťa patrí k tým, ktoré si nechcú fúkať nos, je dôležité, aby ste im pomohli, prípadne pokiaľ je dieťa staršie, vysvetlili, prečo je to dôležité.

Zápal priedušiek

Druhým veľmi častým ochorením u detí navštevujúcich škôlku je zápal priedušiek. Ide o ochorenie dolných dýchacích ciest, ktoré je spravidla vírusového pôvodu – najčastejšie ide práve o vírusy chrípky, parachrípky, rinovírusy či adenovírusy. Okrem toho ho môžu spôsobovať aj baktérie, ako napríklad streptokok pneumoniae. Zápal priedušiek sa prejavuje príznakmi ako:

zapal priedusiek u skolkarov
zapal dutin

Nádcha

Suchý kašeľ a jeho zmena na vlhký kašeľ

použitie pri horúčke - ikona

Zvýšená teplota

fyzicka unava - ikona

Slabosť, únava a malátnosť

U detí sa často objavuje aj namáhavé dýchanie a pískanie pri výdychu. Pokiaľ máte podozrenie, že má vaše dieťa zápal priedušiek, obráťte sa na lekára. Nesprávne alebo nedostatočne liečený zápal priedušiek môže viesť až k vzniku zápalu pľúc. Liečba by preto mala patriť do rúk lekára, ktorý dieťa vyšetrí, nastaví mu liečbu a bude jej priebeh priebežne kontrolovať.

crevna viroza u deti

Črevné virózy

Tretie ochorenie, ktoré je u detí veľmi časté, no je trošku z iného súdka než predošlé dve, je hnačka. Črevné virózy sú vo väčšine prípadov vírusového charakteru, avšak deťom sa nevyhýba ani salmonela. Hnačky nie sú vo veľkých detských kolektívoch ničím nezvyčajným, Je možné, že sa u vášho drobca objavia aj niekoľkokrát ročne. Hoci nejde práve o príjemné ochorenie, jeho prekonávaním si dieťa buduje odolnosť a obranné látky, vďaka ktorým bude infekciu takéhoto charakteru neskôr zvládať lepšie.

Pri hnačke je veľmi dôležité, aby dieťa prijímalo dostatok tekutín a vyhlo sa tak dehydratácii. Keďže ide o akútny problém, je potrebné ho riešiť čo najskôr. Pomôcť vášmu dieťaťu môžete napríklad rehydratačnými roztokmi, ktoré zakúpite v lekárni.

Poznáte ochorenie ruky-nohy-ústa?

O niečo menej známe je ochorenie ruky-nohy-ústa, ktoré sa inak nazýva aj siedma choroba či ochorenie špinavých rúk. Ide o nepríjemné veľmi infekčné ochorenie. Najčastejšie objavuje u batoliat, no nevyhýba sa ani deťom v predškolskom veku. Prejavuje sa výsypom v ústnej dutine, okolí úst a tiež na dlaniach a chodidlách. Prvotné príznaky ochorenia sú veľmi podobné chrípke – dieťa má horúčku, bolí ho v krku, nechutí mu jesť a môže byť apatické.

Ako podporovať imunitu u detí? Toto sú základné pravidlá

1.     Zdravá a vyvážená strava

Nielen láska prechádza cez žalúdok, trávenie totiž vo veľkej miere ovplyvňuje aj imunitný systém – práve v črevách sa totiž nachádza jeho najväčší podiel. Aby ste teda mali doma zdravé dieťa, je dôležité podávať mu stravu, ktorá bude zdravá, nutrične vyvážená a bude podporovať zdravie črevnej mikroflóry. Vitamíny, minerály, vláknina, bielkoviny a zdravé sacharidy by na tanieri vášho drobca určite nemali chýbať. Zdravie črevnej mikroflóry môžete navyše podporiť probiotikami pre deti, ktoré obsahujú zdraviu prospešné živé kultúry.

2.     Dostatok pohybu na čerstvom vzduchu

Dieťa by malo vonku na čerstvom vzduchu tráviť priemerne 2 hodiny denne. Pohyb je celkovo dobrý pre deti a samozrejme aj pre dospelých. Prechádzkou na čerstvom vzduchu, prípadne nejakým tým ľahkým športom určite nič nepokazíte – nezabudnite však dieťa primerane obliecť. Pobyt vonku má navyše ďalší bonusový účinok – vďaka slnečným lúčom si telo bude samo produkovať vitamín D.

3.     Dobrý spánkový režim

Spánok slúži nielen na to, aby si dieťa oddýchlo od hrania a denných aktivít. Je tiež dôležitý pre zdravie, fungovanie tela a obranyschopnosti. Práve počas spánku sa organizmus totiž regeneruje, dobíja si baterky a imunitný systém produkuje veľké množstvo obranných mechanizmov, ktoré dieťa potom počas dňa chránia.

4.     Pravidelná hygiena

Mnohí rodičia sa snažia všetko v okolí dieťaťa udržať až sterilne čisté. Izba, oblečenie, detské hračky, všetko sa priam blyští. Na jednej strane je to samozrejme pochopiteľné, pretože na predmetoch, s ktorými sa dieťa dostáva do styku, sa môžu nachádzať baktérie. Avšak dajte pozor, aj pri hygiene platí, že všetko treba s mierou. Deťom, ktoré sa pohybujú v „sterilnom“ prostredí sa nevyvíja získaná imunita tak, ako iným deťom. To môže v konečnom dôsledku spôsobiť jeho väčšiu náchylnosť na vznik ochorení.

5.     Príjem vitamínov a minerálov na podporu imunity

Už sme si povedali, že na to, aby malo vaše dieťa dobrú imunitu, potrebuje pestrú a vyváženú stravu plnú vitamínov. Často sa však stáva, že práve naši najmenší bojujú so zeleninou a ovocím a nechcú ich jesť. V takom prípade môžete siahnuť po niektorom z výživových doplnkov pre deti, ktoré obsahujú:

vitaminy

Vitamíny A, B, C, D, E

Selén a zinok

vitaminy - ikona

Železo a meď

Kyselinu listovú

Kedy dať dieťa do školy po chorobe?

Pokiaľ máte doma choré dieťa, určite nepatrí do školy ani škôlky. V kolektíve sa veľmi rýchlo šíria infekcie a bacily. To môže mať za následok nielen to, že vaše dieťa nakazí iné deti, ale môže sa tiež zhoršiť jeho zdravotný stav. Návrat do školy by mal prebiehať po kontrole u lekára, ktorý vyhodnotí, že dieťa už nie infekčné, respektíve, že je dostatočne zdravé na návrat do škôlky. V prípade, že sa vaše dieťa lieči z prechladnutia či iného ľahkého ochorenia doma, nepúšťajte ho do škôlky pokiaľ vykazuje príznaky choroby.

Zdroj použitý v článku:

[1] Martinčeková, M., PhDr.  Imunita – čo by sme o nej mali vedieť. 2011; 1(3). Praktické lekárnictvo. [online] [citované dňa 22.11.2022] Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/f0544addfc18b9ea91e5b07a939e880e.pdf

 

Neprehliadnite