Ktoré krémy sú vhodné na mastnú pleť?

Je prirodzené, že naša pleť produkuje maz. Ten ju udržuje pleť jemnú, hladkú a chráni ju pred vonkajšími faktormi. Mastná pleť sa ale vyznačuje nadmernou tvorbou mazu a s tým súvisiacim vznikom nedokonalostí. Tento typ pleti netrápi len dospievajúcich ľudí, ale aj dospelých. O takúto pleť je nutné starať sa pomocou vhodnej dostupnej kozmetiky, ktorá sa podieľa na znižovaní produkcie mazu a zároveň pleť hydratuje. 

Mastná pleť sa najčastejšie prejavuje rozšírenými pórmi

To, že je váš typ pleti mastný, sa najčastejšie prejavuje:

  • zvýšenou produkciou mazu,
  • rozšírenými pórmi, nedokonalosťami v podobe vyrážok a akné,
  • pleť sa leskne a je mastnejšia aj na dotyk,
  • dekoratívna kozmetika, ako napríklad make-up alebo púder, na nej dobre nedrží.

 

Ako sa starať o mastnú pleť?

Mastná pleť si vyžaduje správnu a pravidelnú starostlivosť. Dôležité je pravidelné čistenie pomocou čistiacich prípravkov, ako je čistiaci gél alebo pena na mastnú pleť. V žiadnom prípade nepoužívajte mydlá, pretože tie pleť vysušujú, čo vedie k ešte vyššej tvorbe mazu. Pokiaľ sa líčite, vhodné bude pleť čistiť dvojfázovo. Najprv pleť odlíčite, pričom v druhom kroku ju vyčistíte vhodným prípravkom.

Následne je potrebné použiť ľahký hydratačný krém určený na mastnú pleť. Môžete používať nielen denný, ale aj nočný krém na mastnú pleť. Pod krém môžete aplikovať aj vhodné sérum.

Mastnú pleť by ste nikdy nemali vysušovať, no práve naopak, je potrebné ju hydratovať. Aj keď sa to možno zdá nelogické, aj mastná pleť potrebuje hydratáciu. Určite preto nevynechávajte z vašej dennej rutiny krém, ktorý je základom celej starostlivosti o mastnú pleť.

Vhodné je aj používanie upokojujúceho tonika, ktoré má hydratačné účinky, prípadne občasné použitie vhodného peelingu. Odporúčané je aj použitie pleťovej masky, ideálne čistiacej a zmatňujúcej. Dôležitá je aj pravidelná návšteva kozmetičky. Základom je ale používanie kozmetiky určenej na mastnú pleť.

Aké krémy používať na mastnú pleť?

Na mastnú pleť je ideálne používať ľahké hydratačné krémy, ktoré sú nekomedogénne. Nemali by byť mastné a hutné. Krémy, ale napríklad aj čistiace prípravky, môžu obsahovať niektorú z aktívnych látok.

Na mastnú a problematickú pleť sú ideálne napríklad AHA a BHA kyseliny, kyselina salicylová, niacinamid, kyselina glykolová, íl, zelený čaj, aloe vera či ružová voda. Pri výbere kozmetiky s týmito aktívnymi látkami si ale dajte pozor, aby ste to s nimi na pleti neprehnali. Prekombinovanie vašej dennej rutiny môže spôsobiť ešte väčšiu produkciu mazu, prípadne narušenie kožnej bariéry.

Aj pri výbere kozmetiky na mastnú a zmiešanú pleť teda platí, že všetko treba brať s mierou. Pri výbere nového kozmetického prípravku si ho najprv otestujte na malej časti pokožky. Pokiaľ vás nepodráždi, môžete ho začať používať. Ak chcete zmeniť alebo vyskúšať nový prípravok, vždy testujte len jeden. Výmenou celej kozmetickej rutiny naraz by ste svojej pleti mohli uškodiť, a preto prípravky vymieňajte postupne.

Niektoré obľúbené značky ponúkajú rad produktov špeciálne vyvinutý na mastnú pleť. Patria sem napríklad Bioderma, Vichy alebo La Roche-Posay.

Pripravili sme pre vás výber krémov na mastnú pleť: