Ako znížiť teplotu u dospelých?

Keď je v našom tele prítomná baktéria, vírus alebo zápal, imunitný systém začína fungovať v zvýšenej miere – preto sa môže objaviť zvýšená teplota alebo horúčka. Medzi príznaky, ktoré tento stav sprevádzajú, patrí napríklad únava, malátnosť, horúce čelo či lesklé oči.  Ako môžeme teplotu znížiť?

 

Zvýšená teplota nie je to isté ako horúčka

Normálna ľudská teplota sa pohybuje vo výške 36 °C – 37 °C. 

Ak si pomocou teplomeru nameriate vyššiu teplotu (vo výške 37 °C – 38 °C), hovoríme o zvýšenej teplote. Tento stav však ešte nie je nutné za každú cenu znižovať. Je to znakom toho, že imunita pracuje a bojuje s prítomnými baktériami / vírusmi.

V prípade, že sa na teplomeri objaví teplota nad 38 °C, hovoríme o horúčke (pyrexii). Hodnota nad 38,5 °C už môže byť pre organizmus škodlivá. V týchto prípadoch je teda potrebné zasiahnuť a teplotu znižovať.

Telesná teplota nad 40 °C môže byť dokonca život ohrozujúca, a preto je potrebné neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

 

Ako sa postarať o zníženie teploty u dospelého?

Na zníženie horúčky môžu byť použité osvedčené voľnopredajné lieky – ibuprofén a paracetamol.

Ibuprofén má síce pomalší nástup účinku, no dlhšie trvajúci účinok. Paracetamol (v porovnaní s ibuprofénom) začína účinkovať rýchlejšie, ale celkovo pôsobí kratšie. Či už sa rozhodnete pre prvý alebo druhý variant, pri užívaní sa riaďte pokynmi o dennej odporúčanej dávke.

Ak ani po užití lieku do 30 – 45 minút teplota neklesá, odporúča sa ju pokúsiť znižovať pomocou vlažných zábalov alebo vlažnej sprchy. Taktiež dbajte o dostatočný pitný režim. V prípade, že sa vám nepodarí horúčku znížiť ani po užití liekov a zábalov, a teplota navyše trvá dlhšie než 3 dni po sebe, obráťte sa na lekára.

 

Lieky, ktoré vám môžu pomôcť znížiť teplotu:

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×