rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov

Metopirone 250 mg

Metopirone 250 mg

Dávkovanie a dávkovacie schémy Diagnostické aplikácie: a) Krátky jednodávkový test – diagnostika insuficiencie ACTH Test sa môže vykonať ambulantne. Po 1 dávke lieku...

Zobraziť celý popis

Využite akciu "Týždeň dopravy s Packetou zdarma od 16.5. do 22.5. 2022"
Na sklade

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Môžete si ho rezervovať v sieti lekárni PLUS Lekáreň.

Účinná látka:metyrapón,

Forma:Mäkká kapsula

Pripravujeme rezerváciu liekov na predpis

Tento produkt sa nedá objednať
 • Rychle dorucenie
  Kvalitne zabaleny tovar
 • moznost osobneho odberu bez poplatku
  dobre ceny
 • Rychle vybavenie, dostupnost produktu. Odporucam, urcite.
 • Rýchle dodanie.
  Pri osobnom odbere neplatim doručenie.
 • Vyhodna kupa.
 • Veľmi rýchlo prebehlo objednanie a druhý deň som mala tabletky doma
 • ochotne, rychlo, kvalitne
 • rychle dodanie a vsetko je OK
 • Velmi rychle vybavenie mojej objednavky
 • je, že môžem nakúpiť pohodlne z domu a nemusím chodiť osobne do lekárne. Je to pre mňa veľká výhoda.
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek obsahuje liečivo metyrapón. 
Používa sa:

 • ako diagnostický test s cieľom zistiť, či máte nedostatok ACTH, hormónu vylučovaného štítnou žľazou, ktorý riadi vylučovanie kortizolu;
 • ako pomôcka pri diagnostike určitého typu Cushingovho syndrómu;  
 • na liečbu prejavov a príznakov endogénneho Cushingovho syndrómu. Cushingov syndróm je súbor príznakov vznikajúcich v dôsledku vysokých hladín hormónu kortizolu vytváraného v nadobličkách.

Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Diagnostické aplikácie:

a) Krátky jednodávkový test – diagnostika insuficiencie ACTH
Test sa môže vykonať ambulantne. Po 1 dávke lieku sa stanoví plazmatická hladina 11-deoxykortizolu alebo hladiny ACTH. Pacientovi sa podá o polnoci 30 mg/kg telesnej váhy, najviac 12 kapsúl.
Vzorka krvi na testovanie sa odoberá skoro ráno (7:30 až 8:00 hod). Plazma sa má čo najskôr zmraziť. Pacientovi sa podá profylaktická dávka 50 mg kortizón acetátu.

Vyhodnotenie
Normálne hodnoty budú závisieť od metódy použitej na stanovenie hladiny ACTH a 11-deoxykortizolu. Intaktná rezerva ACTH je vo všeobecnosti potvrdená zvýšením plazmatickej hladiny ACTH na minimálne 44 pmol/l (200 ng/l) alebo zvýšením 11-deoxykortizolu na viac než 0,2 µmol/l (70 µg/l). Pacienti so suspektnou adrenokortikálnou insuficienciou majú byť v rámci bezpečnostných opatrení hospitalizovaní na jednu noc.

b) Test s viacerými dávkami – diagnostika insuficiencie ACTH a diferenciálna diagnostika adrenokortikálnej hyperfunkcie pri Cushingovom syndróme
Pacient musí byť hospitalizovaný. V teste sa merajú hladiny steroidov v moči. 1. deň sa určujú východiskové hodnoty 24 hodín pred testom. 2. deň sa podajú 2 - 3 kapsuly každé 4 hodiny počas 24 hodín, podáva sa celková dávka 12 až 18 kapsúl. Účinok sa hodnotí v 2 po sebe nasledujúcich 24-hodinových vzorkách moču. Maximálny účinok lieku na hladiny steroidov v moči sa má dosiahnuť počas ďalších 24 hodín.
Pediatrická populácia:
U detí sa odporúča dávka 15 mg/kg telesnej váhy, najmenej 1 kapsula každé 4 hodiny, celkovo so 6 dávkami.

Vyhodnotenie
Deficiencia ACTH:
V prípade normálnej funkcie adenohypofýzy, spôsobuje liek významné zvýšenie hladiny 17 hydroxykortikosteroidov (17-OHCS) alebo 17 ketogénnych steroidov (17-KGS) v moči (na najmenej dvojnásobok východiskových hodnôt). Nedostatočná odpoveď poukazuje na sekundárnu adrenokortikálnu insuficienciu.
Cushingov syndróm:
Nadmerné zvýšenie hladiny 17-OHCS alebo 17-KGS v moči po podaní lieku poukazuje na nadmernú produkciu ACTH, ktorá viedla k adrenokortikálnej hyperplázii (Cushingov syndróm). Takéto zvýšenie je možné považovať za indikáciu, že pacient nemá adrenokortikálny tumor produkujúci autonómne kortizol.

Terapeutické použitie:

Dospelí
Pri liečbe Cushingovho syndrómu môže úvodná dávka lieku kolísať v rozsahu 1 - 4 kapsuly denne v závislosti od závažnosti hyperkortizolizmu a príčiny Cushingovho syndrómu. 
Liečba liekom sa môže začať v dávke 3 kapsuly denne. U pacientov so závažným Cushingovym syndrómom môžu byť úvodné dávky vyššie, až 6 kapsúl denne. U miernej formy Cushingovho ochorenia alebo adrenálneho adenómu či hyperplázie je možné použiť nižšie úvodné dávky. Dávky sa majú upraviť individuálne podľa potrieb pacienta a znášanlivosti. 

Obvyklá udržiavacia dávka kolíše v rozsahu 2 - 24 kapsúl denne. Denná dávka sa má podať v 3 až 4 rozdelených dávkach. 

Denná dávka sa má po niekoľkých dňoch upraviť s cieľom znížiť stredné plazmatické/sérové hladiny kortizolu alebo hladiny voľného kortizolu v moči za 24 hodín na normálnu cieľovú hodnotu alebo pokým sa dosiahne maximálna tolerovaná dávka lieku. Priemerné sérové/plazmatické hladiny kortizolu je možné vypočítať z priemeru 5 až 6 vzoriek plazmy/séra získaných v priebehu dňa alebo z hladín kortizolu získaných krátko pred rannou dávkou. Po týždennom sledovaní hladín kortizolu v plazme/sére a/alebo hladín voľného kortizolu v moči za 24 hodín je nutné v prípade potreby pristúpiť k ďalším úpravám dávky. Dávky sa obvykle upravujú v priebehu 1 až 4 týždňov. Keď sú hladiny kortizolu blízke optimálnym hladinám, postačujú na sledovanie dlhšie obdobia (obvykle 1x za mesiac alebo každé 2 mesiace).

Kompletnú blokádu kortizolu liekom je možné doplniť o substitučnú terapiu fyziologickým kortikosteroidom. Môže sa k tomu pristúpiť vtedy, keď hladina kortizolu v sére alebo moči dosiahne normálny rozsah a dávky lieku sa zvýšia za účelom úplnej supresie sekrécie kortizolu. V prípade rýchlej eskalácie dávky alebo u pacientov s cyklickým Cushingovym syndrómom je možné pridať substitučnú terapiu fyziologickým kortikosteroidom.

Spôsob použitia

Liek je na perorálne použitie. Kapsuly sa majú podávať s mliekom alebo po jedle s cieľom minimalizovať nevoľnosť a vracanie, ktoré môžu narušiť vstrebávanie.

Upozornenie

Liek sa neodporúča počas tehotenstva, pokiaľ to nie je jednoznačne nevyhnutné.
Dojčenie sa má počas liečby prerušiť.
Liek môže spôsobovať závraty a sedáciu, pacienti nemajú viesť vozidlá ani obsluhovať stroje, kým tieto účinky neodznejú.
Čas použiteľnosti lieku po otvorení fľaše je 2 mesiace.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Ďalšie informácie

Forma pre RX

Mäkká kapsula

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800

  Mohlo by vás zaujímať