rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • sortiment a ceny
  superrychle doručenie zadarmo
 • Super rychle dodanie
 • Všetko bolo vybavené až druhý deň.Super bol som prekvapený.
 • Žiadne nevýhody, odporúčam všetkým...
 • rýchle dodanie, dobrá cena...
 • Max. spokojnosť, rýchle doručenie.
 • Tovar dodaný rýchlo a super cena....ďakujem....objednám zas...
 • rychle dorucenie , dobre ceny + skvela sucinnost elektronickou konveraciou

  odporucam , hlavne rychle dodanie liekov :)
 • Spoľahlivé a rýchle doručenie tovaru.
 • dobrý sortiment
  primerané ceny
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek obsahuje liečivo metformín, ktoré sa používa pri cukrovke. Patrí do skupiny liečiv, ktoré sa nazývajú biguanidy. Používa sa na liečbu pacientov trpiacich cukrovkou 2. typu, u ktorých diétne opatrenia a cvičenie nestačí na udržanie normálnej koncentrácie glukózy v krvi. Je vhodný predovšetkým u pacientov s nadváhou. Napomáha tiež využitiu inzulínu (hormón, produkovaný podžalúdkovou žľazou) v svalovom a tukovom tkanive. Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí s normálnou funkciou obličiek (GFR > 90 ml/min):

Monoterapia a kombinácia s inými perorálnymi antidiabetikami:
Stanovenie presnej dávky musí byť vždy spojené s príslušnými diétnymi opatreniami a musí sa stanoviť na základe laboratórnej kontroly hladina glukózy v krvi a moči. Liečba sa začína postupným zvyšovaním dávky. Začiatočná dávka je 0,5-1 g metformíniumchloridu (1-2 tablety) denne.
Ak kontrola glykémie nie je dostatočná, dávka sa postupne zvyšuje v intervale niekoľkých dní až dvoch týždňov až po dosiahnutie terapeuticky účinnej dávky.
Priemerná odporúčaná denná dávka je 0,5 až maximálne 3 g metformíniumchloridu (1-6 tabliet) denne. Denná dávka 1,5 g metformíniumchloridu býva obvykle dostačujúca. Zvýšenie dennej dávky až na 3 g metformíniumchloridu zvyčajne neprináša ďalšie zlepšenie.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek:
Dávkovanie je odvodené od funkcie obličiek.
Pri GFR 60-89 ml/min je celková maximálna denná dávka 3000 mg (rozdelená na 2-3 denné dávky). Je možné zvážiť zníženie dávky vzhľadom na pokles funkcie obličiek.
Pri GFR 45-59 ml/min je celková maximálna denná dávka 2000 mg (rozdelená na 2-3 denné dávky). Pred zvážením začatia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy. Úvodná dávka je nanajvýš polovica z maximálnej dávky.
Pri GFR 30-44 ml/min je celková maximálna denná dávka 1000 mg (rozdelená na 2-3 denné dávky). Pred zvážením začatia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy. Úvodná dávka je nanajvýš polovica z maximálnej dávky.

Dĺžka liečby závisí od priebehu ochorenia.

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú celé, nerozhryzené, počas jedla a zapíjajú sa pohárom vody. Ak potrebná denná dávka predstavuje 2 alebo viac tabliet denne, užívajú sa v dvoch alebo troch rozdelených dávkach.

Upozornenie

Liek nie je vhodný na liečbu diabetu počas tehotenstva. Liekom voľby v tomto prípade je inzulín. Ak pacientka plánuje otehotnieť, liečba metformínom sa má prerušiť a pacientka sa prevedie na inzulín.
Liek sa nemá užívať počas dojčenia.
Liek nie je určený na liečbu detí a dospievajúcich.
Vek nad 65 rokov predstavuje relatívnu kontraindikáciu pre použitie lieku. Starší pacienti sa musia dôkladne vyšetriť a lekár musí zvážiť, či je ich zdravotný stav vhodný pre liečbu.
Liek je kontraindikovaný pri závažnom zlyhaní obličiek (GFR < 30ml/min).
Liek je kontraindikovaný pri závažnej poruche pečeňových funkcií.
Liečba sa musí prerušiť pred plánovaným chirurgickým zákrokom v celkovej anestéze, pred RTG vyšetrením s použitím intravenóznej kontrastnej látky a pred začatím redukčnej diéty (s príjmom kalórií menej ako 1000 kcal alebo 4200 kJ denne).
V prípade dehydratácie je potrebné dočasne prerušiť podávanie lieku a odporúča sa kontaktovať zdravotníckeho pracovníka.
Pred začiatkom liečby a počas liečby sa musia pravidelne kontrolovať pečeňové testy a funkcia obličiek.
Ak sa metformín užíva v kombinácii s inými liekmi znižujúcimi hladinu glukózy v krvi, môžu hypoglykemické epizódy znížiť schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.
Liek zhoršuje vstrebávanie vitamínu B12 a kyseliny listovej.
Počas liečby sa nesmie konzumovať alkoholu. Alkohol je rizikový faktor pre rozvoj hypoglykémie a laktátovej acidózy.
Počas liečby je potrebné dodržiavať diétne a režimové opatrenia.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Forma pre RX

Filmom obalené tablety

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800