Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo pomáha na vysoké teploty?

Zvýšená teplota alebo horúčka najčastejšie poukazujú na to, že náš organizmus bojuje s nejakou vírusovou alebo bakteriálnou infekciou – napríklad s chrípkou alebo angínou. Organizmus sa takýmto spôsobom bráni pred cudzorodými látkami. Je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Kým teplota nepresahuje 38°C, zvyčajne nie je potrebné ju tlmiť, pretože organizmus si s ňou dokáže poradiť sám. Akonáhle je ale teplota vyššia ako uvedená hodnota, je nevyhnutné zasiahnuť a znižovať ju pomocou liekov alebo režimových opatrení.

Kedy hovoríme o horúčke?

Ak nám teplomer ukáže teplotu nižšiu ako 38 °C, respektíve 37 – 38 °C, znamená to, že máme zvýšenú teplotu. Poukazuje to na funkciu imunity a na jej boj s prítomnými baktériami alebo vírusmi. Takto vysokú teplotu ešte zvyčajne nie je potrebné znižovať liekmi alebo zábalmi.

Za vysokú teplotu sa považuje až hodnota nad 38 °C. Pri takejto teplote už hovoríme o horúčke, teda febrilite alebo pyrexii. máme horúčku, znamená to, že náš organizmus sa zmobilizuje a usilovne bojuje proti pôvodcovi ochorenia. Je to stav, kedy je nutné zasiahnuť prostredníctvom liekov a režimových opatrení na jej znižovanie, pretože so sebou nesie zdravotné riziká.

Teplota nad 38,5 °C už môže byť pre náš organizmus škodlivá. Telesná teplota nad 40 °C už môže byť dokonca život ohrozujúca, a preto je potrebné neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Ako znížiť vysokú teplotu?

Na zníženie horúčky môžu byť použité osvedčené voľnopredajné lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofenu alebo kyseliny acetylsalicylovej – napríklad Paralen 500, Brufen 400 alebo Aspirin 500 mg. Ibuprofen má síce pomalší nástup účinku, no jeho účinok trvá dlhšie. Účinná látka paracetamol má rýchlejší nástup účinku, no ten zase trvá kratšie.

Ak sa horúčka po podaní lieku neznižuje, môžete po približne 4 hodinách vyskúšať užiť liek s inou účinnou látkou. Pri kombinácii rôznych liekov je ale vždy vhodné poradiť sa s lekárom. Pri horúčke je taktiež nevyhnutné dodržiavať dostatočný pitný režim, nakoľko telo sa viac potí.

Horúčku sa môžete pokúsiť znížiť aj prostredníctvom zábalov alebo vlažnej sprchy. Pri zábale uteráky namočíte do vlažnej vody, vyžmýkate a priložíte ich na hrudník alebo chrbát – mokrý uterák potom prekryjete suchým.

V prípade, že sa vám nepodarí teplotu znížiť ani po užití liekov a použití zábalov alebo vlažnej sprchy, a navyše trvá dlhšie než 3 dni po sebe, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Lieky, ktoré vám môžu pomôcť znížiť vysokú teplotu:

Neprehliadnite