rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • rychle dodanie
  nizke ceny
 • výborné, odporúčam
 • Rýchlosť dodania
 • Super výber
  Dobré ceny
  Oceňujem minulotýždňovú výhodnú cenu dopravy do Zásielkovne. Mohlo by to byť častejšie a pravidelne.
 • Pani, s ktorou som volala cez infolinku bola neskutočne milá a nápomocná. Odporučila mi zvoliť si dodanie do lekárne, aby som mala paralenove čapiky pre syna na ďalší deň doma. A aj tak bolo :) uuuuzasne! Veľmi ďakujem!
 • Cobra spolupraca,rychlost a serioznost
 • Expresne dorucenie
 • Velmi rzychke dodanie
 • Prehľadná ponuka, dobrá komunikácia s obchodom, rýchle dodanie a slušné expedičné poplatky.
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek sa používa pri liečbe:

 • nazhromaždenia tekutiny  v tkanivách v dôsledku srdcových porúch;
 • závažného srdcového zlyhania (NYHA III-IV);
 • zvýšeného krvného tlaku ako doplňujúcu liečbu k strave bez obsahu soli a užívaniu diuretík;
 • niektorých porúch obličiek;
 • nazhromaždenia tekutiny v tkanivách v brušnej dutine.

Taktiež sa používa počas lekárskych vyšetrení (diagnostike) na potvrdenie prítomnosti porúch, pri ktorých sa tvorí príliš vysoká hladina aldosterónu v kôre nadobličiek (známe ako Connova choroba), a pri ich liečbe. Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí
Dávka sa má stanoviť individuálne v závislosti od stavu a stupňa požadovanej diurézy. Dávka až do 100 mg denne sa môže podávať ako jedna dávka alebo v rozdelených dávkach. Denná dávka, ktorá presahuje 100 mg, sa má podávať v niekoľkých rozdelených dávkach. 

Kongestívne srdcové zlyhanie s edémom
Odporúčaná počiatočná dávka je 100 mg/deň podaná jednorazovo alebo vo viacerých rozdelených dávkach. Počiatočná dávka sa však môže pohybovať v rozmedzí 25-200 mg/deň. Udržiavacia dávka sa má stanoviť individuálne.

Závažné srdcové zlyhávanie (trieda NYHA III-IV)
Liečba spironolaktónom v spojení so štandardnou terapiou sa má začať dávkou 25 mg spironolaktónu 1x denne, ak je hladina sérového draslíka ≤ 5,0 mEq/l a sérového kreatinínu ≤ 2,5 mg/dl. U pacientov, ktorí tolerujú dávku 25 mg 1x denne, sa môže dávka podľa klinickej indikácie zvýšiť na 50 mg 1x denne. U pacientov, ktorí netolerujú dávku 25 mg 1x denne, sa môže dávka znížiť na 25 mg každý druhý deň.

Rezistentná hypertenzia
Počiatočná dávka spironolaktónu má byť 25 mg denne podaná jednorazovo; je potrebné zistiť najnižšiu účinnú dávku a potom dávkovanie postupne titrovať smerom nahor na dávku 100 mg denne alebo viac.

Hepatálna cirhóza s ascitom a edémom
Počiatočná dávka je 100 až 200 mg denne, napr. na základe pomeru Na + / K +. Ak je reakcia na 200 mg spironolaktónu do prvých dvoch týždňov nedostatočná, pridáva sa furosemid a v prípade potreby sa dávka spironolaktónu postupne zvyšuje na 400 mg denne. Udržiavacia dávka sa má stanoviť individuálne.

Nefrotický syndróm
Zvyčajná dávka je 100–200 mg/deň.

Diagnostika a liečba primárneho aldosteronizmu
Pri podozrení na primárny hyperaldosteronizmus, podáva sa 100-150 mg spironolaktónu alebo až do 400 mg denne. V prípade rýchleho nástupu silného diuretického a antihypertenzného účinku ide o jasný dôkaz zvýšenej produkcie aldosterónu. V tomto prípade sa podáva 100-150 mg denne po dobu 3-5 týždňov pred chirurgickým zákrokom. Ak chirurgický zákrok nepripadá do úvahy, táto dávka je často dostatočná na udržanie tlaku krvi a koncentrácie draslíka pri normálnych hladinách. Vo výnimočných prípadoch sú potrebné vyššie dávky, ale je potrebné zistiť najnižšiu možnú dávku.

Starší pacienti
Odporúča sa liečbu začať najnižšou dávkou a podľa potreby ju postupne zvyšovať, až kým sa nedosiahne maximálny prínos. Opatrnosť je potrebná pri závažnom poškodení pečene alebo obličiek.

Pediatrická populácia
Počiatočná denná dávka spironolaktónu je 1-3 mg/kg telesnej hmotnosti, ktorá sa má podávať vo viacerých dávkach. Dávka sa má upraviť podľa odpovede a tolerancie.

Zabudnutá dávka sa ma užiť hneď, ako si pacient spomenie. Ak sa však blíži čas na ďalšiu dávku, nemá sa užívať dvojnásobná dávka, aby sa nahradila vynechaná.
O dĺžke liečby rozhoduje lekár.

Spôsob použitia

Tablety sa majú podávať celé s jedlom. Užívaním tabliet v rovnakom čase každý deň sa dosahuje najlepší účinok. 

Upozornenie

Liek sa nemá užívať u tehotných a dojčiacich žien.
Liek môže vyvolať impotenciu a nepravidelnú menštruáciu.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s ťažkou renálnou insuficienciou, akútne alebo progresívne ochorenie obličiek (sprevádzané alebo nesprevádzané anúriou).
U pacientov s poruchou funkcie pečene sa odporúča opatrnosť.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s hyperkaliémiou a hyponatrémiou.
Počas liečby sa môže často vyskytnúť ospalosť a zriedkavo závraty. Pri vedení vozidiel a obsluhe strojov sa odporúča opatrnosť.
Účinky tohto lieku a účinky iných súčasne užívaných liekov sa môžu vzájomne ovplyvňovať, je potrebné konzultovať s lekárom.
Liek obsahuje laktózu.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Forma pre RX

Filmom obalené tablety

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800