Draslík účinky

Vedeli ste, že draslík predstavuje hlavnú esenciu toho, aby naše telo dokázalo správne fungovať? Tento minerál je dôležitý pre správnu funkciu nervového systému, svalov, činnosti srdca a prakticky pre stabilitu vnútorného prostredia. Hladinu draslíka regulujú obličky a jeho nízke hodnoty v krvi môžu viesť k zdravotným problémom.

Aké sú účinky draslíka na náš organizmus?

Celkové množstvo draslíka v našom tele je približne z 98 % obsiahnuté v bunkách. Draslík funguje ako elektrolyt – elektrolyty sa vo vode rozkladajú na pozitívne/negatívne ióny a sú schopné viesť elektrinu. Draslík má kladný náboj a jeho vlastnosti naše telo využíva na prenos nervových vzruchov medzi bunkami. Okrem toho sa podieľa na:

  • odstraňovaní škodlivín z nášho tela,
  • úprave množstva vody v tele,
  • bráneniu vzniku osteoporózy,
  • správnej činnosti srdca a svalov,
  • trávení sacharidov,
  • prevencii proti obličkovým kameňom,
  • znižovaní krvného tlaku.

Čo môže spôsobovať nedostatok draslíka?

K úbytku draslíka dochádza predovšetkým potením počas športu alebo fyzickej aktivity. Z toho dôvodu by mali športovci dbať na jeho dopĺňanie.

Na jeho doplnenie by sme nemali zabúdať ani vtedy, ak máme problém so zvracaním alebo hnačkou. Aj v týchto prípadoch sa jeho hladina v tele znižuje. Nedostatok draslíka sa môže prejavovať únavou, nevoľnosťou, svalovými kŕčmi, zvýšeným krvným tlakom či oslabenou imunitou.

Ako doplniť draslík?

Na základe vyššie spomenutých informácií je zrejmé, že prítomnosť optimálnej hladiny draslíka je v našom tele veľmi dôležitá.

O jeho doplnenie sa môžete postarať konzumáciou potravín – ovocia, zeleniny alebo rýb. Môžete tak urobiť aj užívaním výživových doplnkov, ktoré draslík v tele spoľahlivo doplnia. Je však potrebné dbať na správnu odporúčanú dennú dávku. Prezrite si draslíky, ktoré máme v ponuke: 

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×