Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Reumatická horúčka môže byť pre deti nebezpečná. Aké sú jej príznaky, liečba a následky?

Pojem reumatická horúčka si mnohí ihneď spoja s prebiehajúcim reumatickým ochorením. Nie je to však úplne presná spojitosť, pretože nejde o príznak reumatického ochorenia. Reumatická horúčka sa vyvíja ako zriedkavá komplikácia po prekonaní bakteriálnej infekcie v krku alebo streptokokovej angíny. Dôležité je práve slovo zriedkavá – u väčšiny ľudí sa totiž nerozvinie vôbec.

Túto komplikáciu nespôsobujú priamo baktérie. Môže za ňu náš imunitný systém, ktorý sa nebráni ale útočí na vlastné zdravé bunky. Imunitný systém teda ako keby zrazu prestal pracovať. Príčiny vzniku reumatickej horúčky doteraz nie sú úplne známe. Medzi rizikové faktory zaraďujeme genetiku, hygienu, spôsob liečby infekcie, ale tiež typ streptokoka, ktorého daná osoba mala.

Aké sú príznaky reumatickej horúčky?

Reumatickú horúčku označujeme ako akútne multisystémové zápalové ochorenie. Zasahuje viaceré telesné systémy (napríklad kĺby, srdce či kožu) a poškodzuje spojivové tkanivá. Aké sú jej najčastejšie príznaky?

  • Horúčka
  • Únava, slabosť tela, potenie
  • Bolesť kĺbov, zväčša migrujúca
  • Opuch a zápal kĺbov
  • Citlivosť a obmedzená hybnosť kĺbov
  • Pocit búšenia srdca, dýchavičnosť
  • Tachykardia, srdcová arytmia, šelest
  • Zhoršená jemná motorika, tras končatín, svalové zášklby
  • Nesústredenosť, neurologické ťažkosti

Je toto ochorenie nebezpečné?

Áno, reumatická horúčka je pomerne nebezpečná, a to najmä preto, že najčastejšie postihuje deti v predškolskom a školskom veku. Patrí k najčastejším príčinám získaných srdcových porúch v detstve. Z pomerne nešpecifických príznakov sa totiž v prípade ignorovania varovných signálov môže rozvinúť vo vážnejšie komplikácie, napríklad v poškodenie srdca prípadne dlhodobé neurologické problémy. Niektoré následky reumatickej horúčky sa môžu prejaviť až po mesiacoch či dokonca rokoch.

Spozornieť by ste teda mali najmä v prípade, že sa u dieťaťa začnú po prekonaní streptokokovej infekcie alebo angíny prejavovať vyššie spomenuté príznaky. Rozvinú sa približne 10 – 14 dní po ochorení. Ich vznik môže podmieniť tiež to, či bola infekcia dostatočne doliečená antibiotikami. Aj toto je teda jeden z dôvodov, prečo je skutočne nutné vždy dobrať celé balenie antibiotík.

Ako sa lieči reumatická horúčka?

Pozitívom je, že reumatická horúčka sa dá úplne vyliečiť. Liečba a diagnóza však patrí výhradne do rúk lekára. Len on jediný dokáže s určitosťou stanoviť diagnózu a nastaviť vhodnú liečbu.

Liečba pozostáva zo zmierňovania príznakov a zápalu. Najčastejšie lekár predpisuje antibiotikávoľnopredajné lieky proti bolesti alebo zápalu. Dôležitý je oddych, minimum fyzickej námahy a poriadna rekonvalescencia, ktorá pre mnohých môže byť poriadne zdĺhavá. Úplné zotavenie zväčša nastane do 10 mesiacov, trvať však môže aj o niečo dlhšie.

Ktoré z voľnopredajných liekov môžu pomôcť pri zmierňovaní príznakov reumatickej horúčky?

 

Neprehliadnite