rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • sortiment a ceny
  superrychle doručenie zadarmo
 • Super rychle dodanie
 • Všetko bolo vybavené až druhý deň.Super bol som prekvapený.
 • Žiadne nevýhody, odporúčam všetkým...
 • rýchle dodanie, dobrá cena...
 • Max. spokojnosť, rýchle doručenie.
 • Tovar dodaný rýchlo a super cena....ďakujem....objednám zas...
 • rychle dorucenie , dobre ceny + skvela sucinnost elektronickou konveraciou

  odporucam , hlavne rychle dodanie liekov :)
 • Spoľahlivé a rýchle doručenie tovaru.
 • dobrý sortiment
  primerané ceny
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek obsahuje metformín, liečivo na liečbu cukrovky. Patrí do skupiny liečiv nazývaných biguanidy.

Používa sa na liečbu pacientov s cukrovkou 2. typu (tiež nazývaná od inzulínu nezávislá cukrovka), u ktorých samotná diéta a cvičenie nepostačujú na kontrolu hladín krvného cukru (glukózy). Používa sa najmä u pacientov s nadváhou. 

Liek pomáha znížiť koncentráciu glukózy vo vašej krvi čo najbližšie k normálnym hodnotám. Ak ste dospelý a máte nadváhu, dlhodobé užívanie lieku vám tiež pomôže znížiť riziko komplikácií spojených s cukrovkou. Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Na dosiahnutie dávky 850 mg a 500 mg metformínu je potrebné zvoliť iný liek s nižšou silou.

Dospelí s normálnou funkciou obličiek (rýchlosť glomerulárnej filtrácie, GFR≥ 90 ml/min)

Monoterapia a kombinácia s inými perorálnymi antidiabetikami:
Zvyčajná začiatočná dávka je 500 mg alebo 850 mg 2-3x denne. Po 10-15 dňoch môže byť dávka upravená na základe výsledkov glykémie. Postupné zvyšovanie dávky môže zlepšiť gastrointestinálnu toleranciu.
U pacientov, ktorí užívajú vysoké dávky metformínu (2 alebo 3 gramy denne) je možné nahradiť 2 tablety 500 mg 1 tabletou 1000 mg.
Maximálna denná dávka je 3 000 mg (3 tablety) metformíniumchloridu, podaná v 3 rozdelených dávkach.
Ak pacient plánuje prechod z iného perorálneho antidiabetika, liečba pôvodným liekom sa má ukončiť a liečba metformíniumchloridom sa má začať vo vyššie uvedenej dávke.

Kombinácia s inzulínom:
Metformíniumchlorid sa podáva vo zvyčajnej počiatočnej dávke 500 mg alebo 850 mg 2-3x denne, dávkovanie inzulínu sa prispôsobí na základe výsledkov glykémie.

Deti od 10 rokov

Monoterapia a kombinácia s inzulínom:
Zvyčajná počiatočná dávka je 500 mg alebo 850 mg 1x denne. Po 10 až 15 dňoch môže byť dávka upravená na základe výsledkov glykémie. Postupné zvyšovanie dávky môže zlepšiť gastrointestinálnu toleranciu.
Maximálna denná dávka je 2 000 mg (2 tablety) metformíniumchloridu, rozdelená do 2 alebo 3 dávok.

Starší pacienti

Dávkovanie je potrebné upraviť podľa funkcie obličiek.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek

Pred začatím liečby metformínom a minimálne raz ročne po jej začatí je potrebné vyhodnotiť GFR. Dávkovanie je upravené na základe hodnôt GFR:

 • 60-89 ml/min: maximálna denná dávka je 3000 mg rozdelená na 2-3 denné dávky, je možné zvážiť aj zníženie dávky vzhľadom na pokles funkcie obličiek.
 • 45-59 ml/min: maximálna denná dávka je 2000 mg rozdelená na 2-3 denné dávky. Pred zvážením začatia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy. Úvodná dávka je nanjvýš polovica z maximálnej dávky.
 • 30-44 ml/min: maximálna denná dávka je 1000 denné mg rozdelená na 2-3 dávky. Pred zvážením začatia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy. Úvodná dávka je nanjvýš polovica z maximálnej dávky.

O dĺžke liečby rozhoduje lekár. 

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú počas jedla alebo po jedle a zapíjajú sa pohárom vody.
Ak sa užíva 1 dávka, užíva sa ráno, pri 2 dávkach denne sa užíva 1 tableta ráno a 1 tableta večer a pri 3 dávkach denne sa užíva 1 tableta ráno, 1 na obed a 1 večer.
Tablety majú deliacu ryhu, deliaca ryha iba pomáha rozlomiť tabletu, aby sa dala ľahšie prehltnúť a neslúži na rozdelenie na rovnaké dávky.

Upozornenie

Počas tehotenstva, alebo ak pacientka plánuje otehotnieť nesmie byť liečená metformínom. Na udržanie hladín glukózy v krvi čo najbližšie k normálnym hodnotám sa má použiť inzulín.
Liek sa počas dojčenia neodporúča.
Liek nie je vhodné používať u detí mladších ako 10 rokov pre nedostatok klinických údajov. U detí vo veku od 10-12 rokov sa odporúča osobitná opatrnosť.
Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažným zlyhaním obličiek (GFR < 30 ml/min), s pečeňovou nedostatočnosťou, akútnou intoxikáciou alkoholom a pri alkoholizme.

Pacienti a/alebo ošetrovatelia musia byť informovaní o riziku laktátovej acidózy.
V prípade dehydratácie (ťažká hnačka alebo vracanie, horúčka alebo znížený príjem tekutín) je potrebné dočasne prerušiť podávanie metformínu a odporúča sa kontaktovať zdravotníckeho pracovníka.
Liečba sa musí prerušiť pred vykonaním testov alebo počas testov s použitím jódovo kontrastnej látky a v liečbe sa nemá pokračovať minimálne 48 hodín a pokiaľ nebola renálna funkcia prehodnotená a opäť v norme.
Liečba sa musí ukončiť 48 hodín pred plánovaným chirurgickým zákrokom v celkovej, spinálnej alebo epidurálnej anestéze. Nesmie sa opätovne nasadiť skôr ako 48 hodín po chirurgickom zákroku alebo až po obnovení perorálnej výživy a len po potvrdení normálnej renálnej funkcie.
Počas liečby je potrebné dodržiavať diétne a režimové opatrenia.
Pri príznakoch hypoglykémie (napr. slabosť, závrat, zvýšené potenie, zrýchlený pulz srdca, poruchy zraku a problémy s koncentráciou), je vhodné zjesť alebo vypiť niečo s obsahom cukru.
Nepiť alkohol.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Forma pre RX

Filmom obalené tablety

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800