Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
 • Out of Stock (3)

Pre

Pre
 • Deti (3)
 • Ženy (3)
 • Muži (3)
 • Seniori (3)
 • Tehotné ženy (1)

Forma

Forma
 • Tabletka (3)

Výrobca

Výrobca
 • IMUNA PHARM, a.s. (3)

Citlivé zuby

Zažívate prudkú, nepríjemnú bodavú bolesť v zuboch, ktorá sa objaví pri konzumácii studeného alebo teplého? Pravdepodobne vás trápia citlivé zuby. V súčasnosti ide o vcelku bežný problém, ktorý môže potrápiť malých i veľkých a odborne sa nazýva dentínová hypersenzitivita. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo citlivosť zubov spôsobuje a ako proti nej môžete bojovať.

Čo spôsobuje nadmernú citlivosť zubov?

Dentínová hypersenzitivita býva najčastejšie spôsobená opotrebovaním zubnej skloviny, ale súvisí tiež aj s ústupom ďasien. Prečo je to tak? Pod zubnou sklovinou a ďasnami sa nachádza mäkšia vnútorná časť zuba, ktorú voláme dentín. Dentínom prechádzajú stovky mikroskopických kanálikov, ktoré smerujú do stredu zuba. Keď dôjde k odhaleniu tejto vrstvy a zub sa dostane do kontaktu napríklad s niečím studeným, nastane silné podráždenie nervov zuba. To sa u vás prejaví prudkou bodavou bolesťou. 

Okrem opotrebovania zubnej skloviny môže byť citlivosť spôsobená aj:

 • zubným kazom – v tomto prípade zvykne byť citlivý len ten zub, ktorý je postihnutý kazom.
 • nedostatkom vitamínov a minerálov v tele – predovšetkým vápnika, fluoridu alebo vitamínu D, ktoré môžu spôsobiť narušenie minerálneho zloženia skloviny.
 • mechanickým poškodením zubnej skloviny – najčastejšie v dôsledku nesprávneho alebo príliš častého či agresívneho čistenia zubov. Poškodenie môže byť spôsobené tiež používaním zubnej kefky s veľmi tvrdými štetinami.
 • bielením či dentálnou hygienou – zväčša však ide len o dočasnú citlivosť spôsobenú daným úkonom.
 • ustupovaním ďasien pri parodontitíde – ide o najzávažnejší stupeň zápalu ďasien, ktorý prejde až do kosti a môže spôsobiť stratu zubov.

Medzi ďalšie faktory, ktoré vplývajú na zvýšenú citlivosť zubov môžu patriť tiež rôzne závažné infekčné ochorenia, neuropsychiatrické poruchy či ochorenia endokrinného systému. Ničím výnimočným nie je ani to, pokiaľ sa u ženy objaví citlivosť počas tehotenstva či menopauzy.

Príznaky citlivých zubov – najčastejšie ide o bolesť

Citlivé zuby sa najčastejšie prejavujú bolesťou, ktorá je:

bolest citlivych zubov

Prudká

bolest citlivych zubov

Ostrá

bolest citlivych zubov

Bodavá

bolest citlivych zubov

Chvíľková 

Citlivosť sa zvyčajne prejavuje len pri kontakte s niektorým zo spúšťačov, preto ju pociťujete napríklad pri konzumácii teplých a studených nápojov. Medzi ďalšie veľmi časté spúšťače patria napríklad aj sladké alebo kyslé jedlá a nápoje, a dokonca tiež studený vzduch či umývanie zubov

Čo pomáha na zuby citlivé na chlad a teplo?

Pokiaľ citlivosť neprerastie do vážnejších problémov, môžete si s ňou poradiť pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. 

 1. Dbajte na správnu a pravidelnú ústnu hygienu.
 2. Dajte pozor na agresívne čistenie zubov.
 3. Vyberte si vhodnú kefku a zubnú pastu.
 4. Vyhýbajte sa jedlám a nápojom s obsahom kyselín.
 5. Neumývajte si zuby hneď po jedle.
 6. Nevynechávajte preventívne prehliadky u stomatológa.

V prípade, že vaše problémy s citlivými zubami pretrvávajú, prípadne sa zhoršujú, neváhajte a obráťte sa ihneď na vášho zubného lekára. 

Zubné pasty na citlivé zuby pre rýchlu úľavu i prevenciu

Asi najjednoduchším spôsobom, ako si môžete uľaviť od citlivosti zubov, je vybrať si správnu zubnú pastu. Siahnite po takej, ktorá je určená presne na citlivé zuby. Tieto pasty majú totiž špeciálne zloženie, ktoré nielenže pomáhajú citlivým zubom uľaviť od bolesti, ale napomáhajú tiež ich ošetreniu a ochrane. Mnohé obsahujú zložky, ktoré vytvoria okolo zuba ochrannú vrstvu, čím znížia podráždenie zubných nervov. 

Medzi obľúbené značky zubných pást na citlivé zuby patria pasty Sensodyne a Elmex. Prípravky špeciálne určené na zmiernenie citlivosti zubov však nájdete aj medzi produktami značiek parodontax či Oral-B

Sensodyne 

Asi najznámejšou značkou, ktorá sa venuje vyslovene starostlivosti o citlivý chrup, je Sensodyne. Všetky zubné pasty tejto značky sú vyvinuté špeciálne tak, aby chránili a regenerovali zubnú sklovinu. Pomôžu vám bojovať s citlivosťou zubov a súčasne vaše zuby účinne zbavia povlaku. 

Okrem zubných pást nájdete medzi produktami Sensodyne aj zubné kefky či zubnú niť. Ako sme už spomenuli, všetky produkty značky Sensodyne sú určené špeciálne na starostlivosť o citlivé zuby. Preto vás určite neprekvapí, že zubné kefky majú ultrajemné štetinky a špeciálny tvar hlavičky, ktoré vám pomôžu očistiť zuby dôkladne a šetrne. Expandujúca zubná niť je zas skvelým pomocníkom, ktorý sa postará o dôkladné vyčistenie medzizubných priestorov.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 3 z 3 výsledkov