rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • spokojnosť
 • Veĺmi spokojná tovar je doručený za 2-3dni v dobrom stave
 • dobrý výber, rýchle dodanie bez problémov, spoľahlivosť
 • Ako vždy nadmieru spokojný.
 • Veľká výhoda
 • Cena
  Rychle dodanie
 • Takéto e dodanie, človek sa môže hneď liečiť. Je to veľmi dobre hlavne pre nás, ktorý kvôli chorobe sa ťažšie pohybujú. Páči sa mi , že si môžem v kľude prečítať informácie o daných liekoch. Porozmýšľať a nemusíte
  sa ponáhľať, lebo za mnou už stoja ďalší ľudia.
 • Dobré ceny, rýchle doručenie
 • Rýchle dodanie
 • Rýchle dodanie,veľká spokojnosť
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Jodid draselný G.L. Pharma

Keď sa do zemskej atmosféry po havárii uvoľnia rádioaktívne látky a vietor nad krajinu zaveje mrak plný častíc rádioaktívneho jódu, najbezpečnejším miestom je domov. Budovy môžu poskytnúť významnú ochranu a vedia neraz zachrániť život. Ďalším vhodným druhom ochranného opatrenia je liek jodid draselný.

Čo je jodid draselný a aká je úloha jódu?

Jodid draselný je anorganická zlúčenina a jeho chemický názov označujeme skratkou KI. Práve jodid draselný môže za to, že Slováci už v takej veľkej miere netrpia nedostatkom jódu, ako tomu bolo v minulosti. Jeho povinné dodávanie do kuchynskej soli (tzv. jodidácia) bolo v našej krajine zavedené pred viac ako pol storočím. Stačí jedna lyžička obohatenej soli a naša denná spotreba vzácneho stopového prvku je pokrytá.

Štítna žľaza potrebuje jód na produkciu hormónov, ktoré regulujú energiu a metabolizmus tela. Jód je absolútne nevyhnutný pre jej správne fungovanie. Problém ale nastáva v prípade jadrovej havárie, počas ktorej sa uvoľní do atmosféty rádioaktívny jód a ten telo vstrebe. Štítna žľaza nedokáže odlíšiť rádioaktívny jód od toho bezpečného a v najväčšom ohrození sú tie najkrehkejšie stvorenia - deti.*

Jodid draselný funguje ako ochrana štítnej žľazy

Ak sa jodid draselný podá do dvoch hodín od havárie, štítna žľaza stihne z tabletky prijať dostatočnú zásobu stabilného jódu. Škodlivý rádioaktívny jód z jadrového reaktora tak nepotrebuje absorbovať ani hromadiť. Jeho následné vylúčenie z tela prostredníctvom moču výrazne znižuje riziko budúcich ochorení štítnej žľazy, ktoré sa zvyknú prejaviť niekoľko mesiacov alebo rokov po havárii.

Medzi najrizikovejšie ochorenia z vystavenia zvýšenej radiácii patrí rakovina štítnej žľazy. Jej liečba býva spravidla úspešná. Avšak osoby, ktorých sa rakovina štítnej žľazy bolestivo dotkla, sú zväčša vystavené riziku recidívy a vyžadujú si celoživotnú lekársku starostlivosť.

Jednorazovo užitý jodid draselný dokáže účinne a dostatočne dlho ochrániť štítnu žľazu pred škodlivým jódom z rádioaktívneho oblaku. Toto opatrenie má preto najväčší zmysel najmä u ľudí, ktorí žijú len pár kilometrov od jadrovej elektrárne. Teda sú v prípade havárie vystavení najväčšiemu riziku styku so žiarením a rádioaktívnym materiálom v zamorenom prostredí.

Tablety Jodid draselný nikdy nepodávajte sebe ani svojim blízkym, pokiaľ vám to výslovne neodporučí štátna autorita (napr. prostredníctvom výzvy v rádiu, televízii či miestnom rozhlase) alebo váš lekár.

Ako správne užívať jodid draselný

Jodid draselný G.L. Pharma nie je „antiradiačný“ liek a štítna žľaza ho najviac ocení v prípade, že ho užijete do 2 hodín po expozícii. Už po 4 – 6 hodinách ochrana poklesne na úroveň približne 50%. Užitie tabliet 12 hodín po ožiarení nemá význam.

Pred užívaním si prečítajte celý príbalový leták a ak si nie ste niečím istý(á), obráťte sa na svojho lekára!

Tablety sa štandardne prehltajú celé, alebo sa môžu požuť. Dojčatám možno tabletu rozdrviť alebo rozpustiť v nápoji. Dospelí, deti nad 12 rokov, tehotné a dojčiace ženy užijú 2 tablety. Deťom od 3 do 12 rokov podávame 1 tabletu, deťom od 1 mesiaca do 3 rokov pol tablety a mladšie deti dostanú štvrtinu tablety.

Upozornenie

Užívať Jodid draselný osobám starším ako 40 rokov sa neodporúča. V tejto vekovej kategórii sa rakovina štítnej žľazy spôsobená expozíciou rádioaktívnym jódom vyskytuje extrémne zriedkavo.

Rovnako ako pri každej núdzovej situácii, vždy je dôležité riadiť sa pokynmi ministerstva zdravotníctva a lekárov. Jodid draselný je doplnkové opatrenie k voľbe bezpečného úkrytu, vyhýbaniu sa kontaminovaným potravinám, mlieku a vode. Jodid draselný by preto nemal nahradiť žiadne iné ochranné opatrenie a nemal by sa užívať podľa vlastného uváženia.


*JH Lubin, MJ Adams, R Shore, E Holmberg, AB Schneider, M Hawkins, a. i. - Thyroid Cancer Following Childhood Low-Dose Radiation Exposure: A Pooled Analysis of Nine Cohorts. J Clin Endocrinol Metab. 2017

Hmotnosť 0.008 kg
Forma

Tabletka

Výrobca

Značka

Skupina

Deti, Ženy, Muži, Tehotné ženy

Priemerné hodnotenie
Bez hodnotenia
Pridajte prvú recenziu pre “Jodid draselný G.L. Pharma 65 mg tablety - 6ks”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800