Čo pomôže na bolesť ucha z prievanu?
Bolesť ucha nás môže potrápiť z viacerých príčin. Pomerne častou je práve prievan, ktorému sa niekedy, bohužiaľ, nedá úplne vyhnúť. Spôsobiť ho môže klimatizácia v dopravných prostriedkoch alebo v interiéroch, ventilátory či prúdenie vzduchu z otvoreného okna auta. Často potrápi aj vysokohorských turistov, ktorým do ucha „nafúka“ na turistike, no pozor – vzniknúť môže aj v lete na pláži. Počas dovolenky na veternej časti pobrežia by si mali dávať pozor nie len dospelí, ale aj deti.
Prievan v uchu je v podstate ľudový výraz pre prechladnutie ucha spôsobené prefúknutím. Ak ste boli vy alebo vaše dieťa vystavený prievanu a pociťujete bolesti v uchu, je potrebné, aby ste čo najskôr zahájili liečbu. V opačnom prípade môže dôjsť k vzniku ďalších zdravotných komplikácií a ešte väčšej bolesti. Poďte sa spolu s nami pozrieť na to, ako si s prievanom v uchu pomôcť.
Aké sú najčastejšie prejavy prievanu v uchu?
Prievan je veľmi zradný a môže spôsobiť viacero zdravotných ťažkostí. Naše oči a uši sú veľmi citlivé na prudké prúdenie studeného vzduchu, a preto sa môže veľmi jednoducho stať, že dôjde k ich podráždeniu a prechladnutiu. Typickými príznakmi prievanu v uchu sú bolesti, opuch, svrbenie a pichanie v uchu, zvýšená teplota.
Tieto príznaky by ste nemali podceňovať, pretože neliečený prievan môže prerásť vo vážnejšie problémy – napríklad v zápal stredného ucha. Ten sa prejavuje:
- pulzujúcou alebo bodavou bolesťou v uchu, ktorá sa stupňuje,
- tlakom v uchu, šumením v uchu alebo zaľahnutým uchom,
- bolesťami hlavy, bolesťami krku,
- problémami so sluchom,
- tráviacimi ťažkosťami,
- zvýšenou teplotou, respektíve horúčkou.
Čo môže pomôcť pri bolesti ucha z prievanu?
Prvú pomoc pri bolesti ucha z prievanu môžu poskytnúť voľnopredajné ušné kvapky alebo spreje z lekárne s protizápalovým a analgetickým účinkom. Účinné môžu byť aj bežné lieky na bolesť. Je dôležité, aby ste počas liečby ostali v pokoji na lôžku, prijímali dostatok vitamínov a tekutín, a aby ste sa nevystavovali ďalšiemu prievanu. Dbajte o to, aby ste na boľavé ucho netlačili. Pomôcť môžu aj bylinkové čaje, a to napríklad z obsahom skorocelu, materinej dúšky alebo zázvoru. Z babských receptov vyberáme napríklad teplý obklad so soľou, kloktanie slanej vody alebo naparovanie. Ak sa stav nezlepšuje, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc.