rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • spokojnosť
 • Veĺmi spokojná tovar je doručený za 2-3dni v dobrom stave
 • dobrý výber, rýchle dodanie bez problémov, spoľahlivosť
 • Ako vždy nadmieru spokojný.
 • Veľká výhoda
 • Cena
  Rychle dodanie
 • Takéto e dodanie, človek sa môže hneď liečiť. Je to veľmi dobre hlavne pre nás, ktorý kvôli chorobe sa ťažšie pohybujú. Páči sa mi , že si môžem v kľude prečítať informácie o daných liekoch. Porozmýšľať a nemusíte
  sa ponáhľať, lebo za mnou už stoja ďalší ľudia.
 • Dobré ceny, rýchle doručenie
 • Rýchle dodanie
 • Rýchle dodanie,veľká spokojnosť
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek sa používa na liečbu pacientov trpiacich cukrovkou 2. typu (tiež nazývaná od inzulínu nezávislá cukrovka), u ktorých diétne opatrenia a cvičenie nestačia na udržanie normálnej koncentrácie glukózy v krvi. Používa sa najmä u pacientov s nadváhou. U dospelých pacientov s nadváhou dlhodobé užívanie lieku pomáha znížiť riziko komplikácií spojených s cukrovkou. Dospelí môžu užívať liek samotný alebo spolu s inými liekmi na liečbu cukrovky (lieky podávané ústami alebo inzulín). Deti staršie ako 10 rokov a dospievajúci môžu užívať liek samotný alebo spolu s inzulínom. Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí s normálnou funkciou obličiek (GFR ≥90 ml/min)

Monoterapia a kombinácia s inými perorálnymi antidiabetikami:
Zvyčajná začiatočná dávka je 500 mg (1 tableta) alebo 850 mg metformíniumchloridu 2-3x denne. Po 10-15 dňoch sa má dávka upraviť podľa výsledkov glykémie. Postupné zvyšovanie dávky môže zlepšiť gastrointestinálnu znášanlivosť. Maximálna odporúčaná dávka je 3 g (6 tabliet) metformíniumchloridu denne, užívaná v 3 samostatných dávkach. Ak sa plánuje prechod z iného perorálneho antidiabetika, liečba iným liečivom sa preruší a začne sa liečba metformínom s vyššie uvedenou dávkou.
Kombinácia s inzulínom: zvyčajná začiatočná dávka metformíniumchloridu je 500 mg (1 tableta) alebo 850 mg 2-3x denne, kým dávkovanie inzulínu sa upraví na základe výsledkov glykémie.

Starší pacienti
Dávkovanie sa upraví na základe renálnej funkcie. Potrebné je pravidelné monitorovanie funkcie obličiek.

Porucha funkcie obličiek:
Pred začatím liečby metformínom a minimálne raz ročne po jej začatí je potrebné vyhodnotiť GFR. Dávkovanie je upravené na základe hodnôt GFR:

 • GFR 60 - 89 ml/min - maximálna denná dávka 3 000 mg rozdelená na 2-3 denné dávky, možné zvážiť zníženie dávky vzhľadom na pokles funkcie obličiek
 • GFR 45 - 59 ml/min - maximálna denná dávka 2 000 mg rozdelená na 2-3 denné dávky, úvodná dávka je najviac polovica z maximálnej dávky, pred liečbou je potrebné posúdiť faktory zvyšujúce riziko laktátovej acidózy
 • GFR 30 - 44 ml/min - maximálna denná dávka 1 000 mg rozdelená na 2-3 denné dávky, úvodná dávka je najviac polovica z maximálnej dávky, pred liečbou je potrebné posúdiť faktory zvyšujúce riziko laktátovej acidózy

Deti od 10 rokov a dospievajúci

Monoterapia a kombinácia s inzulínom: zvyčajná začiatočná dávka je 500 mg (1 tableta) alebo 850 mg metformíniumchloridu 1x denne. Po 10-15 dňoch sa má dávka upraviť na základe výsledkov glykémie. Postupné zvyšovanie dávky môže zlepšiť gastrointestinálnu znášanlivosť. Maximálna odporúčaná dávka je 2 g (4 tablety) metformíniumchloridu denne, užívaná v 2-3 samostatných dávkach.

O dĺžke liečby rozhoduje lekár.

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú s jedlom alebo po jedle a zapíjajú sa pohárom vody. Tablety sa prehĺtajú celé, nesmú sa hrýzť ani drviť. 
V prípade 1 dávky sa tableta užíva ráno, pri 2 ráno aj večer a pri 3  ráno, na obed a večer.

Upozornenie

Liek nie je vhodný na liečbu diabetu počas tehotenstva. Ak pacientka plánuje otehotnieť, liečba sa má prerušiť zameniť za  inzulín.
Liek sa neodporúča užívať počas dojčenia.
Liek nie je indikovaný na liečbu detí do 10 rokov. Zvýšená opatrnosť sa odporúča pri predpisovaní lieku deťom vo veku 10-12 rokov.
Liek je kontraindikovaný pri nedostatočnej funkcii pečene, akútnej intoxikácii alkoholom, alkoholizme.
Liek je kontraindikovaný pri zlyhaní obličiek alebo poruche funkcie obličiek (GFR < 30 ml/min.).
Pacienta je potrebné upozorniť na riziko a príznaky laktátovej acidózy.
Podávanie metformínu sa musí prerušiť pred alebo počas vyšetrenia, pri ktorom sa používa kontrastná látka obsahujúca jód. Liečba sa môže znovu začať najskôr po 48 hodinách po vyšetrení a to iba vtedy, ak sa vyšetrením potvrdila normálna funkcia obličiek.
Liečba sa musí prerušiť 48 hodín pred plánovaným chirurgickým zákrokom v celkovej, spinálnej alebo epidurálnej anestézii. Liečba nemá začať skôr ako 48 hodín po zákroku alebo po obnovení perorálnej výživy, a to iba vtedy, ak sa vyšetrením potvrdila normálna funkcia obličiek.
V prípade dehydratácie (napríklad dôsledkom dlhodobej alebo závažnej hnačky, alebo pri zvracaní niekoľkokrát za sebou) je potrebné dočasne prerušiť podávanie lieku a odporúča sa kontaktovať zdravotníckeho pracovníka.
Ak sa metformín užíva v kombinácii s inými liekmi znižujúcimi hladinu glukózy v krvi, môžu hypoglykemické epizódy znížiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Počas liečby je potrebné vyhýbať sa konzumácii alkoholu alebo užívaniu liekov obsahujúcich alkohol.
Počas liečby je potrebné dodržiavať diétne a režimové opatrenia.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Forma pre RX

Obalené tablety

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800