Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako sa lieči tetánia?

Liečba tetánie zahŕňa kombináciu zmeny životného štýlu a farmakoterapie v podobe dopĺňania minerálov, ktoré telu chýbajú. Dobrou správou je, že aj keď sú prejavy tetánie pre človeka nesmierne nepríjemné, nie sú život ohrozujúce. Aby ste ju úspešne prekonali, je potrebné lepšie porozumieť príčinám jej vzniku. Poďte sa s nami v krátkosti pozrieť na to, ako môže vzniknúť, ako sa prejavuje a aké sú možnosti jej liečby.

Čo to vlastne tetánia je?

Tetánia, nazývaná aj tetanický záchvat, je stav organizmu spôsobujúci zvýšenú nervovo-svalovú dráždivosť. Dochádza pri nej k nadmernej stimulácii centrálneho a periférneho nervového systému z dôvodu poklesu alebo nerovnováhy elektrolytov v organizme. Prejavuje sa širokou škálou príznakov, od brnenia prstov, cez hyperventiláciu, až po svalové kŕče a panické záchvaty.

Pozor: Nemýľte si tetániu s tetanusom. Kým tetánia je zväčša dôvodom psychickej a fyzickej vyčerpanosti človeka, tetanus je veľmi nebezpečná choroba spôsobená baktériou Clostridium tetani. Prejavuje sa silnými kŕčmi v oblasti hlavy a krku, a tiež zvýšenou citlivosťou na svetlo, zvuk alebo dotyk. Na tetanus by vás mal pravidelne preočkovať váš všeobecný lekár.

Čo môže spôsobiť tetániu?

Tetániu najčastejšie spustí nízka hladina magnézia (horčíka) alebo vápnika v organizme. U inak zdravých ľudí nerovnováhu elektrolytov v tele najčastejšie spôsobujú nasledovné príčiny:

  • Psychický tlak a emočné vypätie
  • Nadmerná fyzická a psychická záťaž
  • Prepracovanosť
  • Dlhodobý stres
  • Celkové preťaženie organizmu
  • Nesprávne stravovacie návyky

Ako sa prejavuje tetanický záchvat?

Tetanický záchvat má príznaky podobné infarktu, epilepsii či mŕtvici. Prichádza neohlásene a veľmi náhle. Telo už nedokáže zvládať pokles elektrolytov, čo sa najčastejšie prejaví ako:

  • tŕpnutie celého tela,
  • iracionálny strach,
  • búšenie srdca,
  • hyperventilácia – zrýchlené a prehĺbené dýchanie,
  • svalové kŕče,
  • ďalšie príznaky podobné panickému záchvatu či infarktu.

Ako sa tetánia lieči?

Tetánia je stav, ktorý patrí do rúk lekára. Musí ju jasne diagnostikovať a vylúčiť iné príčiny, ktoré by problémy mohli spôsobovať. Diagnostika tetánie zahŕňa rozbor krvi pre stanovenie hladiny minerálov, EMG vyšetrenie, hyperventilačný test a ďalšie neurologické testy.

Prvou pomocou pri tetanickom záchvate je doplnenie minerálov a upokojenie dýchania. V lekárskom prostredí sa magnézium aplikuje infúzne. Z dlhodobého hľadiska je pre úspešnú liečbu tetánie potrebné udržiavať v organizme optimálnu hladinu elektrolytov a tiež eliminovať psychické príčiny, ktoré by tetániu mohli spôsobiť. Pokiaľ máte pocit, že by sa tetánia mohla vyskytnúť aj u vás, napríklad z dôvodu preťaženia alebo dlhodobého stresu, určite nebude na škodu trošku prehodnotiť svoj život.

Rozumieme, že nie je ľahké zmeniť pracovnú či súkromnú situáciu. Začnite teda tým, čo viete zmeniť najrýchlejšie. Dbajte na vyváženú stravu plnú zeleniny a ovocia, z ktorých vaše telo dokáže načerpať potrebné živiny. Doprajte si pravidelný kvalitný spánok a odkrojte si trošku času pre seba a svoje záľuby či oddych. Pomôcť si môžete aj výživovými doplnkami s obsahom potrebných minerálov. Odporúčané ja najmä magnézium v kombinácii s vitamínom B6 alebo vápnik.

Doplnky, ktoré vám pomôžu doplniť potrebné minerály

Neprehliadnite