Melatonín na spanie

Ťažko sa vám zaspáva, často sa v noci budíte alebo sa každé ráno cítite nevyspato? Jednou z príčin môže byť nízka hladina melatonínu. Pripravili sme pre vás pár tipov na účinné vyrovnanie jeho hladiny, vďaka ktorým si konečne vychutnáte kvalitný a ničím nerušený spánok.

Aký má melatonín vplyv na organizmus?

Hormón melatonín možno poznáte aj ako „hormón spánku“. Ovplyvňuje celkovú kvalitu spánku a množstvo ďalších procesov v organizme:

  • Vyrovnáva hladinu kortizolu v organizme (kortizol je hormón zodpovedný za stres).
  • Upravuje cirkadiálny rytmus organizmu.
  • Pôsobí ako silný antioxidant.
  • Pomáha imunitnému systému bojovať s infekciami.
  • Chráni mozog pred zápalmi.

Melatonín sa vyplavuje najmä večer. Po západe slnka dávajú oči signál mozgu, že prišiel čas na spánok. Práve vtedy mozog zvyšuje produkciu melatonínu a postupne pripravuje organizmus na nočný odpočinok. Ak je však hladina melatonínu príliš nízka, celková kvalita spánku sa zhoršuje. Nízka hladina môže byť spôsobená viacerými faktormi – modrým svetlom zo smart zariadení, stresom, vekom, nadmerným množstvom kofeínu cez deň a mnohými ďalšími príčinami.

Ako melatonín doplniť?

Vďaka zmene návykov a tiež výživovým doplnkom s obsahom melatonínu však dokážete tieto problémy navždy zamiesť pod koberec. Pozrite sa na výber doplnkov, s ktorými si nedostatok melatonínu doplníte veľmi jednoducho. Pôsobia na skvalitnenie spánkového režimu a rýchlejšie prekonanie jet lagu.

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×