Seriál o koži časť 5. – Ako správne aplikovať lieky na kožu?

ako spravne aplikovat lieky na kozu

Všetky prípravky, ktoré sú v polotuhej liekovej forme (maste, krémy, gély) majú svoje špecifiká pri aplikácii na postihnuté či liečiace sa miesto. Vždy by ste mali postupovať podľa rád lekára alebo lekárnika a tieto rady dodržiavať. V nasledujúcich riadkoch sa dočítate všeobecné základné pravidlá, ako aplikovať polotuhé formy.

Aplikácia liekov do očí:

Pokiaľ sa chystáte na aplikáciu polotuhých liekových foriem do očí, napríklad mastí, krémov alebo gélov, je nutné, aby ste vždy pár milimetrov masti vytlačili mimo oka, napríklad do servítky. Aplikačným koncom sa ničoho nedotýkajte. Koniec polotuhej liekovej formy totiž môže byť vystavený vzduchu, prípadne sa na konci tuby môžu nachádzať nejaké nečistoty, napríklad z predošlého používania. Tým, že kúsok lieku vytlačíte bokom, znížite šancu preniknutia nečistôt do oka a zabezpečíte, že si do oka aplikujete čistú liekovú formu. Oko je špecifický zmyslový orgán. Nikdy si do oka neaplikujte nič po vypršaní exspirácie alebo niečo, čo do oka nie je určené. Ani v krajnom prípade.

Natieranie mastí na kožu:

Masť je mastná a zanecháva mastný povrch. Je preto vhodné ju prekryť, aby ostala na mieste a vy ste sa mohli voľne pohybovať. Masť prekrývajte obyčajným alebo elastickým obväzom. Pokiaľ si dávate octanovú masť, môžete ju prekryť aj igelitom a následne obväzom. Takto ošetrenú aplikáciu octanovej masti však treba po pár hodinách uvoľniť, aby igelit nespôsobil zaparenia a poškodenie rany.

Čo na bolesť kĺbov – masť alebo krém?

Bolia vás kĺby a neviete si vybrať medzi masťou a krémom? Na to je jednoduchá rada. Pokiaľ vás bolí kĺb a dá sa prekryť, zvoľte masť. Aplikujte ju priamo na miesto bolesti a toto miesto previažte obväzom. Prekrytie vám môže zlepšiť pohyblivosť alebo zmierniť bolesť. Ak sa kĺb či časť tela nedá prekryť, prípadne by vám prekrytie vadilo v pohybe, zvoľte krém. Po aplikácii krému pár minút počkajte a následne sa môžete slobodne hýbať. Krémy nezanechávajú mastné stopy.

Koľko masti alebo krému použiť pri bolesti kĺbov?

Koľko si máte tej masti či krému vlastne natrieť?  Samozrejme, tento aspekt je subjektívny a závisí od veľkosti plochy, na ktorú masť nanášate. Existuje však spôsob, a v niektorých prípadoch sa aj tento spôsob dodržiava, ako presne určiť koľko polotuhého lieku treba naniesť, aby obsahovať potrebné množstvo účinnej látky. Vyskúšajte nasledovné: Pri nanášaní si vytlačte potrebnú dĺžku masti či krému na dlaň. Pokiaľ viete, že vaša dlaň je široká napríklad 10 cm, a masť ste aplikovali po celej dĺžke dlane, dokážete tak približne odhadnúť, koľko účinnej látky ste si v masti aplikovali.

Lieky po exspirácii nikdy nepoužívajte

Aj pri kožných liekoch je dôležité sledovať dobu exspirácie. Nikdy ich nepoužívajte po uplynutí tejto doby a aplikujte ich len na miesta, na ktoré sú určené. Pokiaľ si ohľadom aplikácie konkrétneho lieku nie ste istý, poraďte sa s lekárnikom poprípade lekárom.

Zdieľať

Kategórie

Podobné články

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×