rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • Som spokojná, všetko som dostala v poriadku
 • Spokojná
 • rýchle dodanie, prehľadná stránka
 • tovar dodany v poriadku
  podla moznosti vcas
  pohodlny nakup
 • rýchle dodanie
 • Vynikajúci obchod. Odporúčam všetkým. Rýchle a lacné doručenie priamo do zvolenej lekárne. A navyše od objednania po doručenie informácie o stave objednávky, čo nie všade to tak funguje. Ďakujem pekne.
 • Rychle dorucenie,kvalitne vyrobky
 • Zásielka rýchlo vybavená
 • Bola som veľmi spokojná
 • rychle dodanie, dobre ceny
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek obsahuje liečivo metformíniumchlorid. Patrí do skupiny liečiv nazývanej biguanidy, ktoré sa používajú na liečbu pacientov s cukrovkou typu 2 (cukrovka nezávislá od inzulínu), u ktorých samotná diéta a cvičenie nepostačujú na kontrolu hladín glukózy (cukru) v krvi. Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí s normálnou funkciou obličiek (GFR ≥ 90 ml/min)

Monoterapia diabetes mellitus typu 2 a kombinácia s inými perorálnymi antidiabetikami:

Zvyčajná začiatočná dávka je 1 tableta 1x denne.
Po 10-15 dňoch sa môže dávka upraviť na základe stanovených hodnôt glykémie. Pomalé zvyšovanie dávky môže zlepšiť gastrointestinálnu znášanlivosť. Maximálna odporúčaná dávka sú 4 tablety.

Zvyšovanie dávkovania má byť po 500 mg dávkach každých 10-15 dní, až do maximálnej dávky 2000 mg 1x s večerným jedlom. Ak sa nedosiahne kontrola glykémie dávkou 2000 mg 1x denne, má sa zvážiť dávka 1000 mg 2x denne, pričom obidve dávky sa podávajú s jedlom. Ak sa aj napriek tomu kontrola glykémie nedosiahne, u pacientov je možná zmena na liečbu štandardnými tabletami s obsahom metformínu až do maximálnej dávky 3000 mg denne.

U pacientov už liečených tabletami s obsahom metformínu, má byť začiatočná dávka ekvivalentná dennej dávke, ktorú užívali vo forme tabliet s okamžitým uvoľňovaním.

Kombinácia s inzulínom

Zvyčajná začiatočná dávka je 1 tableta 1x denne, kým sa dávka inzulínu upraví na základe stanovených hodnôt glykémie.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek

Pred začatím liečby a minimálne raz ročne po jej začatí je potrebné vyhodnotiť GFR. Pri poruche funkcie obličiek je potrebná úprava dávkovania na základe hodnôt GFR:

 • 60-89 ml/min: celková maximálna denná dávka je 2000 mg, je možné zvážiť aj zníženie dávky vzhľadom na pokles funkcie obličiek
 • 45-59 ml/min: celková maximálna denná dávka je 2000 mg, pred zvážením zahájenia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy, úvodná dávka je nanajvýš polovica z maximálnej dávky
 • 30-44 ml/min: celková maximálna denná dávka je 1000 mg, pred zvážením zahájenia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy, úvodná dávka je nanajvýš polovica z maximálnej dávky

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú celé s jedlom alebo po jedle a zapíjajú pohárom vody. Nemajú sa žuvať alebo drviť.

Upozornenie

Počas tehotenstva alebo ak pacientka plánuje otehotnieť sa neodporúča liek užívať (na udržanie hladiny glykémie čo najbližšej k fyziologickým hodnotám sa má použiť inzulín).
Počas dojčenia sa neodporúča liek užívať.
Liek sa nemá používať u detí a mladistvých do 18 rokov.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s poruchou funkcie obličiek (GFR < 30 ml/min) a pečene.
Liek je kontraindikovaný pri dehydratácii, v prípade dehydratácie (závažná hnačka, vracanie, horúčka alebo znížený príjem tekutín) je potrebné dočasne prerušiť podávanie lieku.
Počas liečby sa nesmie užívať alkohol.
Lekár musí informovať pacientov o riziku a príznakoch laktátovej acidózy.
Pred zobrazovacím vyšetrením alebo v čase zobrazovacieho vyšetrenia kontrastnou látkou sa liek musí vysadiť a nesmie sa opätovne nasadiť, kým neuplynie minimálne 48 hodín potom, za predpokladu, že došlo k opätovnému vyhodnoteniu funkcie obličiek a zistilo sa, že je stabilná
Liek je potrebné vysadiť v čase chirurgického zákroku s celkovou, spinálnou alebo epidurálnou anestéziou. Liečba sa smie opätovne nasadiť najskôr 48 hodín po chirurgickom zákroku alebo po obnovení perorálnej výživy a za predpokladu, že funkcia obličiek je stabilná.
V stolici môžu byť prítomné obaly tabliet.
​​​​​​​Pacienti majú počas liečby pokračovať v ich diétnom režime.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Forma pre RX

Tableta s predĺženým uvoľňovaním

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800