Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo sú nootropiká? Spoznajte látky, ktoré môžu mať vplyv na zvýšenie vášho mentálneho výkonu

Tak, ako kŕmime naše telo, aby malo dostatok energie a sily, mali by sme vyživovať aj náš mozog. Len vďaka nemu totiž dokážeme denne fungovať, vnímať a uvažovať. Práve na zlepšenie mentálneho výkonu a zdravia mozgu slúžia tzv. nootropiká. No a keďže žijeme v dobe, v ktorej sa náš mozog musí doslova obracať, je minimálne zaujímavé dozvedieť sa o tejto téme viac.

neurodegenerativne ochorenia mozgu

Nootropiká úzko súvisia s neurohackingom. Neurohackeri sa snažia zlepšiť samých seba pomocou „hackovania mozgu“ (vo voľnom preklade nakopnutím, zlepšením či prerobením mozgu), aby zvýšili svoju efektivitu v práci, rýchlejšie sa učili alebo liečili psychické poruchy1.Práve neurohackeri sú zástancami užívania nootropík.

Čo sú to nootropiká? 

Nootropiká predstavujú širokú škálu prírodných alebo syntetických doplnkov či liekov, ktoré by mali zlepšovať naše kognitívne funkcie ako pozornosť, pamäť, bdelosť alebo „výkonnosť“ mozgu, a tiež podporovať relaxáciu, dobrú náladu, kreativitu alebo motiváciu u zdravých ľudí. Často sú preto označované aj ako potrava pre mozog (brain food) či kognitívne zosilňovače (cognitive boosters).

Pojem nootropikum je pritom ešte relatívne mladý. Vymyslel ho rumunský psychológ a chemik Dr. Corneliu Giurgea, ktorý v roku 1963 syntetizoval Piracetam (liek na ovplyvňujúci funkciu mozgových buniek). Termín „nootropný“ je odvodený z gréckeho nous – „myseľ“ a trepein – „ohýbať sa“ 3. Lekár taktiež stanovil 5 kritérií, podľa ktorých môžeme určitú látku považovať za nootropikum:

  • Zlepšuje pamäť a schopnosť učiť sa
  • Zlepšuje prirodzené kognitívne procesy – napríklad pozornosť či motiváciu
  • Podporuje funkciu mozgu aj v rušivých podmienkach, ako je napríklad nedostatok kyslíka
  • Chráni mozog pred chemickými a fyzikálnymi toxínmi
  • Nesmie byť toxická, ani nesmie stimulovať či tlmiť mozog – čo znamená, že nemôže mať žiadne halucinogénne, sedatívne alebo iné účinky, aké bežne vykazujú stimulačné drogy či lieky s utlmujúcim účinkom. Zjednodušene povedané: po užití nootropika sa vám nestane, že sa zrazu budete cítiť „inak“. Prirovnať ho môžeme k užívaniu bežných vitamínov, napríklad vitamínu C – jeho účinok priamo necítime, no pre telo je prospešný.

Na základe týchto princípov sú teda nootropiká bezpečné látky (ak dodržíte stanovené dávkovanie). Pokiaľ ste zdravý a netrpíte alergiou na niektorú zo zložiek konkrétneho doplnku, , užívania nootropík sa nemusíte báť. Mechanizmy ich účinkov môžu byť rôzne. Ovplyvňujú bunkovú energiu, mozgové vlny, neurotransmitery, hormóny a ďalšie procesy v mozgu, ktoré bežne nevnímame4.

Ako môžu nootropiká „hacknúť“ váš mozog?

Keďže každé nootropikum v našom organizme funguje trošku inak, aj účinky sa môžu líšiť. Vo všeobecnosti sa však za ich najväčší prínos považujú nasledovné možné účinky:

podpora ucenia

Rýchlejšie a efektívnejšie učenie

podpora pamate

Lepšia schopnosť zapamätávania

zdravie mozgu

Podpora prekrvenia a zdravia mozgu

mentalny vykon

Vyššia pozornosť a mentálny výkon

 

V dnešnej dobe, keď sa musíme denne vysporiadať s množstvom informácií, úloh, dolieha na nás stres a únava, je výkonnosť mozgu obzvlášť dôležitá. Pokiaľ ho chcete nakopnúť a oddialiť jeho starnutie, nootropiká môžu byť vhodnou voľbou.

Ktoré sú tie najlepšie nootropiká?

Nootropných látok je mnoho. Dokonca ani v tomto článku vám nepopíšeme všetky, len tie najznámejšie. Ak sa pýtate, ktoré z nasledovných nootropík si vybrať, vždy prihliadajte aj na ich ďalšie efekty. Môžu podporovať aj:

sportovy vykon

Športový výkon

Niektoré nootropiká podporujú aj športový výkon, rast svalovej hmoty či rekonvalescenciu po záťaži. Ďalšie patria medzi tzv. adaptogény – teda prírodné látky, ktoré pomáhajú organizmu zvyšovať odolnosť voči fyzickej i psychickej záťaži. Budú prospešné pre športovcov a nadmerne fyzicky aktívnych ľudí.

implicitna dlhodoba pamat

Zdravie mozgu

Iné nootropiká môžu mať vplyv na samotné zdravie mozgu a prevenciu pred jeho starnutím. Budú preto vhodné pre nadmieru mentálne aktívnych ľudí, študentov, ľudí pracujúcich „hlavou“ či starších ľudí.

Podpora psychickej pohody

Istá skupina nootropík môže byť prospešná aj pri depresiách, úzkostiach či iných psychických stavoch. Dajte si však pozor. Pokiaľ užívate lieky na depresie, psychické zdravie či akékoľvek iné lieky predpísané psychiatrom, vždy sa o užívaní akýchkoľvek doplnkov poraďte s lekárom a liečbu v žiadnom prípade svojvoľne nevynechávajte.

Teraz sa spolu s nami pozrite na tie najznámejšie nootropiká:

Alpha GPC

Alpha GPC, čiže L-alpha-glyceryl-fosforyl-cholín, je aktívnou formou cholínu – no a cholín je zase prekurzorom neurotransmiterov acetylcholínu. Prekurzory sú východiskové látky, z ktorých chemickou premenou vzniká výsledný „produkt“ 5. Neurotransmitery zase charakterizujeme ako látky prenášajúce vzruchy v mozgu6.

Dosť však bolo poučiek, čo to znamená v praxi? Zjednodušene: Alpha GPC vďaka cholínu napomáha vytváraniu acetylcholínu. Obidve látky, cholín aj acetylcholín, sú dôležité pre kognitívne funkcie, myslenie, pamäť a koncentráciu. Spájajú sa s možným zlepšovaním pamäte a lepšou schopnosťou učiť sa. Ďalej pomáha zvýšiť energiu a prispieva k lepšej regenerácii svalov po cvičení. Vďaka tomu je Alpha GPC vhodným nootropikom pre športovcov a fyzicky aktívnych ľudí.

Rybí olej

Rybí olej je bohatým zdrojom dvoch typov omega-3 mastných kyselín: DHA a EPA. O omega 3 mastných kyselinách ste už určite počuli. Medzi ich najznámejšie účinky patrí ochrana mozgu pred starnutím a poškodením, a tiež udržiavanie mozgu v dobrej kondícii. V dôsledku toho môžu omega-3 pôsobiť na zlepšovanie pamäte, rýchlejšie reflexy a spomalenie starnutia mozgu7. Užívať ich môže široké spektrum ľudí, predovšetkým však tí, ktorí veľa „pracujú hlavou“.

Ginkgo Biloba

Sme si istí, že s ginkgom ste sa už stretli – minimálne ste o ňom počuli. Tento druh stromu sa považuje za jeden z najdlhšie „žijúcich“ stromov na našej planéte. Jeho blahodarné účinky objavila už tradičná čínska medicína a potvrdilo ich mnoho výskumov modernej medicíny. Medzi tie najvýraznejšie patrí schopnosť prekrviť organizmus a mozog.

Vďaka tomu ginkgo biloba pozitívne vplýva na kognitívne funkcie, ako je pamäť, koncentrácia, reč i myslenie. Pomáha udržiavať duševnú rovnováhu a efektívne sa ukazuje aj pri liečbe či zmierňovaní postupu demencie, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Pri bežnom užívaní je vhodný pre ľudí, ktorí si kvôli práci či škole potrebujú zapamätať množstvo informácií, ale aj pre starších ľudí na podporu funkcie mozgu.

ginko biloba na pamat
3 za cenu 2
Na sklade
Posledný 1ks skladom

Rhodiola Rosea

Rhodiola je trváca bylina, ktorá je v ruskej prírodnej medicíne používaná ako pomoc pri únave, nedostatočnej koncentrácii, slabej pamäti a zlej nálade. Čo na to hovorí veda? Podľa výskumov má rhodiola rosea schopnosť ovplyvňovať hladiny a aktivitu niektorých stresových reaktorov. Pravdepodobne stimuluje noradrenalínové, serotonínové, dopamínové a acetylcholínové receptory v CNS (centrálnom nervovom systéme)8.

Túto jej schopnosť teda môžete využiť na boj proti únave, zvýšenie koncentrácie a tiež zlepšenie nálady. Pokiaľ vás trápia mierne úzkosti, bývate smutný a chýba vám energia či motivácia, práve rhodiola pre vás môže byť vhodným nootropikom.

L-tyrosine

L-tyrosine je aminokyselina, ktorú si telo síce dokáže vyprodukovať aj samo, no v malom množstve. V našom tele zastáva najmä úlohu prekurzora tvorby dopamínu, noradrenalínu a adrenalínu. Aby sme pochopili jeho dôležitosť, je nutné poznať úlohu týchto hormónov v našom organizme. Dopamín sa stará o spracovávanie informácií, je základom pamäti, pozornosti, motivácie aj dobrej nálady. Noradrenalín a adrenalín sú primárnymi reaktormi na stres. Taktiež prispievajú k duševnej pohode a dobrej nálade.

Nízka hladina týchto hormónov môže spôsobiť presný opak – a teda zhoršenú koncentráciu, nedostatočnú pozornosť, zlú náladu a zníženú motiváciu. L-tyrozín sa preto používa na zlepšenie koncentrácie, zvýšenie mentálnej energie a tiež napríklad pomáha k zlepšeniu fyzického výkonu.

 

zensen

Ženšen

Podobne ako napríklad už spomínaná rhodiola, aj ženšen patrí medzi jeden z účinných adaptogénov. Odporúča sa užívať najmä ľuďom, ktorí cítia pokles energie, a to či už fyzickej alebo psychickej. Ženšen totiž pôsobí na kondíciu mozgu aj tela, vitalitu a podporu pamäte. Môže mať tiež efekt na zlepšenie mozgových funkcií u starších ľudí.

Ako sme už spomenuli, nootropných látok je mnoho. Ďalšie obľúbené sú napríklad Ashwagandha, Koenzým Q10, Lion’s Mane, Bacopa Monnieri, Kava, CDP-cholín, Acetyl L-Karnitín, ale tiež napríklad kofeín či liek Piracetam, ktorý je v niektorých krajinách vydávaný len na lekársky predpis.

zlepsenie sustredenia

Chcete podporiť pamäť, koncentráciu a činnosť svojho mozgu?

Máme pre vás množstvo doplnkov kombinujúcich výťažky z nootropík, ale i prospešných minerálov, stopových prvkov a iných látok, ktoré prispievajú k lepšiemu zapamätávaniu a svižnému mysleniu. Pozrite si celú našu ponuku a vyberte si doplnok ideálny presne pre vás.

Zdroje použité v článku:

1. WEXLER, A. 2017. The Social Context of “Do-It-Yourself” Brain Stimulation: Neurohackers, Biohackers, and Lifehackers [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5423946/.
2. FRATI, P. a kol. 2015. Smart Drugs and Synthetic Androgens for Cognitive and Physical Enhancement: Revolving Doors of Cosmetic Neurology [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4462043/
3. GIURGEA, C. 1972. Pharmacology of integrative activity of the brain. Attempt at nootropic concept in psychopharmacology. Actualités Pharmacologiques. Paris.
4. TOMEN, D. The Definitive Guide to Nootropics [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné nahttps://nootropicsexpert.com/nootropics-guide/#_ednref1
5. WIKIPEDIA. Prekurzor [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné na https://sk.wikipedia.org/wiki/Prekurzor
6. WIKIPEDIA. Neurotransmiter [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné na https://cs.wikipedia.org/wiki/Neurotransmiter        
7. CHANG, C.Y. a kol. 2009. Essential fatty acids and human brain [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné nahttps://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20329590/
8. STOJCHEVA, E.I. a J.C. QUINTELA. 2022. The Effectiveness of Rhodiola rosea L. Preparations in Alleviating Various Aspects of Life-Stress Symptoms and Stress-Induced Conditions—Encouraging Clinical Evidence [online]. [cit. 2023-01-05]. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9228580/

Neprehliadnite