rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • sortiment a ceny
  superrychle doručenie zadarmo
 • Super rychle dodanie
 • Všetko bolo vybavené až druhý deň.Super bol som prekvapený.
 • Žiadne nevýhody, odporúčam všetkým...
 • rýchle dodanie, dobrá cena...
 • Max. spokojnosť, rýchle doručenie.
 • Tovar dodaný rýchlo a super cena....ďakujem....objednám zas...
 • rychle dorucenie , dobre ceny + skvela sucinnost elektronickou konveraciou

  odporucam , hlavne rychle dodanie liekov :)
 • Spoľahlivé a rýchle doručenie tovaru.
 • dobrý sortiment
  primerané ceny
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek obsahuje liečivo omeprazol. Patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú “inhibítory protónovej pumpy”. Pôsobia tak, že znižujú množstvo kyseliny, ktorú produkuje žalúdok. Liek sa používa na liečbu nasledovných stavov:

U dospelých:

 • “Gastroezofagálna refluxná choroba” (GERD). Pri nej žalúdková kyselina uniká späť do pažeráka (trubice, ktorá spája hltan so žalúdkom), čo spôsobuje bolesť, zápal a pálenie záhy.
 • Vredy v hornej časti čreva (dvanástnikový vred) alebo žalúdka (žalúdkový vred).
 • Vredy, ktoré sú infikované baktériou, ktorá sa nazýva “Helicobacter pylori”. Môžu byť predpísané aj antibiotiká na liečbu infekcie a na vyhojenie vredu.
 • Vredy spôsobené liekmi, ktoré sa nazývajú NSAID (nesteroidné protizápalové lieky). Liek možno použiť aj na zabránenie tvorby vredov pri užívaní NSAID.
 • Nadmerné množstvo kyseliny v žalúdku, spôsobené zväčšením pankreasu (Zollingerov-Ellisonov syndróm).

U detí:

 • U detí starších ako 1 rok a s hmotnosťou ≥ 10 kg pri “Gastroezofagálnej refluxnej chorobe” (GERD). Pri nej žalúdková kyselina uniká do pažeráka (trubice, ktorá spája hltan so žalúdkom), čo spôsobuje bolesť, zápal a pálenie záhy. U detí môžu príznaky tohto stavu zahŕňať návrat obsahu žalúdka do úst (regurgitáciu), nevoľnosť (vracanie) a slabé priberanie na hmotnosti.
 • U detí starších ako 4 roky a dospievajúcich na liečbu vredov, ktoré sú infikované baktériou, ktorá sa nazýva “Helicobacter pylori”. Môžu byť predpísané aj antibiotiká na liečbu infekcie a na vyhojenie vredu.

Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

V prípade použitia dávky 10 mg omeprazolu je potrebné zvoliť iný liek s nižšou silou. 

Dospelí
Liečba dvanástnikových vredov
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 2 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 2 týždňov liečby. Pri nedostatočnej odpovedi na liečbu sa odporúča podávať 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Prevencia relapsu dvanástnikových vredov
Odporúča sa 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U niektorých pacientov môže postačovať denná dávka 10 mg. 
V prípade zlyhania liečby sa môže dávka zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Liečba žalúdkových vredov
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 4 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby. V prípade zlyhania liečby možno dávku zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Prevencia relapsu žalúdkových vredov
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne.
V prípade potreby je možné dennú dávku zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Eradikácia H. pylori pri peptickej vredovej chorobe
Omeprazol sa používa v kombinácii s antibiotikami - s klaritromycínom a amoxicilínom (alebo s klaritromycínom a metronidazolom, resp. tinidazolom) sa podáva 1 kapsula (20 mg) omeprazolu 2x denne počas 1 týždňa. S amoxicilínom a metronidazolom, resp. tinidazolom sa podáva 2 kapsuly (40 mg) omeprazolu 1x denne.
Ak je pacient ešte stále pozitívny na H. pylori, liečbu v každom režime možno zopakovať.

Liečba vredov žalúdka, dvanástnika v súvislosti s užívaním NSAID
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 4 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby.

Prevencia vredov žalúdka, dvanástnika vyskytujúcich sa v súvislosti s užívaním NSAID u rizikových pacientov
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg)  1x denne. (Rizikový pacient = vek >60 rokov, s vredmi žalúdka a/alebo vredmi dvanástnika, s krvácaním z hornej časti GITu v anamnéze)

Liečba refluxnej ezofagitídy
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U väčšiny pacientov dôjde k vyhojeniu v priebehu 4 týždňov. U tých pacientov, kde po iniciálnej liečebnej kúre nenastalo úplné vyhojenie, nastáva vyhojenie vredu zvyčajne v priebehu ďalších 4 týždňov liečby.
V prípade potreby je možné dennú dávku zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne a vyhojenie sa zvyčajne dosiahne v priebehu 8 týždňov.

Dlhodobá liečba pacientov s vyhojenou refluxnou ezofagitídou
Odporúčaná denná dávka je 10 mg omeprazolu 1x denne. 
V prípade potreby je možné dennú dávku zvýšiť na 1-2 kapsuly (20-40 mg) 1x denne.

Liečba symptomatickej gastroezofagálnej refluxnej choroby
Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula (20 mg) 1x denne. U niektorých pacientov môže postačovať denná dávka 10 mg. Ak sa po 4 týždňoch liečby nedosiahne kontrola príznakov, odporúča sa ďalšie vyšetrenie.

Liečba Zollingerovho-Ellisonovho syndrómu
Liečbu je potrebné nastaviť individuálne.
Odporúčaná iniciálna dávka je 3 kapsuly (60 mg) omeprazolu 1x denne. V prípade potreby je možné dennú dávku zvýšiť až na 6 kapsúl (120 mg). Dennú dávku vyššiu ako 4 kapsuly (80 mg) je potrebné rozdeliť do 2 jednotlivých dávok.

Deti staršie ako 1 rok a s hmotnosťou ≥ 10 kg
Liečba refluxnej ezofagitídy
Symptomatická liečba pyrózy a regurgitácie žalúdkovej kyseliny pri gastroezofagálnej refluxnej chorobe

Odporúčaná denná dávka:
- u detí starších ako 1 rok s hmotnosťou 10-20 kg je 10 mg. Dávku možno zvýšiť na 1 kapsulu (20 mg) 1x denne.
- u detí starších ako 2 roky s hmotnosťou 21 kg a viac je  1 kapsula (20 mg). Dávku možno zvýšiť na 2 kapsuly (40 mg) 1x denne.

Dĺžka liečby, ak lekár neurčí inak:
- refluxná ezofagitídy: 4-8 týždňov.
- symptomatická liečba pyrózy a regurgitácie žalúdkovej kyseliny pri gastroezofagálnej refluxnej chorobe: 2-4 týždne.

Deti staršie ako 4 roky
Liečba dvanástnikového vredu spôsobeného H. pylori:
Omeprazol sa používa v kombinácii s antibiotikami, s klaritromycínom a amoxicilínom. Deťom s hmotnosťou 15-30 kg sa podáva 10 mg omeprazolu 2x denne počas 1 týždňa, od hmotnosti 31 kg a viac sa podáva 1 kapsula (20 mg) 2x denne počas 1 týždňa. Trvanie liečby je 7-14 dní

Pacienti s poruchou funkcie pečene
Pacientom môže postačovať denná dávka 10-20 mg omeprazolu.

O dĺžke liečby rozhoduje lekár.

Spôsob použitia

Kapsuly sa odporúčajú užívať ráno najlepšie nalačno, majú sa prehltnúť v celku a zapiť polovicou pohára vody. Kapsuly sa nesmú drviť ani hrýzť.

U pacientov s ťažkosťami s prehĺtaním a u detí, ktoré dokážu piť alebo prehltnúť polotuhé jedlo
Kapsulu je možné otvoriť a obsah prehltnúť s polovicou pohára vody alebo primiešať do mierne kyslej tekutiny, napr. ovocný džús alebo jablčný pretlak, alebo do vody nesýtenej oxidom uhličitým. Vzniknutú disperziu je potrebné ihneď užiť (alebo v priebehu 30 minút) a vždy bezprostredne pred vypitím ju treba premiešať a vypláchnuť s polovicou pohára vody.

Alternatívne môžu pacienti kapsulu cmúľať, prehltnúť pelety a zapiť polovicou pohára vody. Gastrorezistentné pelety sa nesmú hrýzť.

Upozornenie

Počas tehotenstva sa liek môže užívať.
Liek vylučuje do materského mlieka, avšak nie je pravdepodobné, že má vplyv na dieťa, ak sa podáva v terapeutických dávkach.
Pri neočakávanom znížení telesnej hmotnosti, anémii, gastrointestinálnom krvácaní, dysfágii, pretrvávajúcom vracaní, vracaní krvi alebo ak je podozrenie/bol potvrdený žalúdkový vred, musí lekár vylúčiť malígne ochorenie.
Liek môže redukovať absorpciu vitamínu B12 (kyanokobalamín). Pri dlhodobej terapii môže spôsobovať zníženie hladiny horčíka a zvýšenie rizika fraktúr a kožného lupus erythematosus.
Liek môže ovplyvniť vyšetrenia na neuroendokrinné nádory. Liečba sa má zastaviť aspoň na 5 dní pred vykonaním meraní CgA (chromogranín A).
Zriedkavo sa počas liečby môže vyskytnúť fotosenzitivita.
Môžu sa vyskytnúť nežiaduce reakcie, ako sú závrat a vizuálne poruchy. Ak sa prejavia, pacient nemá viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.
Liek obsahuje sacharózu a laktózu.
Liek je citlivý na vlhkosť, preto je v závitovom uzávere obsiahnuté vysúšadlo. Fľašu treba po každom použití lieku ihneď znovu dobre uzatvoriť.
Fľaša sa otvára zatlačením detského bezpečnostného uzáveru smerom nadol a otočením proti smeru hodinových ručičiek.
Po prvom otvorení fľaše sa má liek spotrebovať v priebehu 3 mesiacov.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Forma pre RX

Tvrdá kapsula

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800