Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Zaočkovanosť proti osýpkam u nás klesla pod hranicu kolektívnej imunity. Prečo je aj dnes potrebné očkovať deti proti osýpkam a aké môže mať nákaza dôsledky?

Koncom apríla 2023 vydal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky tlačovú správu, ktorá hovorí, že celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) klesla pod hranicu 95 % – a teda pod hranicu kolektívnej imunity. Práve osýpky sú z tejto trojice ochorení pre dieťa nejnebezpečnejšie a môžu spôsobiť najvážnejšie komplikácie.

Osýpky nie sú vymiznutým ochorením

Osýpky, latinsky morbili, sú vysokonákazlivé ochorenie, ktorého príčinou je vírus Morbillivirus z čeľade Parymyxoviridae. Toto vírusové ochorenie je infekčné takmer na 100% pri prenose z človeka na človeka. Dnes je už jasné, že v prípade pandémie by toto vysokoinfekčné ochorenie postihlo každé nezaočkované dieťa. Nie je pritom pravdou, že ide o vymiznuté ochorenie – aj keď sa tak v našich zemepisných šírkach môže javiť. Celosvetovo sú osýpky najvážnejším smrteľným ochorením detí a každý rok na jeho komplikácie zomrie viac ako 100 000 chorých.

Ako sa osýpky šíria?

Morbillivirus sa objavuje v rôznych kmeňových modifikáciách a vo vzduchu, respektíve na povrchu, dokáže prežiť aj dve hodiny. Jediným prirodzeným hostiteľom vírusu osýpok je človek. V prírode existuje síce pár živočíšnych výnimiek, ktoré sa nakazili, no človek je zároveň jediným rezervoárom na vytvorenie si doživotnej imunity1,2. Osýpky sú prenášané infikovanou osobou, ktorá má pomerne skoro príznaky a nákaza sa šíri veľmi rýchlo. Prenos prebieha predovšetkým vzduchom (kvapôčková infekcia), a to kašľaním, prípadne kýchaním. Kontaktná infekcia (predmety, ruky) sa objavuje menej často, no výlučky sa aj touto cestou môžu ľahko dostať do dýchacích ciest, alebo očí1.

Inkubačná doba ochorenia je 8 – 14 dní, pričom príznaky obvykle trvajú 10 dní. Ak sa vyskytnú komplikácie, tak aj 14 dní.

Príznaky osýpok si ľahko pomýlite s iným ochorením

Osýpky v začiatkoch si rodič môže bežne pomýliť aj s iným ochorením. Ako sa príznaky osýpok postupne rozvíjajú?

  • Do troch dní od nakazenia sa objavujú príznaky ako nádcha, kašeľhorúčka. Tieto symptómy sa môžu zamieňať s inými ochoreniami, či už s kiahňami alebo nejakým respiračným infektom.
  • V prvých dňoch sa môže objaviť aj zápal očných spojiviek a svetloplachosť.
  • Následne sa nakazenej osobe objavia typické Koplikové škvrny, na základe ktorých vie lekár diagnózu pomerne rýchlo stanoviť. Ide o biele fľaky ohraničené červeným okrajom na sliznici úst v mieste, kde vyrastajú stoličky.
  • Približne na štvrtý alebo piaty deň sa objaví na tele typická vyrážka. Najprv je výsyp lokalizovaný za ušami, na krku alebo na zátylku. Postupne sa šíri do oblastí brucha, chrbta a končatín.
  • Tieto príznaky pretrvávajú približne 10 dní a potom sa postupne začnú vyrážky strácať. V niektorých prípadoch sa horúčky môžu prinavrátiť, čo predlžuje fázu rekonvalescencie2.

Komplikácie spojené s osýpkami sa môžu objaviť približne po týždni od nakazenia, vplyvom bakteriálnej superinfekcie a oslabenej imunity. Komplikácie najviac postihujú deti do troch rokov, u ktorých sa rozvinie veľmi rýchlo zápal stredného ucha, zápal priedušiek alebo zápal pľúc. V niektorých prípadoch môže byť dokonca postihnutý centrálny nervový systém alebo lymfatické tkanivo. U približne 0,1% pacientov sa rozvinie encefalitída alebo časom neurodegeneratívne ochorenie mozgu1. Nákaza osýpkami teda pre dieťa môže mať veľmi vážne následky, ktoré si so sebou môže v podobe rôznych problémov niesť dlhé roky.

Diagnostika a liečba osýpok

Na diagnostiku osýpok lekárovi obvykle stačí výskyt vyrážok po tele, obzvlášť, ak pacient bol v kontakte s nakazenou osobou. Zo sterov z úst a nosohltanu sa dá stanoviť vírusová infekcia, pričom niekedy sa robí aj sérologické vyšetrenie pre dôkaz protilátok2. Čo je však nutné pripomenúť: V súčasnosti neexistuje žiadna účinná liečba osýpok.

Liečia sa zväčša len sprievodné príznaky a komplikácie. Vo všetkých prípadoch je preto odporúčaná hospitalizácia, čím sa pacient izoluje a lekári majú jeho zdravotný stav pod kontrolou a dokážu predísť prípadným komplikáciám. K antibiotickej liečbe sa pristupuje len vtedy, keď sa rozvinie bakteriálna superinfekcia. Najúčinnejšou prevenciou je preto ešte stále vakcinácia.

Osýpky z pohľadu histórie a geografie

V období pred očkovaním sa šírili osýpky v Európe endemicky a postihovali hlavne deti v približne 2 – 5 ročných intervaloch. Vakcína sa začala používať v 60. rokoch minulého storočia, čím výrazne zmenila epidemiológiu tohto ochorenia. Očkovanie pomohlo odvrátiť až 80% úmrtí na osýpky, pričom v súčasnosti epidémie osýpok postihujú hlavne rozvojové krajiny Afriky a Ázie.

 

Zo štatistík WHO vyplýva, že úmrtia od roku 1980 do roku 1990 poklesli z 2,6 milióna ľudí na 545 000 ľudí. Do roku 2014 sa povinným očkovaním podarilo znížiť úmrtnosť na 73 000 ľudí3.

Očkovanie je najlepšou prevenciou proti osýpkam. Ako očkovanie funguje a kedy sa vykonáva?

Kalendár povinného zaočkovania je v rukách jednotlivých krajín. Keďže sú dojčatá po narodení proti osýpkam chránené protilátkami od matky, k očkovaniu sa pristupuje štandardne medzi 15. až 18. mesiacom života. Na Slovensku sa podáva kombinovaná vakcína, mnohým známa ako MMR vakcína. Touto vakcínou sa súčasne očkujú osýpky, mumps a rubeola (ružienka). Druhá dávka sa podáva v 5. roku života a tretia v 11. roku života.

Aj napriek tomu, že je táto vakcína posledné roky spochybňovaná a neobľúbená u niektorých rodičov, dokáže imunizovať takmer všetky deti a posilňovať kolektívnu imunitu. Už prvá dávka vakcíny chráni na 93% a druhá na 97%4. Výnimku z očkovania tvoria len deti, ktoré z vážnych zdravotných kontraindikácií nemôžu byť zaočkované.

rozny vek u deti

Prečo je kolektívna imunita dôležitá?

Treba pripomenúť, že neočkované deti v kolektívoch môžu byť v prípade zavlečenia nákazy zdrojom ďalšieho šírenia ochorenia. Tým sú výrazne ohrozené deti, ktoré z vážnych zdravotných dôvodov nemohli byť očkované (pretože napríklad trpia iným závažným ochorením) alebo sú neimúnne (nedokážu si vytvoriť ochranu po očkovaní). Tieto deti sú v spoločnosti priam závislé od kolektívnej imunity a sú najzraniteľnejšie.

Zaočkovanosť proti osýpkam na Slovensku

Celková zaočkovanosť na Slovensku sa dlhé roky pohybovala na úrovni 98 – 99%, čo pomohlo vo veľkej miere eliminovať mnohé prenosné ochorenia, medzi ktorými sú aj osýpky. V roku 2018 klesla celková zaočkovanosť detskej populácie pod 95%, čo je pod potrebnou hranicou pre dosiahnutie kolektívnej imunity. V roku 2017 zaznamenala Slovenská republika 6 prípadov nákazy. Pre porovnanie, v roku 2018 to bolo 565 prípadov a v roku 2019 to bolo 318 prípadov5.

Následne do roku 2023 neboli evidované nové prípady, no v úvode tohto roku sa situácia zmenila. V Bratislave boli potvrdené spolu tri prípady nákazy osýpok, začiatkom februára u deväťmesačného a dvojročného dieťaťa, ktoré neboli pre ich zdravotný stav ešte zaočkované v rámci povinného očkovania. U staršieho dieťaťa išlo o nákazu zo zahraničia, avšak u mladšieho z detí bola zistená lokálna epidemiologická príčina. Koncom februára k nim pribudol tretí pacient, tiež bez cestovateľskej anamnézy. Išlo o 18 mesačné dieťa, ktorému zo zdravotných kontraindikácií nebola ešte podaná prvá dávka vakcíny6.

Upozornenie

Ak sa rodič dobrovoľne rozhodne, že dieťa nezaočkuje povinnou vakcínou, hrozí mu podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia pokuta vo výške 331 eur.

Otázka očkovania je v posledných rokoch v spoločnosti často diskutovanou témou. Nájdu sa obhajcovia, no žiaľ aj odporcovia povinného očkovania, ktorí sa v dobe veľkého množstva informácií dostávajú k protichodným názorom a strácajú sa v ich pravdivosti. Čo sa týka osýpok, treba mať stále na pamäti, akú veľkú úlohu v rámci kolektívnej imunity vakcína predstavuje. Vďaka vakcinácii toto a aj mnohé iné ochorenia v našej krajine takmer úplne vymizli, čo je veľmi prospešné pre nasledujúce generácie.

Zdroje použité v článku:

1. MOSS, W. Measles. The Lancet, Volume 390, Issue 10111, 1-8 December 2017, Pages 2490-2502, 2017
2. GULÁNOVÁ, B. Exantémy pri infekčných ochoreniach, Dermatológia pre prax, 2020; 14(4), www.solen.sk
3. European Vaccination information portal [online] [cit. 4-21-2023]. Dostupné z: https://vaccination-info.eu/en/disease-factsheets/measles
4. ŠIMURKA, P. Zmeny v očkovacom kalendári 2020, Pediatria pre prax, 2020; 21(3), www. solen.sk
5. Národné centrum zdravotníckych informácií [online] [cit. 4-21-2023]. Dostupné z: www.nczisk.sk/Statisticke_vystupy/Zdravotnicka_ rocenka/Pages/Archiv.aspx
6. Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky [online] [cit. 4-21-2023]. Dostupné na: https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=5537:dva-potvrdene-pripady-osypok-v-bratislave&catid=197:osypky&Itemid=138

Neprehliadnite